Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استقبال رئیس گروه واگنر از کودتای نیجر؛ «آماده کمک برای برقراری نظم هستیم»

Yevgeny Prigozhin
Yevgeny Prigozhin Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یوگنی پریگوژین، رئیس گروه مزدوران واگنر که با وجود رهبری یک شورش ناموفق علیه ارتش روسیه در ماه گذشته همچنان فعال است، از کودتای نظامی نیجر به عنوان یک «خبر خوب» یاد کرد و پیشنهاد داد که از نیروهای واگنر برای برقراری نظم در نیجر استفاده شود.

آگهی

در پیام صوتی منتسب به او که در کانال‌های تلگرامی مرتبط با گروه واگنر منتشر شد، هیچ ادعایی مبنی بر دست داشتن این گروه در کودتای نیجر مطرح نشده؛ با این وجود پریگوژین این کودتا را «آزادی» از دست استعمارگران غربی توصیف کرده است.

او در این پیام که عصر پنج‌شنبه منتشر شد، می‌گوید: «آنچه در نیجر اتفاق افتاد، حاصل مبارزه مردم نیجر با استعمارگرانشان بود. استعمارگرانی که سعی می‌کنند قوانین زندگی خود را بر آنها و شرایطشان تحمیل کنند و آنها را در همان وضعیتی نگه دارند که آفریقا صدها سال پیش بود.»

رویترز می‌نویسد که اگرچه لحن و سبک سخن گفتن گوینده روسی‌زبان این پیام بسیار شبیه به صدای رئیس واگنر بود، اما هنوز نمی‌توان با قطعیت تایید کرد که این صدای یوگنی پریگوژین است.

در این پیام آمده است: «نیجر استقلال خود را به دست آورد و از این به بعد، سرنوشت این کشور بدون شک به شهروندان نیجر بستگی دارد و اینکه حکومت آن تا چه اندازه مؤثر باشد. اما نکته مهم این است که آنها از شر استعمارگران خلاص شدند».

در این پیام صوتی، پریگوژین همچنین از کارایی نیروهای واگنر در آنچه او «کمک به کشورهای آفریقایی برای ایجاد ثبات و توسعه» می‌نامد، با افتخار یاد می‌کند و می‌گوید: «هزاران جنگنده واگنر قادر به ایجاد نظم و نابودی تروریست‌ها هستند و اجازه نمی‌دهند به مردم محلی آسیب برسد.»

ارتش نیجر شامگاه چهارشنبه دست به کودتای نظامی زد و متعاقب آن نیز از کناره گیری محمد بازوم از مقام ریاست جمهوری این کشور خبر داد.  

نیجر که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و همزمان برخی از بزرگترین ذخایر اورانیوم را نیز در اختیار دارد، در سال ۱۹۶۰ میلادی استقلال کامل خود را از فرانسه به دست آورد.

پیام صوتی عصر پنج‌شنبه، آخرین نشانه از آن بود که پریگوژین و مردانش همچنان در آفریقا فعال هستند؛ آنها پیش از این نیز با برخی از کشورهای این قاره از جمله جمهوری آفریقای مرکزی، قراردادهای «امنیتی» امضا کرده بودند و مایل به گسترش آن هستند.

فعالیت آزادانه پریگوژین

به نظر می‌رسد پریگوژین ۶۲ ساله، علیرغم تمام وقایع ماه گذشته و توافقاتی که پس از شورش نافرجام با کرملین داشت، همچنان از آزادی حرکت برخوردار است.

بر اساس آنچه پیش از این درباره مفاد این قرارداد اعلام شده، پریگوژین باید به همراه نیروهایش به بلاروس نقل مکان می‌کرد یعنی کشوری که برخی از نیروهای واگنر هم اکنون در حال آموزش ارتش بلاروس هستند.

در ویدئویی که اوایل این ماه منتشر شد نیز پریگوژین به نیروهایش دستور می‌داد که برای «سفری جدید به آفریقا» آماده شوند. علاوه بر این، گزارش‌های متعددی در این مدت از دیده شدن پریگوژین در روسیه و حتی دیدارش با ولادیمیر پوتین منتشر شده است.

همزمان با انتشار آخرین پیام صوتی منتسب به پریگوژین، دو عکس نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که ادعا می‌کرد پریگوژین در نشست دو روزه روسیه و آفریقا در سن پترزبورگ حضور داشته و با شرکت‌کنندگان آفریقایی ملاقات کرده است.

روز پنج‌شنبه سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز گفت که باید در نیجر نظم و قانون احیا شود و تحلیلگران معتقدند که حضور پریگوژین در نشست سن پترزبورگ نشان داد که گروه مزدوران او همچنان به فعالیت‌های خود در راستای پیشبرد سیاست خارجی کرملین در آفریقا ادامه می‌دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقامات غربی: کودتاچیان نیجر تهدید کردند در صورت مداخله نظامی رئیس جمهور مخلوع را خواهند کشت

پایان مهلت گروه آفریقایی اِکُواس؛ رهبران کودتا در نیجر حریم هوایی را بستند

در نیجر، نیروهای روسی وارد همان پایگاهی شدند که همزمان سربازان آمریکایی مستقر هستند