Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تصمیم مقامات استرالیا برای برچیدن مجسمه سیاستمدار قرن ۱۹ که جسد یک مرد بومی را مثله کرده بود

نقشه و پرچم استرالیا در کنار عکسی از بومیان این کشور
نقشه و پرچم استرالیا در کنار عکسی از بومیان این کشور Copyright AP Photo/Canva
Copyright AP Photo/Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای شهر هوبارت در استرالیا به برچیدن مجسمه یکی از مقام‌های پیشین این کشور که سر یکی از بومیان را از جسدش جدا کرده بود رای داد.

آگهی

ویلیام کرودر، رئیس پیشین دولت محلی ایالت تاسمانی در استرالیا پس از مرگ یک مرد بومی به نام ویلیام لنی در قرن نوزدهم، سر او را از جسدش جدا کرد تا جمجمه‌اش را برای بررسی به لندن بفرستد. ویلیام کرودر بین سال‌های ۱۸۷۸ تا ۱۸۷۹ میلادی رئیس دولت محلی تاسمانی بود. 

این برای اولین بار خواهد بود که مجسمه یک شخصیت تاریخی در استرالیا برچیده می‌شود. شورای شهر هوبارت ابراز امیدواری کرده است که این اقدام به ارتقای جایگاه این شهر کمک کند. 

جدا کردن سر جسد ویلیام لنی و ارسال آن به لندن، در چهارچوب باورهای ویلیام کرودر صورت گرفت که معتقد بود هوش و شخصیت افراد به شکل و اندازه جمجمه آنها بستگی دارد. او به این ترتیب قصد داشت ثابت کند که بومیان استرالیا در مقایسه با سفیدپوستان هوش کمتری دارند. 

این فرضیه‌ اکنون کاملا از سوی دانشمندان بی‌اعتبار ارزیابی می‌شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ویلیام لنی متولد سال ۱۸۳۵ میلادی بود. بومیان تاسمانی در قرن نوزدهم به جزیره‌ای منتقل می‌شدند تا از نظر سفیدپوستان «متمدن و مسیحی» شوند. ویلیام لنی که نسبت به وضعیت بومیان تاسمانی اعتراض کرده بود، در سن ۳۴ سالگی بر اثر ابتلا به وبا درگذشت. 

بومیان تاسمانی بیش از یک قرن برای بازگرداندن جمجمه ویلیام لنی از لندن مبارزه کردند. گفته می‌شود که درنهایت جمجمه این مرد بومی تاسمانی در سال ۱۹۹۱ در این ایالت به خاک سپرده شده است. 

مدافعان بومیان استرالیا همچنین خواستار برچیده شدن مجسمه ویلیام کرودر از میدان اصلی شهر هوبارت شده بودند. این تصمیم از سال ۲۰۱۸ در دستور کار شورای شهر هوبارت بود و حالا پس از کش و قوس‌های فراوان به تصویب رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجسمه‌هایی که سرنگون می‌شوند؛ اشاعه‌گران تمدن یا استثمارگران بومیان؟

گزارش تصویری: هفته آشتی بومیان استرالیا

همه‌پرسی تاریخی در استرالیا برای به رسمیت شناختن حقوق بومیان کشور