Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پنتاگون: افزایش حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس اثر بازدارندگی بر فعالیت‌های مخرب ایران دارد

سخنگوی پنتاگون
سخنگوی پنتاگون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پت رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون معتقد است که افزایش حضور ایالات متحده در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه بر فعالیت‌های «مخرب ایران» اثر بازدارندگی دارد.

آگهی

وی در پاسخ به این سوال که آیا تغییری در موضع ایالات متحده در منطقه خلیج فارس چه دریایی و چه هوایی ایجاد شده است؟ گفت: «از نظر آمار مربوط به فعالیت‌های بدخواهانه، مرور زمان این روند مشخص می‌شود. معتقدیم که با همکاری نزدیک با متحدان و شرکای خود در منطقه اثر بازدارنده داریم.»

وی تاکید کرد که این چیزی که ما باید پیگیری آن باشیم و به همین دلیل است که نیروهای بیشتری را در منطقه مستقر کرده‌ایم.

آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که به‌دلیل اقدامات ایران در تنگه هرمز و توقیف برخی از کشتی‌های تجاری علاوه بر ارسال جنگنده‌های اف-۳۵ و اف-۱۶ و ناوشکن مجهز به موشک هدایت شونده، برخی از نیروهای مسلح این کشور را نیز به منطقه اعزام می‌کند.

سخنگوی پنتاگون اظهار امیدواری کرد که فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه خلیج فارس روند نزولی داشته باشد اما گفت: «این موضوع به ایران بستگی دارد. ما تمام توان خود را برای اطمینان از تضمین امنیت و ثبات منطقه و تردد آزاد کشتی‌ها به کار می‌گیریم.»

تنگه هرمز که بین سواحل ایران و امارات متحده عربی قرار دارد، برای تجارت جهانی نقطه‌ای استراتژیک به شمار می‌رود چرا که یک پنجم نفت حمل‌شده از طریق دریا در جهان از این تنگه عبور می‌کند. در دو سال اخیر اما حملات متعدد توسط نیروهای نظامی ایران به کشتی‌های عبوری باعث شده است تا تنش‌ها در این ناحیه افزایش یابد.

تیموتی هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا مستقر در بحرین، چند روز پیش گفته بود: «اقدامات ایران در توقیف کشتی‌ها در تنگه هرمز خطری فزاینده را برای ملوانان در منطقه به وجود آورده است.» 

آقای هاوکینز اضافه کرد: «ما بر تقویت حضور خود در تنگه هرمز و اطراف آن متمرکز هستیم تا امنیت و ثبات یک آبراه بسیار مهم را تضمین کنیم.» 

به گفته ارتش آمریکا، ایران در دو سال گذشته نزدیک به ۲۰ کشتی با پرچم کشورهای خارجی را توقیف کرده یا تلاش کرده است که کنترل آنها را در دست بگیرد. در آخرین موارد از این دست حملات، نیروهای نظامی ایران یک نفتکش با پرچم جزایر مارشال را که به سمت ایالات متحده در حرکت بود در ماه آوریل توقیف کردند. یک هفته بعد نیز نفتکشی با پرچم پاناما که در حال عبور از تنگه هرمز بود توقیف شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن سامانه «تاد» و تجهیزات نظامی بیشتر را «برای مقابله با تهدید ایران» به خاورمیانه می‌فرستد

آمریکا در حال بررسی استقرار نیروی مسلح در کشتی‌های تجاری عبوری از تنگه هرمز است

آمریکا: تلاش ایران برای توقیف دو نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز ناکام ماند؛ تسنیم: منبع آگاه تکذیب کرد