Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تجمع ۳۰ هزار هوادار کودتای نظامی همزمان با پایان اولتیماتوم اِکُواس در پایتخت نیجر

Mohamed Toumba
Mohamed Toumba Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هزاران نفر از حامیان کودتاگران نظامی نیجر روز یکشنبه ۶ اوت همزمان با پایان مهلت تعیین شده از سوی جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا برای مداخله مسلحانه احتمالی، در ورزشگاهی در شهر نیامی پایتخت نیجر تجمع کردند.

آگهی

جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا موسوم به «اِکُواس» تا روز یکشنبه ۶ اوت به رهبران کودتا فرصت داده بود تا محمد بازوم، رئیس جمهور را به قدرت بازگردانند.

هیأتی از اعضای «شورای ملی حفاظت از میهن» متشکل از نظامیانی که با این کودتا قدرت را در نیجر به دست گرفتند نیز با تشویق هواداران که بسیاری از آنها پرچم‌های روسیه را حمل می‌کردند، در این ورزشگاه حاضر شدند.

ژنرال محمد تومبا، از اعضای این شورا در جریان سخنرانی خود در این ورزشگاه، کسانی که «در سایه‌ها کمین کرده‌اند» و «در حال توطئه براندازی» این حکومت هستند را بشدت محکوم کرد و گفت: «ما از نقشه ماکیاولیستی آنها آگاه هستیم.»

اولتیماتوم اِکُواس در حالی روز یکشنبه به پایان می‌رسد که تا کنون هیچکدام از ژنرال‌هایی که در ۲۶ ژوئیه در نیامی قدرت را به دست گرفتند، تمایلی برای تسلیم شدن نشان نداده‌اند.

رهبران ارتش کشورهای عضو اِکُواس روز جمعه طرح خود برای مداخله نظامی در این کشور را اعلام کردند و ارتش کشورهایی همچون سنگال و ساحل‌عاج نیز اعلام کردند که آماده مشارکت هستند.

کودتای نیجر از سوی همه شرکای غربی و آفریقایی این کشور محکوم شده است؛ با این وجود مقامات مالی و بورکینافاسو که خود نیز به ترتیب در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۲ میلادی از طریق کودتا به قدرت رسیدند، از «شورای ملی حفاظت از میهن» حمایت کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمایت «قاطعانه» فرانسه از تلاش‌های اِکُواس برای پایان دادن به حکومت کودتاگران در نیجر

کودتا در نیجر؛ آیا فرانسه دچار بحران کمبود اورانیوم و انرژی می‌شود؟

در نیجر، نیروهای روسی وارد همان پایگاهی شدند که همزمان سربازان آمریکایی مستقر هستند