Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کشف «غافلگیر کننده» در هاله ستاره در حال مرگ

Ring Nebula, M57, NGC 6720
Ring Nebula, M57, NGC 6720 Copyright NASA’s James Webb Space Telescope
Copyright NASA’s James Webb Space Telescope
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصاویر جدید ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب جزئیات پیچیده‌ای را از مراحل پایانی حیات یک ستاره در حال مرگ، آشکار کرد.

آگهی

سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده (ناسا)، اعلام کرد که تلسکوپ جیمز وب با بهره‌گیری از ابزار مجهز به مادون قرمز میانی (Mid-Infrared) موفق به ثبت واضح‌ترین نمای موجود از یک هاله ذره‌ای کم فروغ شده است. 

این تصویر، ۱۰ قوسِ دارای مرکز واحد را در این هاله نشان می‌دهد که به باور محققان هر ۲۸۰ سال یکبار و پس از فروریختن لایه‌های بیرونی ستاره مرکزی شکل می‌گیرد. 

راجر وسون (Roger Wesson)، از پژوهشگران دانشگاه کاردیف که تصاویر ارسالی تلسکوپ جیمز وب را بررسی کرده، تاکید دارد که ثبت این قوس‌ها «کشفی شگفت‌انگیز» به شمار می‌رود. 

NASA’s James Webb Space Telescope
Ring Nebula, M57, NGC 6720NASA’s James Webb Space Telescope

آقای وسون توضیح داد: «پیشتر ما اطلاعاتی در مورد فرآیند و دوره زمانی تبدیل یک ستاره منفرد به یک سحابی سیاره‌‌نما نداشتیم ولی این قوس‌ها نشان داد که ابتدا باید یک ستاره همدم در منظومه وجود داشته باشد که به دور ستاره مرکزی بچرخد. سپس، همان‌طور که ستاره در حال مرگ، جو خود را به بیرون پرتاب می‌کند، ستاره همدم جریان خروجی را شکل می‌دهد.» به گفته این محقق فضایی تا کنون هیچ تلسکوپی قابلیت ثبت این فرآیند را نداشته است. 

آقای وسون خاطرنشان کرد: «وقتی برای نخستین بار این تصاویر را دیدیم، از میزان جزئیات موجود در آنها شگفت‌زده شدیم چرا که تصویر سحابی حلقه (Ring Nebula | M57) که حاوی حدود ۲۰ هزار توده منفرد حاوی ذرات متراکم گاز هیدروژن است به واضح‌ترین شکل پیشِ‌روی ما بود؛ فراموش نکنیم که هر یک از توده‌ها جرمی معادل زمین دارد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

نخستین سحابی سیاره‌‌نما در سال ۱۷۶۴ مشاهده شد؛ زمانی تصور می‌شد که آنها اجرام ساده و مدوری هستند که یک ستاره در حال مرگ در مرکزشان قرار دارد. اما تصاویر ارسالی جیمز وب بر پیچیدگی ابعاد و ماهیت آنها افزوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«علامت سوالِ» غول‌پیکر در اعماق فضا که توسط تلسکوپ جیمز وب ثبت شده چیست؟

غوغایی مهیب در پس ظاهری آرام؛ تلسکوپ جیمز وب بقایای درهم‌ کوبیده شدن دو کهکشان را به تصویر کشید

تلسکوپ جیمز وب برای نخستین بار یک مولکول سازنده حیات را در فضا پیدا کرد