Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا: تلاش ایران برای توقیف دو نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز ناکام ماند؛ تسنیم: منبع آگاه تکذیب کرد

شناورهای سپاه پاسداران در تنگه هرمز به تاریخ ۱۹ مه ۲۰۲۳.
شناورهای سپاه پاسداران در تنگه هرمز به تاریخ ۱۹ مه ۲۰۲۳. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که ایران بامداد چهارشنبه تلاش کرد در نزدیکی تنگه راهبردی هرمز دو نفتکش را توقیف کند و به سمت یکی از آن‌ها نیز شلیک کرده است.

آگهی

فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروی دریایی این کشور روز چهارشنبه ۵ ژوئیه از توقیف دو نفتکش توسط ایران در آب‌های بین‌المللی دریای عمان ممانعت به عمل آورد.

خبرگزاری تسنیم، ساعاتی پس از بیانیه نیروی دریایی آمریکا به نقل از یک منبع آگاه دفاعی ایران نوشت که وی این موضوع را تکذیب کرده است. تسنیم جزییات بیشتری در ارتباط با تکذیب این رویداد از سوی مقام دفاعی ایران تا بروزرسانی این مطلب، ارائه نداد. 

در این بیانیه آمده است که نیروهای ایرانی به هنگام ورود یک کشتی نیروی دریایی آمریکا، قبل از عقب‌نشینی به سمت یکی از نفتکش‌ها آتش گشودند. این نفتکش‌ها با پرچم جزایر مارشال و باهاما در حرکت بودند.

در این بیانیه آمده است که «در ساعت ۱:۰۰ بامداد به وقت محلی، یک شناور ایرانی در آب‌های بین‌المللی خلیج عمان به نفتکش TRF Moss با پرچم جزایر مارشال نزدیک شد. شناور ایرانی با ورود ناوشکن موشکی هدایت شونده یو.اس.اس. مک‌فال متعلق به نیروی دریایی آمریکا صحنه را ترک کرد.»

فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا در مورد جزئیات این رویداد توضیح داده است که یک پهپاد تهاجمی «ام‌کیو ۹ ریپر» و یک هواپیمای گشت دریایی «بوئینگ پی-۸ پوسایدون» نیز در محل بوده‌اند.

در مورد نفتکش دوم، در کمتر از سه ساعت بعد، پس از اینکه در فاصله یک مایلی تماسی از سوی نفتکش «ریچموند وویجر» با پرچم باهاما مبنی بر نزدیک شدن یک شناور دیگر ایرانی دریافت میکند،‌ نیروی دریایی آمریکا مجددا وارد عمل می‌شود.

یو.اس.اس. مک‌فال سپس «با تمام سرعت» به سمت «ریچموند وویجر» پیش می‌رود. به گفته فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا، نیروهای ایرانی قبل از رسیدن آن‌ها به صحنه، چندین بار به روی این نفتکش آتش گشودند، بدون اینکه تلفات جانی یا خسارت قابل توجهی به کشتی ریچموند وویجر وارد شود.

آمبری، یک شرکت اطلاعاتی در حوزه دریایی اعلام کرد که «نفتکشی که به آن شلیک شد، یک نفتکش حامل نفت خام با پرچم باهاما، تحت مالکیت یونان و مدیریت آمریکا بود که از امارات عربی متحده به سمت سنگاپور در حرکت بوده است. این شرکت گفت که شلیک این گلوله‌ها در حدود پنجاه کیلومتری شمال شرقی مسقط، پایتخت عمان رخ داده است.

هنوز مقامات ایرانی در مورد این حوادث اظهارنظری نکرده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

 فرماندهان نیروی دریایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه مستقر در خاورمیانه در ماه مه میلادی گذشته با یک ناو آمریکایی از تنگه هرمز عبور کردند تا نشانه‌ای از رویکرد یکپارچه آن‌ها برای باز نگه داشتن این آبره مهم پس از توقیف دو نفتکش از سوی ایران باشد.

پیش‌تر نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده بود که ایران در دو سال گذشته دست‌کم پنج کشتی تجاری را توقیف کرده و برای چندین کشتی دیگر ایجاد مزاحمت کرده است که البته بسیاری از آن‌ها در داخل و اطراف تنگه هرمز رخ داده است.

در یکی از آخرین نمونه‌ها در ماه آوریل، کماندوهای نقاب‌دار نیروی دریایی ایران، بوسیله یک بالگرد برای توقیف یک نفتکش در خلیج عمان وارد عمل شدند و تصاویر این عملیات از تلویزیون دولتی ایران پخش شد.

ایران در آن موقع اعلام کرد که این نفتکش پس از تصادم با یک کشتی ایرانی دیگر توقیف شد اما مدرکی دال بر صحت ادعای خود ارائه نکرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنتاگون: افزایش حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس اثر بازدارندگی بر فعالیت‌های مخرب ایران دارد

اندونزی یک نفتکش ایرانی را توقیف کرد

آیا امارات از ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس خارج شده است؟