یخچال اشتراکی در ژنو؛ فرصتی برای جلوگیری از اسراف مواد غذایی و تقسیم آنها بین نیازمندان

افراد در حال قرار دادن محصولات غذایی در یخچال
افراد در حال قرار دادن محصولات غذایی در یخچال Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز / اسوشیتدپرس
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حومه شهر ژنو در سوئیس، یخچال‌هایی وجود دارد که می‌توان به کمک آن‌ها از اسراف و هدر رفتن مواد غذایی جلوگیری کرد. دسترسی افراد به این یخچال‌ها آزاد است. افراد عادی، رستوران‌داران، آشپزهای خانگی و دیگران می‌توانند در این یخچال‌ها غذاهای بلااستفاده خود را بگذارند تا نیازمندان مصرف کنند.

آگهی

در چهارچوب این پروژه که «FreeGo» نام دارد، ایده‌های مختلفی ارائه شده: کمک به افراد نیازمند، جلوگیری از هدر رفت و خراب شدن مواد غذایی، تمرین رفتارهایی سازگار با محیط زیستی و تقسیم فرصت‌ها با یکدیگر.

جامعه مخاطب این یخچال‌ها نیز متنوع است. از بی‌خانمان‌ها گرفته تا سالمندان و دانشجویان و دیگر اهالی محل می‌توانند از محتویات این یخچال‌ها استفاده کنند و هدف اصلی استفاده از این یخچال‌ها، کاهش ضایعات مواد غذایی است.

مردم می‌توانند میوه، سبزیجات، نان و هرآنچه در خانه دارند و از آن استفاده نمی‌کنند را به اینجا بیاورند و آنچه دلشان می‌خواهد را نیز از داخل یخچال بردارند.

نام پروژه «FreeGo» از آن جهت با مُسماست که در زبان محاوره فرانسه، به یخچال نیز «فری‌گو» می‌گویند.

در پروژه «فری‌گو» مردم می‌توانند میوه، سبزیجات، نان و هرآنچه در خانه دارند و از آن استفاده نمی‌کنند را به اینجا بیاورند و آنچه دلشان می‌خواهد را از داخل یخچال بردارند.

اجرای این پروژه سالانه بیش از ۴۰ هزار دلار هزینه دارد و بانیان این پروژه از کمک و حمایت گروه‌های خیریه، دولت و مدیریت شهری برخوردارند.

AP Photo
نمونه محصولاتی که در فریگو قرار می‌گیرندAP Photo

کمک به تمرین «رفتارهای سازگار با محیط زیست»

مارین دُلُوو، مدیر پروژه «فری‌گو» می‌گوید: «این پروژه در واقع شبکه‌ای از یخچال‌های سلف سرویس برای کاهش ضایعات مواد غذایی در ژنو است. این کار ضمن اینکه آگاهی خانواده‌های ساکن در ژنو را افزایش می‌دهد، به آنها در توسعه رفتارهای دوستدار محیط زیست کمک می‌کند و تاثیرات منفی انسان بر محیط زیست را کاهش می‌دهد. با این کار، ما رفتارهای روزانه جدیدی را تمرین می‌کنیم و همزمان همبستگی‌مان را در جامعه تقویت می‌کنیم.»

در سوئیس، سالانه تقریبا ۲.۸ میلیون تن دور ریز محصولات داریم
AP Photo
مارین دُلُوو، مدیر پروژه فری‌گو Free-GoAP Photo

خانم دُلُوو می‌افزاید: «در حال حاضر در جهان تقریبا یک سوم مواد غذایی تولید شده دور ریخته می‌شود. در سوئیس، سالانه تقریبا ۲.۸ میلیون تن دور ریز محصولات داریم و ۴۰ درصد از این دورریز در کشور ما نیز در سطح خانواده‌ تولید می‌شود. بنابراین در تلاشیم تا از طریق این پروژه به طور مستقیم با خانوارها ارتباط برقرار کنیم.»

در حال حاضر در جهان تقریبا یک سوم مواد غذایی تولید شده دور ریخته می‌شود
مارین دُلُوو، مدیر پروژه فری‌گو

محصولات غذایی گردآوری شده از مغازه‌ها و رستوران‌ها صبح‌ها به یخچال‌ها می‌رسند. مارین دُلُوو می‌گوید: «مردم از قبل منتظر هستند تا از این محصولات استفاده کنند. به این ترتیب اتلاف غذای بسیار کمی داریم و در بیش از سه تن در حال حاضر کمتر از ۳ درصد هدر رفت داریم. یخچال‌ها ظرف یک ساعت خالی می‌شوند.»

او می‌افزاید: «در طول دوره تعطیلات، همه ما محصولاتی داریم که می‌دانیم تا زمانی که از تعطیلات برگردیم، خراب خواهند شد بنابراین در چنین مواقعی، آوردن چنین غذایی و گذاشتن آن در یخچال‌ها می‌تواند اقدام مناسبی باشد.»

کار لذت‌بخشی است و به مردم محل کمک می‌کند

سورین کواندت، معلم که در یک باغچه اشتراکی در نزدیکی اینجا کار می‌کند، می‌گوید: «من آمدم تا گوجه فرنگی‌های اضافه‌ام را اینجا بگذارم، زیرا ما یک باغ سبزی داریم. من در همان نزدیکی زندگی می‌کنم و محصولات متنوعی داریم. این فرصتی است برای تقسیم کردن. کار لذت‌بخشی است و به مردم محل کمک می‌کند؛ بویژه که در اینجا نیازمندان زیادی وجود دارند.»

AP Photo
سورین کواندت، معلمAP Photo

اکنون چهار یخچال در اطراف شهر ژنو نصب شده‌اند و پنجمین یخچال نیز به زودی در گوشه‌ای از شهر نصب خواهد شد. مردم ساکن در حومه ژنو به این پروژه علاقه نشان داده‌اند.

به دلایل بهداشتی و نظارتی، قرار دادن غذاهای منجمد و غذاهای آماده یا الکل در این یخچال‌ها مجاز نیست.

طراحان این ابتکار همچنین یک «خط تلفن» دارند که رستوران‌داران می‌توانند از طریق آن با گروه در تماس باشند و مواد غذایی اضافه خود را برایشان بفرستند. 

سالانه حدود یک میلیارد تن غذا در سراسر جهان هدر می‌رود

دولت سوئیس می‌گوید دست‌کم یک‌سوم از کل مواد غذایی که برای مصرف در نظر گرفته می‌شوند، هدر می‌روند یا «بیهوده» دور ریخته می‌شوند. 

برآورد سالانه این مقدار نشان می‌دهد که به ازای هر نفر حدود ۳۳۰ کیلوگرم ضایعات غذایی وجود دارد.

AP Photo
مردم حومه ژنو از این طرح استقبال خوبی کرده‌اندAP Photo

در سراسر جهان نیز سالانه حدود یک میلیارد تن غذا هدر می‌رود. به این رقم، مصرف انرژی و سایر منابع مورد نیاز در فرآیند تولید محصولات کشاورزی و حمل و نقل را هم باید اضافه کرد.

ایده نصب این یخچال‌ها از آلمان به سوئیس آمده است. برلین در خط مقدم چنین تلاش‌هایی قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخترع هلندی با تولید تابوت ارگانیک حاوی قارچ به دغدغه‌های محیط زیستی پاسخ می‌دهد

کنشگران محیط زیست در قالب اجساد پریان دریایی در سواحل اقیانوس اطلس

زنان سوئیسی برنده پرونده مهم تغییرات آب و هوایی در دادگاه حقوق بشر اروپا شدند