رهبران کودتاگر نیجر از مزدوران گروه واگنر درخواست کمک کردند

ECOWAS Senegalese troops
ECOWAS Senegalese troops Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نظامیانی که در نیجر دست به کودتا زدند و رئیس جمهور قانونی آن را برکنار کردند، در واکنش به اولتیماتوم اعلام شده از سوی «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا»، از گروه روسی واگنر درخواست کمک کرده‌اند.

این خبر از سوی وسیم نصر، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ارشد مرکز سوفان در گفتگو با آسوشیتدپرس اعلام شد. او گفت که این درخواست در جریان دیدار ژنرال سالیفو مودی، رهبر کودتاگران از کشور همسایه مالی مطرح شده است.

آگهی

به گفته آقای نصر، سه منبع در کشور مالی و یک دیپلمات فرانسوی نیز این دیدار را تایید کرده‌اند. او افزود: «آنها به گروه واگنر نیاز دارند زیرا وجود این گروه، تضمینی برای حفظ قدرتشان خواهد بود.»

به گفته وسیم نصر، گمان می‌رود گروه واگنر هم اکنون در حال بررسی درخواست کودتاگران است.

یک مقام نظامی غربی که خواست نامش فاش نشود نیز به آسوشیتدپرس گفت که آنها نیز گزارش‌هایی در این باره که حکومت نظامی نیجر از واگنر کمک خواسته را دریافت کرده‌اند.

حکومت نظامی نیجر با ضرب‌الاجلی روبروست که از سوی «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا» موسوم به «اِکُواس» تعیین شده و روز یکشنبه مهلت آن به پایان می‌رسد.

بر اساس این اولتیماتوم، اعضای این بلوک در صورت عدم بازگشت محمد بازوم، رئیس جمهور برکنار شده نیجر به مقام خود، آماده مداخله نظامی هستند.

گفته می‌شود که رؤسای ستاد ارتش‌های «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا» روز جمعه طرح مداخله را نهایی کرده‌اند و از نظامیان خود خواسته‌اند که آماده باشند.

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه نیز روز شنبه اعلام کرد که کشورش «با قاطعیت» از تلاش‌های «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا» برای پایان دادن به حکومت کودتاگران در نیجر حمایت می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست متا مقابل شبه‌نظامیان وابسته به روسیه؛ واگنر به جذب جنگجو در فیسبوک و اینستاگرام ادامه می‌دهد

امانوئل ماکرون: حکومت نظامی نیجر سفیر فرانسه را گروگان گرفته است

دستور رهبران کودتا به پلیس نیجر: سفیر فرانسه را اخراج کنید