Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

طرح گروه ۷ برای کمک درازمدت به اوکراین؛ زلنسکی: جای عضویت در ناتو را پُر نمی‌کند

نشست سران ناتو با رئیس‌جمهوری اوکراین
نشست سران ناتو با رئیس‌جمهوری اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید بهترین تضمین امنیتی برای کشورش را «عضویت در ناتو» می‌داند. او ابراز اطمینان کرد که اوکراین پس از پایان جنگ کنونی به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در خواهد آمد.

آگهی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز چهارشنبه تاکید کرد که «تضمین‌های امنیتی» گروه هفت به کشورش نمی‌تواند جایگزینی برای عضویت اوکراین در ناتو محسوب شود. 

رئیس‌جمهوری اوکراین با این حال از «تضمین‌های امنیتی» گروه هفت به کشورش استقبال کرد. وی اظهار داشت: «تضمین‌های امنیتی بسیار برای مردم اوکراین مهم است، اینها تضمینی برای عضویت اوکراین در ناتو است نه جایگزین آن.»

ولودیمیر زلنسکی افزود که بهترین تضمین برای کشورش را «عضویت در ناتو» می‌داند. او ابراز اطمینان کرد که اوکراین پس از پایان جنگ کنونی به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در خواهد آمد. 

اعضای گروه هفت (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، کانادا، آلمان، ایتالیا و ژاپن) قرار است روز چهارشنبه طرحی برای تعهد درازمدت به امنیت اوکراین ارائه کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آماندا اسلوت، مشاور جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در امور اروپایی درباره طرح گروه هفت گفت: «این بیانیه چندجانبه سیگنالی معنادار به روسیه می‌فرستد مبنی بر اینکه زمان به نفع این کشور پیش نمی‌رود.»

وی افزود که طرح گروه هفت به اوکراین کمک خواهد کرد تا ارتشی داشته باشد که هم در مقابل حمله احتمالی در آینده بتواند از کشور دفاع کند و هم جنبه «بازدارندگی» داشته باشد.

سران کشورهای عضو گروه هفت قرار است پس از پایان اجلاس ناتو در نشستی مشترک با ولودیمیر زلنسکی از این طرح رونمایی کنند. 

این در حالی است که رهبران کشورهای عضو ناتو نیز در اولین روز اجلاس خود تاکید کرده بودند که «آینده اوکراین» در ناتو رقم خواهد خورد. در همین راستا قرار است روند عضویت اوکراین در سازمان آتلانتیک شمالی تسریع شود. با این حال رئیس‌جمهوری اوکراین عدم تعیین جدول زمانی برای عضویت کشورش در ناتو را «مضحک» خوانده است. 

آمریکا و آلمان پیش از این ضمن رد عضویت اوکراین همزمان با جنگ در این کشور هشدار داده بودند که چنین تصمیمی ۳۱ کشور عضو ناتو را به طور مستقیم درگیر مناقشه کنونی خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای ترور رئیس جمهوری اوکراین؛ سرویس امنیتی زن مظنون را بازداشت کرد

اتحادیه اروپا برای اولین بار بودجه‌ای را به تولید سلاح و مهمات اختصاص داد

نبرد «ووچانسک»؛ هزاران اوکراینی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند