لوپن با انتقاد از تحویل موشک‌های «سایه طوفان» به اوکراین: چرا ماکرون«کنفرانس صلح» برگزار نمی‌کند؟

مارین لوپن (تصویر راست) موشک سایه توفان (تصویر چپ)
مارین لوپن (تصویر راست) موشک سایه توفان (تصویر چپ) Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارین لوپن تصمیم دو روز پیش امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای تحویل موشک‌های دوربرد «سایه طوفان یا اسکالپ» به اوکراین را «غیرمسئولانه» توصیف کرد.

آگهی

رهبر حزب راست‌گرای افراطی «اجتماع ملی / Rassemblement National» هشدار داد که اگر اوکراین به خاک روسیه شلیک کند، چنین سلاح‌هایی می‌تواند فرانسه را در معرض اقدامات تلافی‌جویانه روسیه قرار دهد.

لوپن گفت «تحویل تسلیحاتی با قابلیت ضربه زدن به کشور ثالث [روسیه] می‌تواند جنگ سوم جهانی را پایه‌گذاری کند که من نمی‌خواهم شاهد وقوع آن باشم (...). کسی چه می‌داند که کشور ثالثی که مورد اصابت [این] سلاح‌های فرانسوی قرار بگیرد چه واکنشی ممکن است از خود نشان دهد.»

این اولین بار بود که خانم لوپن به صراحت با تحویل این موشک‌ها مخالفت می‌کند. مدت‌ها بود که این رهبر راست‌گرایان افراطی در فرانسه صرفا از کمک‌هایی به اوکراین حمایت می‌کرد که در حوزه آموزش نظامی یا ادوات حفاظتی و «سلاح های تدافعی» باشند؛ تا اینکه روز چهارشنبه در اظهار نظری انتقادی گفت: «به نظر من این تصمیم غیرمسئولانه است و نمی‌دانم چرا امانوئل ماکرون بر سازماندهی یک نشست صلح برای پایان دادن به این جنگ متمرکز نیست».

لوپن تنها رهبر سیاسی فرانسه است که شبه جزیره کریمه اوکراین را متعلق به روسیه می‌داند. او معتقد است که همه‌پرسی سال ۲۰۱۴ که تحت اشغال نظامی روسیه برگزار شد قانونی بوده است. روسیه در این سال با برگزاری یک همه پرسی کریمه را ضمیمه خاک خود کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پس از بررسی‌های فراوان، ماکرون روز سه‌شنبه یازدهم ژوئیه، از محل برگزاری نشست ناتو در ویلنیوس لیتوانی، تحویل چنین موشک‌هایی را تایید کرد. وی در بدو ورود به شهر ویلنیوس گفته بود که «تصمیم گرفتم تحویل تسلیحات و تجهیزات را افزایش دهم تا به اوکراینی‌ها توان حمله بیشتر را بدهم».

موشک‌های «سایه طوفان یا اسکالپ SCALP/Storm Shadow» محصول مشترک فرانسه و بریتانیا است و به اوکراین این اجازه می‌دهد تا در عمق ۳۰۰ کیلومتری خطوط دشمن در شرق کشور را هدف قرار دهد.

این موشک‌ها از جنگنده پرتاب می‌شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: تانک‌های خارجی هدف اولیه روسیه است

سفر اروپایی زلنسکی؛ بریتانیا «صدها» موشک و پهپاد به اوکراین تحویل خواهد داد

فرانسه «صدها» خودروی زرهی و موشک ضدهوایی در اختیار اوکراین قرار‌ می‌دهد