آیا امارات از ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس خارج شده است؟

پرچم امارات عربی متحده
پرچم امارات عربی متحده Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امارات عربی متحده روز چهارشنبه اعلام کرد که مشارکت در عملیات گروه ضربت به رهبری آمریکا را که برای تامین امنیت حمل و نقل دریایی در خلیج فارس فعالیت می‌کند متوقف کرده است.

آگهی

ایران طی هفته‌های گذشته دو نفت‌کش را آب‌های خلیج فارس و در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرده بود. دولت امارات خبر توقف مشارکتش در عملیات گروه ضربت به رهبری ایالات متحده را در واکنش به گزارش روز سه‌شنبه روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» اعلام کرد.

این رسانه‌ آمریکایی در گزارش خود به نقل از منابعی در منطقه و آمریکا گزارش داده بود که امارات عربی متحده از عدم واکنش واشنگتن به توقیف نفت‌کش‌ها از سوی ایران ناخرسند است. 

امارات عربی متحده این بخش از گزارش را «توصیف نادرست» از تماس‌ها بین دو کشور خوانده است. با این حال ابوظبی تائید کرد که از دو ماه پیش دیگر در عملیات تحت رهبری آمریکا که مقر آن در پایگاه نیروی دریای این کشور در بحرین است مشارکت نمی‌کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال عدم مشارکت امارات البته به معنای خروج این کشور از ائتلاف تحت رهبری آمریکا که در سال ۲۰۰۱ برای تامین امنیت، مقابله با تروریسم و دزدی دریایی در آب‌های دریای سرخ و خلیج فارس تشکیل شد نیست. 

در بیانیه دولت امارات دلیل توقف مشارکت این کشور در عملیات این ائتلاف بیان نشده است. ابوظبی در مورد از سرگیری مشارکت خود در عملیات گروه ضربت به رهبری آمریکا نیز سخنی نگفته است. 

یک مقام آمریکایی نیز تائید کرده است که امارات عربی متحده همچنان یکی از اعضای ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده است. 

یکی از نفت‌کش‌هایی که ایران چند هفته پیش توقیف کرد از دبی عازم بندر فجیره امارات بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: تلاش ایران برای توقیف دو نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز ناکام ماند؛ تسنیم: منبع آگاه تکذیب کرد

نیروهای نظامی ایران یک نفتکش را که عازم تگزاس بود در دریای عمان توقیف کردند

تلاش برای از سرگیری همه پروازها در فرودگاه دوبی؛ چرا امارات برای بارندگی‌های شدید آماده نبود؟