چگونه در هوای داغ تابستان حیوان خانگی خود را از گرمازدگی حفظ کنیم؟

حیوانات خانگی و گرمای تابستانی
حیوانات خانگی و گرمای تابستانی Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گربه‌ها و سگ‌ها همیشه نمی‌دانند چه چیزی برایشان بهتر است. در اینجا چند نکته از متخصصان برای در امان نگه داشتن حیوانات خانگی از گرمازدگی در دماهای بالا آورده شده است.

آگهی

در روزهای اخیر موج گرما بسیاری از کشورهای جهان را درنوردیده است. برای در امان ماندن انسان‌ها از این حرارت شدید، پیام‌های بهداشتی زیادی از سوی دولت‌ها صادر شده است که در اکثر آنها نوشیدن آب و محدود کردن زمان ماندن زیر آفتاب در صدر فهرست قرار دارند.

با این حال سگ‌ها، گربه‌ها و سایر حیوانات خانگی دوست‌داشتنی که امروزه در خانه‌های زیادی حضور دارند، درست مثل ما در مقابل گرمازدگی آسیب‌پذیر هستند. برای مراقبت از آنان در فصل داغ تابستان چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

ربکا ورن، مدیر مرکز رفاهی سگ‌ها و گربه‌های خانگی باترسیا می‌گوید لازم نیست سگ‌هایتان را در گرما برای راه رفتن بیرون ببرید. در عین حال گرمای طاقت‌فرسا به این معنا نیست که حیوانات خانگی شما باید در خانه محبوس شوند. 

در واقع هرچند ورزش برای سلامتی و تندرستی سگ شما ضروری است، با این وجود اولویت‌ها باید در گرمای شدید تغییر کنند.

به طور کلی پیاده‌روی سگ در دمای زیر ۱۹ درجه سانتیگراد ایمن است؛ اما بالاتر از این دما باید مراقب بود چراکه این حیوانات حتی در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد نیز در معرض خطر گرمازدگی هستند.

عکس: کانوا
در گرمای زیاد بهتر است سگ‌ها در مناطق سایه‌دار و کنار نهرها و آب‌های جاری بیرون برده شوندعکس: کانوا

اگر درباره میزان حرارت بیرون مطمئن نیستید، کف پیاده‌رو را با دست لمس کنید: اگر برای شما خیلی داغ است، قطعا برای پنجه‌های سگ شما نیز خیلی داغ است.

کارشناسان، پیاده‌روی در زمان‌های خنک‌تر روز و در جاهای ایده‌آلی نظیر مناطق سایه‌دار با دسترسی به حوضچه‌ها یا نهرها را توصیه می‌کنند. قدم زدن با سگ‌ها در صبح‌های زود بهتر است، زیرا دما نسبت به عصر خنک‌تر است.

در درون خانه و برای مقابله با گرمازدگی باید دانست که بسیاری از سگ‌ها در هضم شیر مشکل دارند، بنابراین خوراندن بستنی به آنها ممکن است باعث معده‌دردشان شود. 

شما اما به راحتی می‌توانید نیازهای حیوانات خانگی خود را برآورده کنید. انداختن تکه‌های یخ در کاسه آب این حیوانات خانگی یک نقطه شروع خوب است. خیس کردن غذای سگ و یا یخ‌زده کردن آن نیز راه حل خوبی برای تامین آب بدن حیوان در گرمای زیاد است.

عکس: کانوا
تنقلات یخ‌زده فقط به سگ‌ها محدود نمی‌شود، بلکه گربه‌ها نیز آب‌نبات‌های مخصوص‌ خودشان را اگر یخ‌زده باشد دوست دارندعکس: کانوا

در طول روز اما اگر سگ دائم در خانه باشد حوصله‌اش سر می‌رود. در نتیجه بازی‌های اولیه‌ای همچون پنهان کردن خوراکی‌ها در خانه و تغذیه پراکنده می‌تواند سگ‌های شما را مشغول نگه دارد. هرچند باید حواستان به تحرک زیاد حیوان باشد.

یک توصیه دیگر این است که باید جای خواب و استراحت سگ‌ها و گربه‌ها را از نور مستقیم خورشید دور کرد. 

بریدی ویلیامز، مدیر رفاهی در مرکز حیوانات خانگی باترسیا می‌گوید: «مردم همیشه به این فکر می‌کنند که گربه‌ها در زیر نور خورشید لم می‌دهند و از گرما لذت می‌برند، اما در هوای داغ انجام این کار می‌تواند مشکل‌زا باشد.»

وی اضافه می‌کند: «اگر آنها شروع به نشان دادن علائمی مانند بی‌قراری و نفس نفس زدن کردند، مهم است که با دامپزشک خود تماس بگیرید.»

در مواقع گرما همچنین گربه‌ها ممکن است به جاهای خنکی مانند زیر خودرو بروند که در این موارد صاحبان خودرو باید مراقب باشند. سگ‌ها در مقابل ممکن است متوجه حرارت شدید نباشند، به همین خاطر در دمای بالای هوا اگر سگ را در حال آفتاب گرفتن دیدید، حیوان را حتما و به سرعت به سایه منتقل کنید.

نه تنها این حیوانات در معرض خطر گرمازدگی هستند، بلکه مستعد آفتاب سوختگی نیز هستند. برخی کرم‌های ضدآفتاب مخصوص سگ‌ها در فروشگاه‌های حیوانات خانگی وجود دارد.

عکس: Marthe de Ferrer
فن‌ها و کولرهای خانگی علاوه بر انسان‌ها می‌توانند برای حیوانات خانگی نیز مفید باشندعکس: Marthe de Ferrer

گرمازدگی در سگ‌ها چگونه است؟

علائم هشداردهنده گرمازدگی در سگ‌ها عبارتند از: نفس نفس زدن شدید، دشواری در تنفس، ترشح بیش از حد آب دهان، بی‌حالی، خواب‌آلودگی، عدم هماهنگی اعضای بدن و از حال رفتگی یا استفراغ.

برخی از نژادها با صورت صاف، حیوانات جوان یا پیر و آنهایی که دارای موهای ضخیم و سنگین هستند، بیشتر مستعد گرمازدگی به شمار می‌روند.

اگر سگ شما علائم گرمازدگی دارد، باید بلافاصله شروع به خنک کردن تدریجی دمای بدن آنها کنید. آنها را به یک منطقه سایه‌دار منتقل کنید، آب خنک (و نه خیلی یخ) روی آنها بریزید و اجازه دهید تا مقدار کمی آب بنوشند تا تنفس آنها آرام شود. برای جلوگیری از احساس خفگی، آب را روی سرشان نریزید و آنها را تا حدی خنک نکنید که بلرزند. پس از خنک شدن، فورا آنها را به پیش نزدیکترین دامپزشک ببرید.

آگهی

ممکن است وسوسه شوید که موی حیوان خانگی خود را برای خنک نگه داشتن آنها بتراشید، اما گاهی اوقات این کار آنها را در معرض خطر آفتاب‌سوختگی قرار می‌دهد و در توانایی طبیعی آنها برای تنظیم دمای بدن خود اختلال ایجاد می‌کند.

عکس: کانوا
تراشیدن موی سگ‌ها می‌تواند آن‌ها را در معرض آفتاب‌سوختگی قرار دهدعکس: کانوا

برای خنک نگه داشتن سگ‌ها همچنین می‌توانید از پارچه‌های مرطوب یا تشک‌های خنک استفاده کنید. دوش آب سرد نیز یک راهکار خوب به شمار می‌رود.

پیچیدن حوله مرطوب به دور سگ برای مدت طولانی می‌تواند مانند عایق عمل کرده و حیوان را از گرما حفظ کند، با این حال، این کار می‌تواند برای توانایی سگ در تنظیم دمای بدنش مضر باشد. به همین منظور بهتر است یک حوله یا پارچه نازک را در آب خیس کنید و برای مدت کوتاهی روی ناحیه شکم و ران‌های داخلی سگ خود قرار دهید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

علاوه بر این، استفاده از وسایل خنک‌کننده ایمن برای حیوانات خانگی نظیر تشک یا جلیقه خنک‌کننده نیز می‌تواند به خنک نگه داشتن سگ‌ها در هوای گرم کمک کند.

آگهی

اگر در خانه استخر دارید و سگ‌ها از آب بازی در آن لذت می‌برند باید حواستان به زمان باشد، چراکه گاهی سگ‌ها چنان گرم بازی و فعالیت می‌شوند که دمای بدنشان افزایش پیدا می‌کند.

عکس: کانوا
تحرک زیاد در آب می‌تواند باعث افزایش دمای بدن سگ شودعکس: کانوا

چگونه می‌توانید در زمان موج گرما به حیات وحش کمک کنید؟

حیوانات خانگی تنها حیواناتی نیستند که در طول دوره گرما به کمک نیاز دارند.

برای همین منظور، گذاشتن کاسه‌های کم‌عمق آب در گوشه و کنار در باغچه‌ها و باغ‌ها برای موجودات کوچک یا پرندگان، با چند سنگریزه داخل آن برای حشرات، می‌تواند به رفع عطش و گرمازدگی آن‌ها کمک کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسابقه سگ‌های موج‌سوار برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای حیوانات خانگی بدون سرپرست

تابستان جهنمی اروپا؛ ساکنان قاره سبز همزمان با گرمای طاقت‌فرسا با سیل و طوفان نیز دست به گریبانند

پایان وضعیت اضطراری در برلین؛ شیری که احتمالا گراز بود