Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ممنوعیت «عبایه» در مدارس فرانسه برای دختران مسلمان؛ موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟

عکس تزئینی از زنی با پوشش عبا در پاریس
عکس تزئینی از زنی با پوشش عبا در پاریس Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نماینده حزب چپ رادیکالِ موسوم به «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» از آنچه وی «پلیس لباس» نامید انتقاد کرد و تصمیم دولت را نوعی اقدام وسواس‌گونه برای طرد مسلمانان خواند.

آگهی

دولت فرانسه تصمیم دارد به منظور رعایت اصول منتسب به «لائیسیته» پوشیدن «عبایه» توسط دختران را در مدارس دولتی ممنوع کند.

این تصمیم که با استقبال محافظه‌کاران همراه شده درمقابل انتقاد‌ها و تمسخر‌هایی را در میان دیگر جریان‌های فکری و رسانه‌ای فرانسه برانگیخته است.

رویترز در گزارشی که به این موضوع پرداخته «عبایه» را لباس یا «ردایی» گشاد و بلند توصیف کرده که برخی زنان و دختران مسلمان برای تکمیل پوشش حجاب خود به تن می‌کنند.

فرانسه که از زمان به اجرا درآمدن قوانین قرن نوزدهم کلیه نمادهای مذهبی را در مدارس دولتی حذف و از هرگونه نفوذ سنتی کلیسای کاتولیک در مراکز آموزش دولتی جلوگیری کرده به تازگی در به روز کردن دستورالعمل‌هایی از این دست برای کنترل اقلیت رو به رشد مسلمان این کشور با مشکلاتی روبرو بوده است.

قوانین سخت‌گیرانه سکولاریسم که ناظر بر تفکیک دین از سیاست و دولت است در فرانسه به لائیسیته شهرت دارد؛ موضوعی بسیار حساس که با توجه به تحولات جامعه فرانسه اغلب تنش‌ها و چالش‌هایی را نیز به همراه دارد.

گابریل آتال، وزیر آموزش و پرورش فرانسه روز یکشنبه در توضیح اعمال این محدودیت گفت: «مدارس ما به طور مداوم تحت نظارت و بررسی قرار می‌گیرند؛ طی ماه‌های گذشته، نقض قوانین به طور قابل‌توجهی به ویژه به دلیل پوشیدن لباس‌های مذهبی مانند عبایه و قمیض (شلوار و پیراهن‌های بلند رایج در پاکستان و افغانستان) افزایش یافته است.»

اریک سیوتی، رئیس حزب محافظه‌کار و دست راستی «جمهوری‌خواهان» بلافاصله پس از اظهارات وزیر آموزش و پرورش از این تصمیم استقبال کرد و گفت که خواسته حزب تحت رهبری وی نیز است.

این در حالیست که کلمانتین اوتن، نماینده حزب چپ رادیکالِ موسوم به «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» از آنچه وی «پلیس لباس» نامید انتقاد کرد و تصمیم دولت را نوعی اقدام وسواس‌گونه برای طرد مسلمانان خواند.

دیدیه ژرژ، دبیر کل اتحادیه مدیران مدارس فرانسه اما از این اقدام استقبال کرد و گفت آنچه که بیش از همه در کشور به آن نیاز داریم شفافیت است.

وی تصریح کرد که از وزرای دولت خواسته شده بود در این مورد تصمیم صریح و روشن بگیرند و اکنون تصمیم اتخاذ شده راضی هستیم.

دبیر کل اتحادیه مدیران مدارس فرانسه با اشاره به آنچه وی نگرانی‌های موجود نسبت به امنیت مدیران خواند، گفت: «ما از افزایش قابل توجه شمار دانش آموزانی که عبایه می پوشند نگران بودیم. ما معتقدیم که وظیفه ما داوری نیست، بلکه این مسئولیت بر عهده دولت است.»

رویترز سپس در گزارش خود به حادثه‌‌ای در سال ۲۰۲۰ اشاره می‌کند که طی آن ساموئل پتی، معلم تاریخ یکی از مدارس فرانسه توسط یک فرد مرتبط با جریان اسلامگرایی افراطی سر بریده شد.

این حادثه از دید رویترز ضربه‌ای سخت به ارزش‌های سکولار و نقش و جایگاه معلمان در مراکز آموزشی فرانسه به شمار آمد.

سوفی ونتیتی، از اعضای سندیکای ملی ‌معلمان فرانسه می‌گوید که تلاش اصلی در این میان بر گفتگو با دانش‌آموزان و خانواده‌ها متمرکز است تا اطمینان حاصل شود این ممنوعیت سبب بیرون کشیدن کودکان از مدارس دولتی و بردن آنها به مدارس مذهبی نمی‌شود.

وی با این حال تاکید کرد که پوشش عبایه مشکل اصلی مدارس نیست بلکه مشکل مهم‌تر در حال حاضر کمبود پرسنل آموزشی و معلمان است.

فرانسه سال ۲۰۰۴ پوشش حجاب در مدارس را ممنوع کرد و در سال ۲۰۱۰ نیز ممنوعیت پوشش کامل صورت با استفاده از برقع را در مکان‌های عمومی به تصویب رساند که خشم برخی از شماری از جامعه پنج میلیونی مسلمان این کشور را برانگیخت.

وزیر سابق آموزش و پرورش فرانسه، پیش‌تر با این استدلال که ایجاد محدودیت برای عبایه از نظر حقوقی طبق قوانین دشوار است از ممنوع کردن پوشش آن خودداری کرده بود.

نایب رئیس شورای مسلمانان فرانسه نیز ایراد مشابهی به رویکرد تازه دولت در قبال پوشش عبایه گرفته و تصمیم اعلام شده توسط وزیر آموزش و پرورش را «اشتباه» خوانده است.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا مجوز ممنوعیت استفاده کارمندان زن از حجاب را در بخش دولتی صادر کرد

ممنوعیت پوشیدن عبا در مدارس فرانسه؛ شورای دولتی بر تصمیم دولت صحه گذاشت

راستگرایان افراطی فرانسه برای پلیسی که نوجوان الجزایری‌تبار را کشت ۱.۶ میلیون یورو جمع‌آوری کردند