طرح ترور مخالفان سیاسی رمضان قدیروف؛ آلمان یک روس را به ۱۰ سال زندان محکوم کرد

رمضان قدیروف، رهبر چچن روسیه، در حال صحبت ۱۰۰۰۰ سرباز در گروزنی، پایتخت منطقه‌ای چچن، ۲۰۲۲
رمضان قدیروف، رهبر چچن روسیه، در حال صحبت ۱۰۰۰۰ سرباز در گروزنی، پایتخت منطقه‌ای چچن، ۲۰۲۲ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گمان می‌رود که طرح و برنامه‌ریزی برای انجام این ترور نافرجام در راس هرم قدرت در چچن انجام شده باشد.

آگهی

یک شهروند روس مقیم آلمان به دلیل اینکه قصد داشته تا به دستور رمضان قدیروف، رئیس جمهوری خودمختار چچن دست به ترور یک مخالف سیاسی بزند، روز پنجشنبه از سوی دادگاه آلمان به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

طبق روال قانونی آلمان، همین قدر می‌دانیم که این مجرم «ولید د.» نام دارد و به دلیل اعلام آمادگی و زمینه‌چینی برای قتل و همچنین بخاطر «به خطر انداختن کشور از طریق ارتکاب به عمل خشونت‌آمیز»؛ از سوی دادگاه مونیخ مجرم شناخته شد.

پرونده وی از ماه ژوئن در دادگاه در دست بررسی است. او متهم بود که به خرید سلاحی اقدام کرده که قرار بوده برای ارتکاب جنایت استفاده شود. وی همچنین متهم بود که پس از دریافت دستور از یکی از اعضای دستگاه امنیتی چچن در نیمه اول سال ۲۰۲۰، هدف مورد نظر خود را زیر نظر داشته و از او جاسوسی می‌کرده است.

به گفته دادستانی، قرار بر این بوده که این ترور در نهایت توسط شخص دیگری انجام شود.

هویت مخالف رهبر چچن

دادگاه آلمان هویت مخالف چچنی که قرار بود کشته شود را فاش نکرد. با این حال، دادستان‌ها اعلام کردند که برنامه‌ریزی برای کشتن فرد مورد نظر «هم برای ساکت کردن او و هم برای ساکت کردن برادر یکی از مخالفان رژیم قدیروف بوده است.»

بر اساس آنچه که رسانه‌های آلمانی در زمان اعلام دستگیری «ولید د.» در ماه آوریل ۲۰۲۱ گزارش کردند، فرد مجرم قصد حمله به محمد عبدالرحمانوف را داشته است. محمد عبدالرحمانوف یک چچنی است که از سال ۲۰۱۷ به همراه خانواده خود در آلمان پناهنده شده است.

تومسو، برادر عبدالرحمانوف هم یک وبلاگ نویس تبعیدی و منتقد رژیم استبدادی قدیروف است که خود او یک بار در سال ۲۰۲۰ در سوئد هدف یک ترور نافرجام دیگر قرار گرفته است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

در حالی که تنش‌های ژئوپلیتیکی در روابط بین‌الملل حول محوریت جنگ در اوکراین می‌چرخد، و روز به روز موارد بیشتری از جاسوسی‌های منتسب به مسکو فاش می‌شود؛ افشای این توطئه تازه ترور، روابط بین آلمان و روسیه را بیش‌ازپیش مسموم کرده است.

همین ماه دسامبر گذشته بود که دادگاه آلمان یک مرد روس را به دلیل ارتکاب قتل به حبس ابد محکوم کرد. این تبعه روس در سال ۲۰۱۹ یک مخالف چچنی دارای ملیت گرجستانی را در برلین به قتل رسانده بود. دادگاه در آن زمان به این نتیجه رسید که این قتل مستقیما توسط مقامات روسی دستور داده شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس بلژیک یک پناهنده عراقی و چند چچنی را به اتهام دست داشتن در حملات تروریستی دستگیر کرد

خودداری از کمک به برده ایزدی ۵ ساله در عراق؛ محکومیت عضو سابق داعش در آلمان تائید شد

فایل صوتی لو رفته مقامات نظامی آلمان؛ بحث بر سر چه سلاحی است؟