Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

غرق قایق مهاجران در کانال مانش؛ دست‌کم ۶ افغان کشته شدند

Europe Smuggling Networks
Europe Smuggling Networks Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شش تبعه افغانستان در قایقی حامل حدود ۶۰ مهاجر که بامداد شنبه سعی داشتند با عبور از کانال مانش به بریتانیا بروند جان باختند. از سوی دیگر «۵ تا ۱۰» نفر دیگر همچنان ناپدید هستند.

آگهی

فیلیپ ساباتیر، معاون دادستان بولون سورمر به خبرگزاری فرانسه گفت که شش نفر جان باختند که همه آن‌ها مردان افغان حدود ۳۰ ساله بودند. او افزود که اغلب مسافران قایق افغان بودند و تعدادی سودانی نیز حضور داشتند.

وی تصریح کرد که در مجموع ۴۹ نفر نجات پیدا کردند که ۳۶ نفر در سمت فرانسوی بودند و ۱۳ نفر از سوی گارد ساحلی بریتانیا نجات یافتند. 

دادستانی فرانسه اعلام کرد که این حادثه حدود ساعت ۲ بامداد در آبهای سواحل شمالی فرانسه روی داده است.

در بیانیه منتشر شده از سوی اداره پلیس مانش و دریای شمال فرانسه نیز آمده است: «۶ نفر در حالی که وضعیت وخیمی داشتند، پیدا شدند و یکی از آنها که با هلیکوپتر به بیمارستان کاله منتقل شده بود، مرده اعلام شد.»

بر اساس این بیانیه، ۵ قربانی دیگر این حادثه نیز توسط قایق انجمن ملی نجات دریایی (SNSM) از میان امواج آب گرفته شدند که همگی درنهایت پس از رسیدن به بندر کاله، جان باختند.

دفتر دادستانی بولون‌-سور‌-مر که تحقیقات را درباره این حادثه آغاز کرده، اعلام کرد اولین قربانی شناسایی شده در میان کشته شدگان این حادثه، مردی تبعه افغانستان بوده که بین ۲۵ تا ۳۰ سال سن داشته است.

دفتر دادستانی افزود که از سرنوشت «پنج تا ده» مسافر دیگر هنوز خبری نیست.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که ماشین‌های آتش‌نشانی و نیروهای پلیس در محل حضور دارند و چادرهای امداد و حفاظت مدنی برپا شده است.

در واکنش به این حادثه، الیزابت بورن نخست‌وزیر فرانسه با انتشار پیامی در توییتر از «تعهد تیم‌های نجات» تقدیر و از مرگ مهاجران ابراز تاسف کرد.

برای یافتن دیگر سرنشینان این حادثه، سه کشتی، یک هلیکوپتر و یک هواپیمای فرانسوی همچنین دو کشتی بریتانیایی بسیج شده‌اند تا منطقه بزرگی را جستجو کنند.

گفته می‌شود از شامگاه چهارشنبه با بهبود شرایط آب و هوایی در منطقه، تلاش مهاجران برای عبور از مانش با قایق‌های کوچک افزایش یافته است.

بنا بر اعلام اداره پلیس مانش و دریای شمال فرانسه، تنها از شامگاه پنج‌شنبه تا جمعه ۱۱۶ مهاجر از جمله چند کودک در سه قایق جداگانه توسط نیروهای فرانسوی از میان امواج دریا نجات یافته‌اند.

وزارت کشور بریتانیا نیز اعلام کرد که تنها در روز پنج‌شنبه ۷۵۵ مهاجر از این مسیر خطرناک عبور کرده‌اند که رکورد روزانه جدیدی را از ابتدای سال جاری میلادی به ثبت رسانده‌اند.

بر اساس ارقام رسمی بریتانیا، از سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۱۰۰ هزار مهاجر بطور غیرقانونی و با قایق‌های کوچک از کانال مانش عبور کرده‌اند و بسیاری نیز در این راه پرخطر جان خود را از دست داده‌اند.

یکی از مرگبارترین حوادث در نوامبر ۲۰۲۱ روی داد که دست‌کم ۲۷ مهاجر ۷ تا ۴۶ ساله جان باختند.

این فاجعه باعث افزایش تنش بین پاریس و لندن بر سر بحران مهاجرت در این مسیر شد و هر دو کشور درنهایت موافقت کردند که مبارزات خود با قاچاق مهاجران را تشدید کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدافعان حقوق بشر: کودکان پناهجو در بریتانیا همراه با متهمان جرائم جنسی زندانی می‌شوند

استفن کیناک: اگر حزب‌ کارگر هم پیروز انتخابات بریتانیا شود ناچار به حفظ موقت سیستم کنونی مهاجرت است

شورش‌ در کالدونیای جدید؛ جمهوری آذربایجان، روسیه و چین از جان این قلمرو فرانسه چه می‌خواهند؟