Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ادعای ترور رئیس جمهوری اوکراین؛ سرویس امنیتی زن مظنون را بازداشت کرد

ولودیمیر زلنسکی
ولودیمیر زلنسکی Copyright AP/Ukrainian Presidential Press Office
Copyright AP/Ukrainian Presidential Press Office
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi با استفاده از  CNN
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرویس امنیتی اوکراین (SBU) روز دوشنبه از بازداشت یک مظنون به جاسوسی برای روسیه در ارتباط با نقشه ترور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین خبر داد.

آگهی

بنابر بیانیه سرویس امنیتی اوکراین، این زن که نامش منتشر نشده اهل منطقه میکولائیف در جنوب اوکراین است. به گزارش این نهاد امنیتی، وی با هدف برنامه ریزی برای حمله هوایی ارتش روسیه به منظور ترور رئیس جمهوری اوکراین مشغول «جمع‌آوری اطلاعات» درباره سفر برنامه ریزی شده آقای زلنسکی به میکولائیف در اواخر ماه ژوئیه بوده است.

با این حال، مامورین سرویس امنیتی اوکراین با جمع‌آوری اطلاعات در رابطه با «اقدامات خرابکارانه مظنون» و اقدامات امنیتی بیشتر، نقشه ترور را خنثی کردند. 

سرویس امنیتی اوکراین می‌گوید این زن را درحالی که «درتلاش برای ارسال اطلاعات به مهاجمان» بود بازداشت کرده است. 

با بررسی مکالمات این زن، مشخص شده است که او همچنین وظیفه مکان‌یابی سامانه‌های جنگ الکترونیک و انبار مهمات نیروهای اوکراینی را بر عهده داشته است. به نظر می‌رسد او به سراسر منطقه سفر کرده و از مکان این تاسیسات ویدئو گرفته است. 

بنابر تحقیقات انجام شده، مظنون ساکن شهر اوچاکیف در استان میکولائیف بوده و پیشتر در یک فروشگاه تجهیزات نظامی به عنوان فروشنده فعالیت می‌کرده است. 

AP/Ukrainian Presidential Press Office
سفر زلنسکی به میکولائیفAP/Ukrainian Presidential Press Office

نخستین اقدام

ولودیمیر زلنسکی از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین با چندین ترور نافرجام مواجه شده است. نیروهای ویژه روسیه در آغاز جنگ وظیفه حذف او را برعهده داشتند. 

مجله تایم در مقاله‌ای در آوریل ۲۰۲۲ چگونگی ورود چتربازان روس را به کی‌یف با هدف قتل یا بازداشت آقای زلنسکی و خانواده‌اش شرح داده است.

به گزارش تایم، درحالی که نیروهای اوکراینی با روس‌ها در خیابان‌‌های کی‌یف می‌جنگیدند، گاردهای ریاست جمهوری تلاش کردند با استفاده از موانع و تخته‌های چوب محدوده کاخ ریاست جمهوری را ببندند. 

الکسی ارستوویچ، از مامورین پیشین نیروهای امنیتی اوکراین با یادآوری این که همزمان با دوبار تلاش نیروهای روس برای تسخیر کاخ ریاست جمهوری، سلاح و جلیقه ضدگلوله در اختیار آقای زلنسکی و همراهانش گذاشته شد، می‌گوید: «یک دیوانه‌خانه واقعی بود. همه سلاح‌های اتوماتیک دراختیار داشتند.»

آقای زلنسکی با توصیه محافظانش مبنی بر فرار از کاخ ریاست جمهوری و همچنین پیشنهاد نیروهای بریتانیایی و آمریکایی مبنی بر انتقال او مخالفت کرد و در پاسخ گفت: «من گلوله می‌خواهم، نه راه فرار».    

سپس همزمان با درگیری نیروهای اوکراین و روس در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری به بیرون آن رفت تا پیام ویدیویی خود را با تلفن همراهش ضبط کند.

سایر اقدامات

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین در مارس سال گذشته با اشاره به این که ولودیمیر زلنسکی تا به حال از بیش از دوازده اقدام تروریستی جان سالم به در برده است، گفت: «منابع خارجی از دو یا سه اقدام صحبت می‌کنند. اما به باور من بیش از دوازده اقدام بوده است. ما پیوسته اطلاعاتی مبنی بر تلاش نیروهای روس برای ورود به مراکز دولتی و نظایر آن دریافت می‌کنیم. سازمان‌های اطلاعاتی غربی به درستی هدف ولادیمیر پوتین از حمله به ساختمان‌های دولتی را قتل ولودیمیر زلنسکی، رهبر اوکراین تشخیص داده‌اند.»  

آقای زلنسکی در ماه ژوئیه در گفتگو با سی‌ان‌ان با ذکر این نکته که می‌داند مرگ او اولویت نیروهای روسیه است گفت: «اگر بخواهم با شما صادق باشم، اگر بخواهم دائما به آن [تهدید مرگ] فکر کنم، خودم را کاملا از میدان به در می‌کنم. درست مثل حال حاضر پوتین که از مخفی‌گاهش بیرون نمی‌آید.» 

او افزود: «اگر من خودم را جدا کنم، نخواهم فهمید چه اتفاقی در اطرافم در کشور می‌افتد. ارتباطم با جامعه را از دست خواهم داد. و اگر این ارتباط را از دست دهم، جامعه را ازدست می‌دهیم. من متقاعد شده‌ام که جامعه باید ببیند اگر خطری وجود دارد، رئیس جمهورش هم همراه آن‌ها در خطر است. البته که آن‌ها درک می‌کنند من محافظت شوم. اما من باید با مردمم در یک سو قرار گیرم. اما می‌توانید خود را مثل یک حیوان در قفس بیندازید و به زنجیر بکشید و پیوسته فکر کنید که قرار است کشته شوید.»

آقای زلنسکی گفت که مساله محافظت شخصیش را برعهده «حرفه‌ای‌ها» گذاشته و به این‌گونه «ذهن خود را برای حل مسائل استراتژیک آزاد کرده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلومبرگ: طالبان بمب‌گذاران انتحاری خود را بر سر مناقشه آب با ایران به منطقه اعزام کرده است

زلنسکی پس از حمله پهپادی به مسکو: جنگ در حال رسیدن به روسیه است

طرح گروه ۷ برای کمک درازمدت به اوکراین؛ زلنسکی: جای عضویت در ناتو را پُر نمی‌کند