Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شکست متا مقابل شبه‌نظامیان وابسته به روسیه؛ واگنر به جذب جنگجو در فیسبوک و اینستاگرام ادامه می‌دهد

اوگنی پریگوژین رییس گروه واگنر در داخل یک خودروی نظامی نشسته و یک غیرنظامی در خیابانی در حال عکس گرفتن با او است. روستوف-آن-دون، روسیه، شنبه، ۲۴ ژوئن ۲۰۲۳.
اوگنی پریگوژین رییس گروه واگنر در داخل یک خودروی نظامی نشسته و یک غیرنظامی در خیابانی در حال عکس گرفتن با او است. روستوف-آن-دون، روسیه، شنبه، ۲۴ ژوئن ۲۰۲۳. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هرچند شرکت متا گروه واگنر را یک «سازمان خطرناک» اعلام کرده است و می‌گوید مطالب حاوی تبلیغات برای این گروه روی پلتفرم‌های این شرکت جایی ندارند اما مطالعات جدید نشان می‌دهد که گروه واگنر همچنان از فیس‌بوک و اینستاگرام برای استخدام اعضای جدید استفاده می‌کند.

آگهی

این مطالعه توسط موسسه گفتگوی استراتژیک (ISD)، یک سازمان غیرانتفاعی مستقل مستقر در لندن انجام شده که به مطالعه و نظارت بر افراط گرایی و اطلاعات نادرست در سراسر جهان می‌پردازد.

به گفته این موسسه ، متا با وجود «خطرناک» خواندن این سازمان در حذف مطالب تبلیغاتی و حاوی اطلاعات عضوگیری برای این گروه شکست خورده است.

پس از این‌که فاش شد گروه واگنر برای جذب اعضای جدید از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی متا استفاده می‌کند، شرکت متادر اواخر ماه مه گروه واگنر را یک «سازمان خطرناک» نامید و اعلام کرد صفحات این گروه را از روی پلتفرم‌های خود حذف خواهد کرد. 

همان زمان سخنگوی این شرکت به رسانه‌ها گفت: «ما گروه واگنر را به عنوان یک سازمان خطرناک معرفی کرده‌ایم و این بدان معناست که این گروه نمی‌تواند در پلتفرم‌های ما حضور داشته باشد. ما پست‌هایی که به دنبال جذب نیرو برای این گروه هستند را شناسایی و حذف خواهیم کرد.»

با وجود سیاست‌ها و اظهارات شرکت متا، به نظر می‌رسد این مشکل همچنان پابرجاست.

تبلیغات بیش از صد حساب کاربری برای واگنر

موسسه گفتگوی استراتژیک (ISD) می‌گوید در مجموع ۱۱۴ حساب کاربری در فیسبوک و اینستاگرام پیدا کرده است که مطالبی در حاوی استخدام اعضای جدید یا محتوایی تبلیغاتی در مورد این گروه مزدور روسی به اشتراک گذاشته‌اند.

این مطالب حداقل به ۱۳ زبان از جمله انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی، پرتغالی، عربی، مقدونی، لهستانی، رومانیایی، اندونزیایی، ویتنامی و روسی در این صفحات بارگذاری شده است.

هرچند شاید تعداد این حساب‌ها چندان زیاد به نظر نرسد اما تاثیر منفی آن‌ها را نمی‌توان دست کم گرفت. ۱۵ اکانت از ۵۷ اکانت یافت شده در فیسبوک تا ۱۶ آگوست بیش از ۱۰ هزار دنبال کننده یا عضو داشتند، علاوه بر این ۵۷ اکانت یافت شده در اینستاگرام نیز دارای حدود ۱۰ هزار دنبال کننده بودند.

برخی از این صفحات با انتشار مطالبی در مورد جذب نیرو در این گروه ، واگنر را «قدرتمندترین ارتش خصوصی در جهان» نامیده بودند.

در برخی ویدیوهای به اشتراک گذاشته شده در حساب‌های فیس بوک، صدای یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر شنیده می‌شود که اعلام می‌کند «جنگ جهانی سوم» نزدیک است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

این صفحات علاوه بر محتوای تبلیغاتی برای این گروه، مطالبی در حمایت از کرملین نیز به اشتراک گذاشته بودند.

با این حال موسسه گفتگوی استراتژیک می‌گوید تاکنون نتوانست «هیچ مدرک معتبری» را پیدا کند که نشان دهد این صفحات مستقیماً از سوی گروه واگنر مدیریت می‌شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران کودتاگر نیجر از مزدوران گروه واگنر درخواست کمک کردند

نخست وزیر لهستان: مزدوران واگنر می‌توانند برای ورود به اتحادیه اروپا به‌عنوان مهاجر ظاهر شوند

زنان جعلی جذاب در فضای مجازی؛ کشورها و فناوری‌های بزرگ چگونه از «خانم‌ها» استفاده ابزاری می‌کنند؟