شرکت کشتیرانی یونانی به قاچاق نفت خام ایران اعتراف کرد و بیش از ۲ میلیون دلار جریمه شد

تصاویر ماهواره‌ای از نفتکش یونانی «سوئز راجان» در آب‌های دریایی جنوبی چین
تصاویر ماهواره‌ای از نفتکش یونانی «سوئز راجان» در آب‌های دریایی جنوبی چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت یونانی «امپایر نویگیشن» پس از اعتراف به قاچاق نفت خام ایران، حاضر به پرداخت ۲ میلیون و چهارصد هزار دلار جریمه شد.

آگهی

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به قلم خبرنگار خود جان گامبریل اعلام کرد که این اطلاعات را در میان اسناد دادگاه فدرال آمریکایی یافته است.

ماجرا به پرنده رسیدگی به قاچاق نفت ایران توسط نفتکش یونانی «سوئز راجان» در دادگاه فدرال آمریکا برمی‌گردد که جزئیات بیشتر آن اکنون رسانه‌ای شده است.

شرکت یونانی «امپایر نویگیشن» اتهامات مطرح از سوی دادستان‌‌های آمریکایی را پذیرفته و حاضر به پرداخت جریمه ۲.۴ میلیون دلاری شده است.

این شرکت همچنین با خطر وضع مجازات‌های تعلیقی از سوی دستگاه قضایی آمریکا برای پرهیز از تکرار اقدامی مشابه مواجه خواهد بود.

در گزارش آسوشیتدپرس با اشاره به افشای جزئیات بیشتر این پرونده آمده است که این نخستین اعتراف عمومی دادستان‌های ایالات متحده مبنی بر توقیف حدود ۱ میلیون بشکه نفت از نفتکش «سوئز راجان» توسط آمریکا است.

فعالیت‌های این نفتکش از فوریه ۲۰۲۲ زیر نظر گرفته شده بود و سرانجام طی ماه‌های اخیر به اتهام قاچاق نفت خام ایران، توسط ایالات متحده آمریکا توقیف شد.

گروه موسوم به «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» فوریه گذشته اطلاعات خود را مبنی بر بارگیری نفت خام ایران توسط این کشتی در جزیره خارک با مقامات آمریکایی در میان گذاشت.

نفتکش «سوئز راجان» پس از بارگیری نفت ایران ماه‌ها در آب‌های دریای جنوبی چین و سواحل سنگاپور توقف داشت و ناگهان به سوی خلیج مکزیک حرکت کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، دادگاه آمریکایی به تصاویر ماهواره‌ای همچنین دیگر اسنادی تکیه می‌کند که تایید می‌کنند نفتکش «سوئز راجان» به دنبال پنهان کردن بارگیری نفت خام ایران بوده است.

بر اساس این گزارش، این کشتی پس از توقیف، محموله خود را به یک نفتکش دیگرمنتقل کرد که طی روزهای اخیر در هیوستون تخلیه شد.

اسناد و اطلاعاتی که از روند قضایی این پرونده در دادگاه آمریکا روز پنجشنبه در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، تأیید می‌کند که دولت ایالات متحده محوله نفت این نفتکش را توقیف کرده است.

مقامات نظامی ایران پیش‌تر نسبت به تخلیه نفت این نفتکش یونانی در سواحل ایالات متحده هشدار داده و از اقدامات تلافی‌جویانه سخن به میان آورده بودند.

ماجرای توقیف این کشتی و حواشی مرتبط با آن، تنش‌ها میان تهران و واشنگتن را تشدید کرد؛ این در حالیست که دو طرف مدتهاست بر سر آزاد‌سازی میلیاردها دلار دارایی مسدود شده ایران در کره جنوبی در ازای آزادی پنج زندانی دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی مذاکره می‌کنند.

پرونده‌های قضایی همچنین جزئیات بیشتری از دنیای پنهان قاچاق نفت خام ایران در مواجهه با تحریم‌های غرب از زمان فروپاشی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را آشکار کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آپوستولوس تورکانتونیس، وکیل «امپایر نویگیشن» نیز اعتراف این شرکت به قاچاق نفت خام ایران را پذیرفته و تایید کرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی است که بخشی ازدرآمدهای حاصل از قاچاق نفت ایران، برای کمک مالی به نیروی قدس واحد برون‌مرزی سپاه پاسداران جهت فعالیت در خاورمیانه اختصاص می‌یابد.

آسوشیتدپرس سپس آورده است که ایران در پی توقیف نفت خام خود به تهدیدها ادامه داد و یک دیپلمات سفارت سوئیس در تهران را برای ابراز خشم خود احضار کرد.

آگهی

بر پایه این گزارش، از زمانی که کشتی «سوئز راجان» به سمت آمریکا به راه افتاد، ایران دو نفتکش را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد که یکی از آنها حاوی محموله برای شرکت نفتی بزرگ آمریکا، شورون بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اندونزی یک نفتکش ایرانی را توقیف کرد

نیروی دریایی آمریکا: سپاه پاسداران ایران یک کشتی تجاری را در خلیج فارس توقیف کرد

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از دو نفتکشی که اخیرا از سوی ایران توقیف شده‌اند