دو کارگر که برای ساخت راه میانبر بخشی از دیوار بزرگ چین را تخریب کردند بازداشت شدند

Great Wall of China
Great Wall of China Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوار بزرگ چین قرن‌هاست که با وجود وقوع جنگ‌ها و حتی لرزش‌های زمین استوار است؛ اما اکنون بخشی از آن به دست دو کارگر ساختمانی آسیب دیده و فرو ریخته است.

بنا بر گزارش مقامات محلی چین، دو کارگر ساختمانی که به دنبال راهی میانبر برای انتقال وسایل ساخت و ساز بودند، بخشی از دیوار بزرگ را در شمال چین با بیل مکانیکی‌ خراب کردند و به جای آن راهی برای عبور وسایلشان از جمله همان بیل مکانیکی‌ ساختند.

آگهی

اداره پلیس شهرستان یویو در استان شانشی می‌گوید که دو مظنون شامل یک مرد ۳۸ ساله و یک زن ۵۵ ساله را در این رابطه بازداشت کرده است.

در بیانیه پلیس آمده است که آنها حفره موجود در دیوار را گشاد کرده بودند و یک «شکاف بزرگ» در دیوار بوجود آوردند تا به این ترتیب میانبری برای عبور بیل مکانیکی‌شان که قرار بود در همان نزدیکی استفاده شود، بسازند.

پلیس می‌گوید که این کار آنها، خسارتی جبران‌ناپذیر به یکپارچگی و ایمنی این اثر تاریخی و فرهنگی مهم وارد کرده است.

بخش آسیب دیده دیوار بزرگ چین، متعلق به سی و دومین دیوار بزرگ است که در جریان حکومت سلسله مینگ (۱۳۶۸-۱۶۴۴) ساخته شده و یکی از دیوارهای مرزی کامل، دارای برج‌های دیدبانی با ارزش حفاظتی و تحقیقاتی مهم محسوب می‌شود.

دیوار بزرگ چین از سال ۱۹۸۷ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این دیوار در سال ۲۲۰ قبل از میلاد، در زمان چین شی هوانگ، اولین امپراتور چین ساخته شد و طبق گفته یونسکو در دوره‌های مختلف بازسازی شده است.

دیواری که بسیاری از گردشگران به دیدن آن می‌روند، در جریان حکومتداری سلسله مینگ ساخته شده که به دیوار بزرگ مینگ نیز معروف است و البته در سال‌های اخیر قسمت‌هایی از آن تخریب شده است.

بر اساس گزارش دولتی پکن تایمز در سال ۲۰۱۶ میلادی، حدود ۳۰ درصد از دیوار بزرگ مینگ ناپدید شده که همین مساله نیز تلاش‌های دولت را برای حفاظت از این سازه باستانی منحصربفرد افزایش داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«دیوار چنگیزخان»؛ اسرار بخش فراموش شده دیوار چین کشف شد

رژه مانکن‌های پیر کاردن بر روی دیوار چین

ماراتن دیوار چین