پوتین: تانک‌های خارجی هدف اولیه روسیه است

عکس آرشیوی از تانک‌های لئوپارد آلمانی
عکس آرشیوی از تانک‌های لئوپارد آلمانی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز پنجشنبه ضمن کم اهمیت تلقی کردن کمک‌های نظامی متحدان غربی کی‌یف گفت که ارسال تسلیحات کشورهای غربی به اوکراین تغییری در میدان نبرد ایجاد نمی‌کند.

آگهی

رئیس جمهوری روسیه در ادامه اعلام کرد که این کمک‌ها تنها سبب تشدید درگیری‌ها می‌شود؛ وی در همین راستا افزود: تانک‌هایی که از دیگر کشورها در اختیار اوکراین قرار گرفته است «اولویت هدف» نیروهای ارتش روسیه هستند.

آقای پوتین در اظهاراتی که پس از نشست سران ناتو از تلویزیون دولتی روسیه پخش شد بار دیگر تاکید کرد که پیوستن اوکراین به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی امنیت کشورش را تهدید می‌کند و به تنش‌های بیشتر در جهان دامن می‌زند.

این موضع در حالی از سوی رئیس جمهوری روسیه ایراد شد که رهبران کشورهای عضو بزرگترین ائتلاف نظامی غرب در نشست ویلینوس وعده دادند که زمینه عضویت اوکراین در ناتو را به محض محیا شدن شرایط فراهم کنند.

ولادیمیر پوتین در بخشی از این گفتگوی تلویزیونی تاکید کرد: «تامین تسلیحات جدید (برای اوکراین) فقط وضعیت را تشدید می‌کند و به درگیری‌ها دامن می‌زند.»

وی در پاسخ به سوالی درباره تصمیم فرانسه برای ارسال موشک‌های کروز دوربرد به اوکراین که قادرند مسافت ۲۵۰ کیلومتری را طی کنند، گفت: «بله، این موشک‌ها خساراتی را وارد خواهد کرد اما با استفاده از آن هیچ اتفاق مهمی در منطقه جنگی روی نخواهد داد.»

به گزارش رویترز، از زمانی که نیروهای روسیه در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ تهاجم نظامی به اوکراین را آغاز کردند، کشورهای غربی میلیاردها دلار تسلیحات در اختیار کی‌یف گذشته‌اند.

رهبران ناتو در نشست ویلنیوس، پایتخت لیتوانی بر سر این موضوع که اوکراین باید بتواند در آینده به ائتلاف نظامی غرب بپیوندد، توافق کردند اما از ارائه دعوت فوری به کیف به همین منظور سر باز زدند.

همزمان،‌ کشورهای گروه ۷ چارچوبی بین‌المللی برای تضمین امنیت بلندمدت اوکراین به منظور تقویت قوای دفاعی این کشور در برابر روسیه و نیز بازدارندگی نسبت به تجاوزات آتی مسکو ارائه کردند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لوپن با انتقاد از تحویل موشک‌های «سایه طوفان» به اوکراین: چرا ماکرون«کنفرانس صلح» برگزار نمی‌کند؟

وزیر دفاع بریتانیا: لندن برای اوکراین آمازون سفارش تسلیحات نیست

یونیفورم مناسب مشکل زنان رزمنده اوکراینی؛ ارتش روسیه زنان بیشتری استخدام می‌کند