Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

سفری به آتشکده زرتشتیان یزد؛ «عده‌ای دنبال خاموش کردن آتش بودند»

آتشکده زرتشتیان یزد
آتشکده زرتشتیان یزد Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آتشکده زرتشتیان یزد میزبان آتشی ۱۵۰۰ ساله است. یکی از ۹ آتش قدیمی در جهان که هنوز زنده نگه داشته شده است. گویا در دوره‌هایی از تاریخ عده‌ای به دنبال خاموش کردن آتش بودند.

آگهی

در آتشکده زرتشتیان در مرکز شهر یزد، آنها هیزم‌ها را به آتش می‌کشند تا شعله این آتش هزارساله همچنان جاودانه بماند. زرتشتیان پیروان یکی از قدیمی‌ترین ادیان جهان به شمار می‌آیند.

بیشتر پیروان دین زرتشت در ایران، ساکن استان‌های یزد و کرمان هستند. اغلب زرتشتیان به گویش بهدینی که از زبان‌های ایران مرکزی به‌شمار می‌رود صحبت می‌کنند.

سیمین، راهنمای آتشکده یزد به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «این آتش بیش از ۱۵۰۰ سال است که روشن باقی مانده است. دو نفر شبانه‌روز آن را رصد می‌کنند. همین مراقبت‌های ویژه این آتش را به یکی از تنها ۹ آتش جهان تبدیل می‌کند که برای مدت طولانی زنده نگه داشته شده است.»

او درباره مراحل تاریخی انتقال این آتش به آتشکده یزد می‌گوید: «این ‌آتش از کاریان به عقدا و از آنجا به اردکان آمده و مدتی نیز در خانه موبدان از آن نگهداری شده تا اینکه در آتشکده یزد خانه کرده است.»

آتش طی مراسمی خاص به آتشکده یزد منتقل شده تا
در امان بماند زیرا عده‌ای به دنبال خاموش کردن آتش بودند
سمین، راهنمای آتشکده
AFP
سیمین، راهنمای آتشکده یزدAFP

به گفته او «آتش طی مراسمی خاص به آتشکده یزد منتقل شده تا در امان بماند زیرا عده‌ای به دنبال خاموش کردن آتش بودند.»

پیام زرتشت به پیروانش در سه پند خلاصه می‌شود: گفتار نیک، پندار نیک، کردار نیک

نگرانی از کاهش جمعیت زرتشتیان در ایران

بهرام دمهری، معلم زرتشتی بازنشسته می‌گوید: «نسل جدید زرتشتیان از آداب و مراسم پیچیده دوری می‌کنند، اما از اصل دین پیروی می‌کنند، آنچه در ادیان آسمانی می‌بینیم از جمله ایمان به خدا، توحید و خوب بودن.»

AFP
بهرام دمهری، معلم زرتشتی بازنشستهAFP

آقای دمهری البته نگران کاهش جمعیت زرتشتیان ساکن ایران است و می‌گوید: «جمعیت جامعه زرتشتیان یزد به دلیل افزایش میانگین سن ازدواج، کاهش زاد و ولد و مهاجرت رو به کاهش است.»

آمار سال ۹۵ سرشماری عمومی نفوس و مسکن نشان می‌دهد که جمعیت زرتشتیان در سال ۱۳۹۵ در سراسر ایران بیش از ۲۳ هزار نفر بوده‌است. 

نخستین فیلسوف جهان

از زرتشت به‌ عنوان نخستین فیلسوف شناخته‌شده در جهان نام برده شده‌ است. او را «رهبر»، «اصلاح‌گر دینی» و شاعر نیز خوانده‌اند. 

نبرد نیروهای خیر و شر مضمون اصلی فلسفه اوست. زرتشت به پیروانش آموخته که جهان هستی میدان نبرد نیروهای خیر و شر است و انسان آزاد است جایگاه خود را در این مبارزه انتخاب کند.

پیام زرتشت به پیروانش در سه پند خلاصه می‌شود: گفتار نیک، پندار نیک، کردار نیک.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برای نخستین بار؛ کشف یک کتیبه با نام «زرتشت» در مرودشت فارس

واکنش‌ها به تعلیق فعالیت نماینده زرتشتی شورای شهر یزد

ثنویت یا توحید؟ نماینده زرتشتیان مجلس به سخنان امام جمعه اصفهان اعتراض کرد