Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رکوردشکنی پرونده‌های معوقه پناهندگی در بریتانیا؛ بیش از ۱۷۵ هزار نفر هنوز در انتظار جواب اولیه هستند

عکس تزئینی از ورودی فرودگاه هیترو لندن در سال ۲۰۱۱
عکس تزئینی از ورودی فرودگاه هیترو لندن در سال ۲۰۱۱ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

براساس آمار تازه منتشرشده وزارت کشور بریتانیا، هم اکنون بیش از ۱۷۵ هزار پناهجو در انتظار دریافت جواب اولیه برای درخواست خود هستند. این رکورد بالا سبب شد تا حزب کارگر این وضعیت را یک «آشفتگی کامل» توصیف کند.

آگهی

سازمان‌های خیریه اعلام کردند که انباشت پرونده‌های رسیدگی نشده موجب تحمیل هزینه‌های انسانی زیادی شده است. سازمان بریتانیایی «شورای پناهندگان» نیز گفت که این تأخیرها «تاثیر مخربی بر افراد دارد و زندگی آن‌ها برای مدت نامعلومی متوقف می‌کند، در حالی که مشتاقانه منتظر این هستند که آیا اجازه اقامت در بریتانیا می‌گیرند یا نه».

داده‌های مربوط به پرونده‌های پناهندگی برای سال منتهی به پایان ماه ژوئن نشان می‌دهد که در عین حالی که تعداد افرادی که جواب گرفته‌اند نسبت به سال قبل بیشتر شده، اما افزایش توامان شمار درخواست‌ها عملا باعث شده تا اثرات افزایش رسیدگی‌ها را خنثی کند.

کدام ملیت بیشترین درخواست‌ها را داده است؟

در مدت این یکسال، تقریبا ۱۰ هزار افغان درخواست پناهندگی داده‌اند که آنها را تبدیل به دومین ملیتی می‌کند که پس از آلبانیایی‌ها وارد سیستم پناهندگی بریتانیا می‌شوند.

این آمار نشان می‌دهد که در سال منتهی به ژوئن ۲۰۲۳، تعداد ۷۸ هزار و ۷۶۸ درخواست پناهندگی در بریتانیا ثبت شده است که جمعیتی بالغ بر ۹۷ هزار و ۳۹۰ نفر را شامل می‌شود. این در حالی است که شمار پرونده‌های درخواست پناهندگی در بریتانیا در ۱۲ ماه قبل‌تر آن تنها ۶۶ هزار و ۳۸۴ مورد بوده است.

این افزایش باعث شد تا تعداد کل افرادی که منتظر جواب اول خود برای پناهندگی هستند به عدد بی‌سابقه ۱۷۵ هزار و ۴۵۷ نفر برسد که ۴۴ درصد بیشتر از مجموع ۱۲۲۲۱۳ نفر در پایان ژوئن سال ۲۰۲۲ و بالاترین رقم از زمان ثبت آمار پناهجویان در سال ۲۰۱۰ است.

تعداد افرادی که مدت زمان انتظار آن‌ها برای دریافت جواب متجاوز از شش ماه شده است، با افزایش ۵۷ درصدی رو به رو بوده است، بطوریه از ۸۹ هزار نفر در سال قبل به حدود ۱۴۰ هزار نفر در پایان ژوئن امسال افزایش یافته است.

مهاجرت غیرقانونی با قایق

آمارهای دیگر وزارت کشور بریتانیا نشان می‌دهد که از ابتدای سال ۲۰۲۳ تا کنون، بیش از ۱۹ هزار نفر به کمک قایق‌های کوچک و با عبور از کانال مانش وارد بریتانیا شده‌اند.

این داده‌ها نشان می‌دهد که از ۱۱۷۹۰ درخواستی که در سال منتهی به پایان ژوئن توسط اتباع آلبانیایی به ثبت رسیده است، تعداد ۷۵۵۷ مورد مربوط به مسافران عبوری از کانال مانش بوده است؛ گرچه این تعداد در مقایسه با سال ۲۰۲۲ به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است.

در همین مدت، تعداد اتباع افغانی متقاضی پناهندگی در بریتانیا تقریبا دو برابر شده است و از ۵۱۵۴ نفر برای سال منتهی به پایان ژوئن ۲۰۲۲ به رقم ۹۹۶۴ رسیده است.

احتمال گرفتن جواب مثبت چقدر است؟

تعداد کل پرونده‌های جواب‌گرفته برای این سال در حدود ۲۳ هزار و ۷۰۰ پرونده بوده که ۹ هزار نفر بیشتر از دوازده ماه منتهی به ژوئن ۲۰۲۲ بوده است و به بیش از ۷۱ درصد از آن‌ها پناهندگی، حمایت بشردوستانه یا اشکال جایگزین داده شده است.

وزارت کشور بریتانیا اعلام کرد که افزایش کلی شمار پرونده‌هایی که در حال بررسی هستند، به دلیل ورود پرونده‌های جدید به جمع سیستم پناهندگی به نسبت از شمار پرونده‌های جواب‌گرفته بیشتر بوده است.

استفان کیناک، وزیر مهاجرت دولت در سایه بریتانیا در خصوص این وضعیت گفت: «این آمارهای جدید نشان از آشفتگی کاملی است که حزب محافظه‌کار در سیستم مهاجرت و پناهندگی ایجاد کرده‌ است. تنها ۱ درصد از ۴۵ هزار پرونده مربوط به پناهجویان ورودی با قایق‌های کوچک در سال گذشته جواب گرفته‌اند و تعداد پناهجویانی که بازگردانده شده‌اند نیز نسبت به سال ۲۰۱۰ در حدود ۷۰ درصد رشد داشته است. این یک رکورد فاجعه بار برای نخست‌وزیر و وزیر کشور است.»

بریتانیا در یک سال گذشته چه تعداد ویزا صادر کرده است؟

آمار مربوط به مهاجرت‌های قانونی به بریتانیا نشان می‌دهد که در سال منتهی به ژوئن ۲۰۲۳، بیش از ۱ میلیون و ۴۳۸ هزار ویزا صادر شده است که ۲۸ درصد نسبت به سال قبل‌تر از آن افزایش داشته است، ولی با این حال کمی کمتر از سال ۲۰۲۱ بوده است.

این تعداد از ویزاها شامل حدود ۵۳۹ هزار ویزای کار، بیش از ۶۵۷ هزار ویزای تحصیلی، حدود ۷۶ هزار ویزای خانوادگی و بیش از ۵ هزار ویزای الحاق به خانواده بوده است. علاوه بر این، بیش از ۹۰ هزار ویزا نیز برای اوکراینی‌ها صادر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا طی دو سال آینده به بیش از ۶۰ هزار نفر پناهندگی می‌دهد

تصویب قانون جنجالی مهاجرت در بریتانیا؛ سازمان ملل: قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند

تجهیز یکی از ارتش های دنیا با تن‌پوش‌های پیشرفته‌؛ سربازان با ساعت هوشمند و چشمی‌های جدید می‌آیند