پیران سیاست؛ آیا رهبران کهنسال دموکراسی آمریکایی همچنان کارایی دارند؟

جو بایدن و میچ‌ مک‌کانل
جو بایدن و میچ‌ مک‌کانل Copyright Patrick Semansky/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
Copyright Patrick Semansky/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان مجلس سنای ایالات متحده این هفته در هنگام سخنرانی در کنگره ناگهان خشکش زد. این تازه‌ترین تلنگری است که متوجه سن برخی از رهبران سیاسی آمریکایی شد که از بسیاری از دموکراسی‌ها بیشتر است. آیا این پیران سیاست همچنان کارایی دارند؟

آگهی

جو بایدن ۸۰ ساله، پیرترین رئیس جمهوری است که تا به‌حال وارد کاخ سفید شه است و تقریبا دو دهه از میانگین سنی رهبران جهان کهن‌سال‌تر است.  

اگرچه جو بایدن اتز پاول بیای ۸۹ ساله، رئیس جمهوری کامرون و مسن‌ترین رهبر جهان جوان‌تر است اما می‌تواند پدربزرگ گابریل بوریچ، رئیس جمهوری ۳۷ ساله شیلی و یا سانا مارین، نخست‌وزیر پیشین فنلاند باشد.

با این حال بایدن هنوز هم از بسیاری از اعضای کنگره آمریکا جوان‌تر است. 

مک‌کانل ۸۱ سال روز چهارشنبه در میانه کنفرانس مطبوعاتی خود در کنگره آمریکا دست از سخن کشید و برای ۲۳ ثانیه لام تا کام سخن نگفت و از خبرنگاران دور شد. اما مجددا بازگشت و گفت: «من خوبم» 

این لحظات نگرانی‌ها را درباره سلامت عقل او برانگیخت. آقای مک‌کانل در ماه مارس به زمین افتاده، ضربه مغزی شده و مدتی در بیمارستان بستری بود. چاک گراسلی، سناتور جمهوری‌خواه ۸۹ ساله از ایالت آیوا، دایان فاینستاین، سناتور دموکرات ۸۹ ساله از کالیفرنیا و برنی سندرز ۸۱ ساله، سناتور جمهوری‌خواه از ورمونت همگی از میچ مک‌کانل کهن‌سال‌ترند. 

بسیاری از قانون‌گذاران کنگره هم بالای هفتادسال سن دارند و طبق محاسبه سایت FiveThirtyEight میانگین سنی اعضای سنا ۶۵.۳ سال است. این درحالی است که میانگین سنی جمعیت ایالات متحده ۳۸.۸ سال است. 

بنابر محاسبه اتحادیه بین‌المجالس سنای ایالات متحده با میانگین سنی ۶۴ سال، هفتمین نهاد پارلمانی جهان از نظر سنی است. پارلمان بسیاری از کشورها از جمله ژاپن، ایتالیا و یونان حتی با میانگین بالاتر‌ سن جمعیت، میانگین سنی پایین‌تری دارد.  

سن بالای جو بایدن اخیرا سوالاتی را مبنی بر این که آیا او می‌تواند برای دور دوم نیز رئیس جمهور بشود یا نه برانگیخته است. او اخیرا روی یک کیسه شن بر روی صحنه سخنرانی زمین خورد، سلانه سلانه گام برمی‌دارد و بعضی وقت‌ها لغزش کلامی دارد.

اما رقیب او در انتخابات ۲۰۲۴ هم احتمالا دونالد‌ ترامپ ۷۷ ساله است. بنابر نظرسنجی رویترز، بسیاری از مردم معتقدند که هیچ‌کدام از این دو به خاطر سنشان واجد شرایط شرکت در انتخابات نیستند.

وقتی صحبت سن رئیس جمهوری ایالات متحده به میان می‌آید، کاخ سفید به سراغ دست‌آورد‌های او می‌رود. مثلا صحبت پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری و کمک به دموکرات‌ها برای جلوگیری از شکست  در انتخابات ۲۰۲۲ به میان می‌آورد.

بایدن در حال حاضر جزء ۱۰ رهبر پیر دنیا نیست. در این فهرست بیا در رتبه یک و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در رده دوم قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کدام کشورهای اروپایی بهترین وضعیت دموکراسی را دارند؟

استقبال سلطنتی پادشاه بریتانیا از بایدن در قلعه وینزر پیش از آغاز نشست ناتو در لیتوانی

بولتون با انتقاد از بایدن به دلیل اعمال فشار زیاد بر اسرائیل: ایران بسیار خوش شانس بود