اصلاحات اقتصادی و مهاجرتی در فرانسه؛ ماکرون: مهاجرت را باید به میزان قابل توجهی کاهش دهیم

امانوئل ماکرون
امانوئل ماکرون Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علی‌رغم اختلافات و چالش‌های سیاسی فرانسه از جمله ماه‌ها اعتراض علیه تغییرات سن بازنشستگی و شورش اخیر بر سر کشته شدن یک نوجوان توسط پلیس؛ امانوئل ماکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه وعده داد که اصلاحات کلیدی اقتصادی، مهاجرتی و آموزشی خود را انجام خواهد داد.

آگهی

آقای ماکرون در مصاحبه‌ای طولانی با مجله لو پوئَن (به فرانسوی: Le Point) که روز پنجشنبه منتشر شد، اظهار داشت که هفته آینده با «رهبران سیاسی اصلی» این کشور در مورد مسائل مبتلابه فرانسه، دیدار و گفتگو خواهد کرد. وی گفت که این گفتگوها با هدف پیشنهاد لوایح جدید و احتمالا برگزاری یک همه‌پرسی خواهد بود.

ماکرون سال گذشته اکثریت خود را در مجلس سفلای پارلمان یعنی «مجمع ملی» از دست داد و او را مجبور به استفاده از ابزارهای سیاسی برای تصویب قوانین جدید کرد. او در این مصاحبه گفت که این موضوع «آنچنان هم مهم نیست» و خاطرنشان کرد که دولت میانه‌روی او از آن زمان تا کنون توانسته است با جلب حمایت نمایندگان دارای گرایشات چپِ‌میانه و راستِ‌سنتی موفق به تصویب برخی قوانین جدید شد.

آقای ماکرون نمی‌خواهد بحران بزرگ سیاسی اوایل سال جاری میلادی که ناشی از سنگ‌اندازی پارلمان بر سر راه کاهش هزینه‌ها از طریق افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال بود، دوباره تکرار شود. در آن موقع، دولت ماکرون برای عبور از سد پارلمان، از اختیارات ویژه مندرج در قانون اساسی استفاده کرد که به موجب آن دولت می‌تواند بدون رای‌گیری پارلمان، قوانین مدنظر خود را به تصویب برساند. این موضوع کافی بود تا نمایندگان مخالف به مدت چندین ماه در مجمع ملی فرانسه اعتراض داشته باشند.

ماکرون وعده داد که به ریشه‌های ناآرامی‌های چندین روزه در گوشه و کنار فرانسه که همزمان با کشته شدن یک پسر ۱۷ ساله توسط پلیس در پایان ژوئن آغاز شد، رسیدگی کند.

او به مجله «لو پوئَن» گفت که کسانی که در این شورش‌ها شرکت کردند، از جمله بسیاری از افراد زیر ۱۸ سال، به قصد «انتقام جویی» علیه پلیس و نهادهای دولتی عمل کردند. ماکرون خاطرنشان کرد که در این اعتراضات «هیچ‌گونه پیام سیاسی، اجتماعی و مذهبی وجود نداشت.»

روزهای تعطیلی مدارس باید کم شود

رئیس‌جمهور ۴۵ ساله فرانسه قول داد که اصلاحات اساسی در حوزه آموزشی از جمله طرح کاهش روزهای تعطیل دانش‌آموزان را اجرایی کند و به دانش‌آموزانی که مشکلات یادگیری دارند اجازه ‌دهد تا بعد از سپری کردن تعطیلات، زودتر از سایرین به مدرسه بازگرداند. ماکرون در این خصوص گفت: «تعطیلات خیلی زیاد است.»

مذاکره با احزاب مخالف برای مقابله با مهاجرت‌های غیرقانونی

وی همچنین گفت که لایحه مهاجرتی که در سال جاری چندین بار به دلیل عدم کسب اکثریت پارلمان به تعویق افتاده است، در ماه‌های آینده مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. او گفت که دولتش با احزاب مخالف مذاکره خواهد کرد تا به یک طرح پیشنهادی برسند.

او گفت: «ما باید مهاجرت را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم، [برای این کار] از مهاجرت غیرقانونی شروع می‌کنیم.» او استدلال کرد که مرزهای خارجی اتحادیه اروپا باید بهتر از این محافظت شود.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که ده‌ها هزار مهاجر امسال به امید رسیدن به اروپا از دریای مدیترانه عبور کرد‌اند. در روزهای اخیر نیز چند قایق در سواحل شمال آفریقا و نزدیک سواحل ایتالیا واژگون شده یا در شرایط بدی قرار گرفته بودند.

کاهش نرخ بیکاری در فرانسه

ماکرون وعده داد تا نرخ بیکاری را به ۵ درصد کاهش دهد. نرخ بیکاری فرانسه در سال جاری به ۷.۲ درصد رسید که پایین‌ترین نرخ از سال ۲۰۰۸ است.

او گفت که سیاست‌هایش از سال ۲۰۱۷ رشد فرانسه را تقویت کرده و «جذابیت» اقتصادی آن را برای کشورهای خارجی بهبود بخشیده است. وی گفت: «ما باید به هر طریق ممکن برای کاهش بیکاری تلاش بیشتری انجام دهیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازتاب‌ یک سخنرانی جنجالی؛ وزیر کشور بریتانیا: دگرباش جنسی بودن دلیل موجهی برای اعطای پناهندگی نیست

ممنوعیت ورود هیئت پارلمانی اروپا به تونس؛ بروکسل توافقنامه مهاجرتی را تعلیق می‌کند؟

اختلافات سیاسی یا غبطه به آزادی‌های اروپایی‌؛ چرا آمریکایی‌ها به اروپا فرار می‌کنند؟