Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا با هدف «بازداری ایران از توقیف نفت‌کش‌ها» جنگنده‌های اف ۱۶ به خلیج فارس اعزام می‌کند

جنگنده اف ۱۶
جنگنده اف ۱۶ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا روز جمعه ضمن ابراز نگرانی فزاینده این کشور از روابط رو به رشد ایران، روسیه و سوریه در خاورمیانه گفت که آمریکا به منظور حفاظت از عبور و مرور کشتی‌ها در تنگه استراتژیک هرمز و پیشگیری از توقیف آن‌ها توسط ایران، حضور هواپیماهای جنگنده خود را در این منطقه تقویت می‌کند.

آگهی

این مقام ارشد آمریکایی که به شرط محفوظ ماندن هویتش صحبت می‌کرد گفت که در پی توقیف دو نفتکش به دست ایران در هفته گذشته در نزدیکی تنگه هرمز و همچنین تیراندازی نیروهای ایرانی به یکی از آن‌ها، ایالات متحده در پایان این هفته برای تقویت ناوگان تهاجمی هواپیماهای A-۱۰ در منطقه، چند جت جنگنده اف-۱۶ به خلیج فارس خواهد فرستاد. این جنگنده‌ها قرار است علاوه بر پوشش هوایی کشتی‌ها برای گذر از مسیر دریایی مزبور، به عنوان عامل بازدارنده برای نیروهای ایرانی، حضور نظامی آمریکا در منطقه را تقویت کنند. 

بر اساس گزارش نیروی دریایی آمریکا در هر دو مورد وقتی ناوشکن یو‌اس‌اس مک‌فال وارد صحنه شد، شناور‌های ایرانی عقب‌نشینی کردند. این ناوشکن آمریکایی قابلیت پرتاب موشک‌های هدایت شونده دارد. 

این مقام ارشد دفاعی آمریکا می‌افزاید که ایالات متحده همچنین در حال بررسی گزینه‌هایی برای مقابله با حضور افزاینده نیروهای روسیه در آسمان سوریه است. او می‌گوید که حضور نیروهای روس هفته گذشته انجام حملات نظامی علیه رهبر داعش را دشوار ساخته است.

وی با خودداری از از بیان جزئیات گزینه‌های پیش روی ایالات متحده خاطر‌نشان کرد که ایالات متحده از هیچ قلمرویی در سوریه عقب‌نشینی نخواهد کرد و به پرواز جت‌ها بر فراز بخش غربی سوریه برای انجام عملیات علیه داعش ادامه خواهد داد.   

این مقام ارشد دفاعی آمریکایی روند فزاینده حضور نظامی روسیه در سوریه را نتیجه افزایش همکاری و هماهنگی میان مسکو، تهران و دمشق با هدف تشدید فشار بر آمریکا در جهت خروج نیروهایش از سوریه دانست.  

او همچنین گفت که روسیه به پشتیبانی ایران در جنگ اوکراین وابسته است و تهران نیز «با هدف تسهیل ارسال کمک‌های مرگبار خود به حزب‌الله لبنان و افزایش تهدید اسرائیل خواهان خروج آمریکا از منطقه است.» ایالات متحده شاهد روند همکاری، هماهنگی، برنامه ریزی و اشتراک اطلاعاتی بوده که عمدتا میان افسران میانی ارتش روسیه و رهبران سپاه قدس ایران در سوریه انجام می‌شده است. 

در حال حاضر حدود ۹۰۰ نیروی آمریکایی در سوریه مستقر‌ند و دیگر نیروها نیز برای شرکت در عملیات علیه سران داعش به خاک این کشور رفت و آمد دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه هزار نیروی آمریکایی برای «جلوگیری از اقدامات ایران» وارد دریای سرخ شدند

ایران ادعای طرح‌ریزی برای ترور ترامپ را رد کرد؛ باقری: ترور سلیمانی را از راه قضایی پیگیری می‌کنیم

پزشکیان انتخاب شد؛ مسیر پیش‌‌رو و چالش‌های رئیس جمهور منتخب چیست؟