Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کشورهای حوزه آمازون نتوانستند برای پایان دادن به «جنگل‌زدایی» به توافق برسند

نشست بلم
نشست بلم Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هشت کشوری که جنگل‌های آمازون در بخشی از خاک آن‌ها قرار دارد، از توافق بر سر هدفی مشترک و مشخص برای پایان دادن به جنگل‌زدایی بازماندند.

آگهی

با وجود این، هیأت‌های نمایندگی این هشت کشور در نشست روز سه‌شنبه خود در شهر برزیلی بلم (Belem) بر تقویت همکاری‌های منطقه‌ای برای یافتن راه‌حل‌هایی برای یکی از بزرگترین چالش‌های زیست‌محیطی توافق کردند.

هشت کشور حوزه آمازون اگرچه بر سر تشکیل ائتلافی برای مقابله با جنگل‌زدایی توافق کردند اما تعیین اهداف حفاظت از این جنگل‌ها را به عهده هر کشور گذاشتند.

این هشت کشور در بیانیه مشترک خود که با عنوان اعلامیه «بلم» منتشر شده، اعلام کردند که هدف ائتلاف تازه‌ آنها «جلوگیری از رسیدن آمازون به نقطه بی‌بازگشت است».

بیانیه هشت کشور حوزه آمازون همچنین شامل تعهداتی برای بهبود همکاری‌ها در موضوعاتی مانند مدیریت آب، بهداشت، توسعه پایدار و اتخاذ مواضع مشترک برای مذاکره در نشست‌های اقلیمی جهان است.

حفاظت از جنگل‌های آمازون یکی از بخش‌های مهم و محوری تلاش‌ها برای مقابله با تغییرات اقلیمی است.

لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل که کشورش حدود ۶۰ درصد جنگل‌های آمازون را در خاک خود دارد، خواستار سیاستی مشترک برای پایان روند نابودی این جنگل تا سال ۲۰۳۰ میلادی شد، سیاستی که دولت او پیش‌تر اتخاذ کرده است.

اجلاس دو روزه هشت کشور حوزه آمازون در حالی از روز سه‌شنبه آغاز شده که رؤسای جمهور بولیوی، برزیل، کلمبیا و پرو در آن حضور دارند اما اکوادور، گویان، سورینام و ونزوئلا مقام‌های ارشد خود را به این اجلاس اعزام کرده‌اند.

بولیوی و ونزوئلا تنها کشورهای حوزه آمازون هستند که توافقنامه ۲۰۲۱ میلادی که بر پایان جنگل‌زدایی تا سال ۲۰۳۰ تأکید دارد را امضا نکرده‌اند.

نشست دو روزه هشت کشور حوزه آمازون در شهر برزیلی «بلم» نخستین نشست از این نوع پس از ۱۴ سال است.

البته اختلاف نظرهای هیأت‌های شرکت‌کننده در این نشست بر سر موضوعاتی مانند نفت به چالشی جدی تبدیل شد. برای مثال در حالی که گوستاوو پترو، رئیس جمهور چپگرای کلمبیا از سایر کشورهای حوزه آمازون خواسته بود اکتشافات نفتی تازه در این جنگل را ممنوع کنند، کشورهای دیگر این ایده را رد کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

برزیل اینک در حال اکتشاف نواحی تازه در دهانه رود آمازون و مناطق شمالی این کشور برای نفت است.

فراتر از موضوع جنگل‌زدایی، هیأت‌های نمایندگی هشت کشور حوزه آمازون ضرب‌الاجلی را برای پایان دادن به استخراج غیرقانونی طلا تعیین نکردند؛ اگرچه رهبران موافقت کردند که در این موضوع همکاری کنند.

نشست هشت کشور حوزه آمازون در «بلم» پیش‌درآمد اجلاس اقلیمی ۲۰۲۵ سازمان ملل متحد است که آن هم در همین شهر برزیل برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشایی صندوق آمازون و امیدواری به احیای «ریه زمین»؛ دلیل علاقمندی اروپا به سرمایه گذاری چیست؟

کشف سنگ‌نگاره‌هایی از عصر یخبندان در جنگل آمازون

کشف حکاکی‌های سنگی عصر باستان در پی خشکسالی و افت سطح آب رودخانه در آمازون