Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تلسکوپ جیمز وب برای نخستین بار یک مولکول سازنده حیات را در فضا پیدا کرد

تصویر تلسکوپ جیمز وب از بخشی از سحابی شکارچی معروف به «نوار شکارچی»
تصویر تلسکوپ جیمز وب از بخشی از سحابی شکارچی معروف به «نوار شکارچی» Copyright ESA/Webb, NASA, CSA, M. Zamani (ESA/Webb), and the PDRs4All ERS Team
Copyright ESA/Webb, NASA, CSA, M. Zamani (ESA/Webb), and the PDRs4All ERS Team
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ستاره‌شناسان می‌گویند برای اولین بار با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب توانسته‌اند یک مولکول مهم کربن را در فضا پیدا کنند.

آگهی

بنابر اعلام سازمان فضایی آمریکا، ناسا، این ترکیب که کاتیون متیل یا متیلیوم (با فرمول شیمیایی +CH3) نام دارد در یک منظومه ستاره‌ای جوان واقع در ۱۳۵۰ سال نوری از زمین در سحابی شکارچی ردیابی شده است.

ترکیبات کربن برای دانشمندان جذاب به شمار می‌روند چرا که آنها به عنوان پایه و اساس تمام حیات، آن‌طور که ما می‌دانیم و درک می‌کنیم، عمل می‌کنند. کاتیون متیل غالبا به عنوان یک جزء کلیدی در شکل‌گیری حیات در نظر گرفته می‌شود که به تشکیل مولکول‌های پیچیده‌تر مبتنی بر کربن کمک می‌کند.

تصاویر گرفته شده توسط تلسکوپ وب بخشی از سحابی شکارچی را نشان می‌دهد که به عنوان «نوار شکارچی» شناخته می‌شود، جایی که نور پرانرژی فرابنفش با ابرهای متراکم مولکولی در تعامل است و باعث تاثیر عمیق در مولکول‌ها و مواد شیمیایی موجود در قرص‌های پیش‌سیاره‌ای می‌شود.

ترکیب شیمیایی کربنی کاتیون متیل در یک قرص پیش‌سیاره‌ای به نام «دی۵۰۶-۲۰۳» (d203-506) شناسایی شده است که به دور یک ستاره کوتوله سرخ جوان می‌چرخد. این قرص‌ها که از گاز و غبار ساخته شده‌اند، مواد لازم برای تشکیل سیاره‌ها به شمار می‌روند. سیارات در این هاله‌های گاز و غبار ستار‌ه‌ای بزرگ متولد می‌شوند و منظومه‌های سیاره‌ای را به وجود می‌آورند.

عکس: تلسکوپ هابل، ناسا
مولکول کاتیون متیل در سحابی شکارچی کشف شده استعکس: تلسکوپ هابل، ناسا

در بیشتر حالات انتظار می‌رود اشعه فرابنفش، که از ستارگان جوان و داغ مجاور متصاعد می‌شود، مولکول‌های آلی را از بین ببرد اما تیم محققان دریافت که تابش این اشعه همچنین می‌تواند منبع انرژی لازم برای تشکیل کاتیون متیل را فراهم کند. تشکیل کاتیون متیل به نوبه خود منجر به واکنش‌های شیمیایی اضافی می‌شود که به مولکول‌های کربن پیچیده‌تر اجازه می‌دهد حتی در دماهای پایین در فضا ساخته شوند.

قابلیت‌های بسیار دقیق تلسکوپ جیمز وب، که قابلیت مشاهده کیهان را از طریق نور فروسرخ به دانشمندان می‌دهد، این اطلاعات را در مورد ساختار شیمی آلی در فضا آشکار ساخته است.

کاتیون متیل با طیف وسیعی از مولکول‌ها به خوبی واکنش می‌دهد و اخترشناسان مدت‌هاست آن را به دلیل خواص شیمیایی منحصر به فردی که دارد به عنوان یک عنصر سازنده مهم در شیمی آلی میان‌‌ستاره‌ای در نظر گرفته‌اند. این ترکیب اما تاکنون در فضا کشف نشده بود.

ماری آلین مارتین-درومل، محقق در موسسه علوم مولکولی اورسی در دانشگاه پاریس-سکلی، در این باره می‌گوید: «این کشف نه تنها میزان حساسیت باورنکردنی تلسکوپ جیمز وب را نشان می‌دهد، بلکه اهمیت مرکزی این ترکیب را در شیمی میان‌ستاره‌ای تأیید می‌کند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس این مطالعه، محققان مولکول‌های متفاوتی را در قرص پیش‌سیاره‌ای «دی۵۰۶-۲۰۳» نسبت به مولکول‌های موجود در دیسک‌های معمولی شناسایی کردند. امری که به وضوح نشان می‌دهد تابش فرابنفش می‌تواند به طور کامل ساختار شیمیایی یک قرص پیش‌سیاره‌ای را تغییر دهد.

اولیویه برنه، اخترفیزیک‌دان در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه در تولوز، می‌گوید: «ترکیب مولکولی یافت‌شده در واقع می‌تواند نقش مهمی در مراحل اولیه شیمیایی پیدایش حیات داشته باشد».

اخترشناسان با این حال تا کنون نتوانسته‌اند مولکول‌های آب را در این قرص پیش‌سیاره‌ای پیدا کنند.

دانشمندان می‌گویند درک چگونگی شروع و تکامل حیات بر روی زمین می‌تواند به محققان کمک کند تا تعیین کنند آیا این امکان در جای دیگری از کیهان نیز وجود دارد یا خیر.

نتایج تحقیقات تازه در نشریه علمی «نیچر» منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلسکوپ شاهکار بشر؛ جیمز وب در دو سالی که آینه‌هایش را گشود ما را تا کجای کیهان برد و چه آموخت؟

کشف «غافلگیر کننده» در هاله ستاره در حال مرگ

شبیه‌سازی تصویری ناسا از سفر به «نقطه بی‌بازگشت»؛ وقتی درون سیاهچاله سقوط می‌کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟