Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

سفر اروپایی زلنسکی؛ بریتانیا «صدها» موشک و پهپاد به اوکراین تحویل خواهد داد

سفر اروپایی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین
سفر اروپایی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد که در نظر دارد «صدها» موشک و پهپاد تهاجمی به اوکراین تحویل دهد.

آگهی

این خبر در حالی منتشر می‌شود که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز دوشنبه برای دیدار با ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا به لندن سفر کرده است.   

رئیس‌جمهوری اوکراین روز یکشنبه در برلین و پاریس با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه دیدار کرده بود. در بیانیه دفتر نخست‌وزیر بریتانیا درباره تحویل موشک و پهپاد به کی‌یف آمده است: «این کمک نظامی طی ماه‌های آینده همزمان با آماده شدن اوکراین برای تشدید مقاومت در برابر تهاجم نظامی روسیه ارسال خواهد شد.»

سفر اروپایی ولودیمیر زلنسکی در حالی انجام می‌شود که طی هفته‌های گذشته گمانه‌زنی‌های زیادی درباره زمان آغاز عملیات ضدتهاجمی اوکراین صورت گرفته بود. رئیس‌جمهوری اوکراین هفته گذشته گفته بود که ارتش این کشور به زمان بیشتری در راستای کسب آمادگی برای آغاز عملیات ضدتهاجمی خود نیاز دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال نیروهای اوکراینی از دست یافتن به «اولین موفقیت‌ها» در باهموت و حومه این شهر سخن می‌گویند. روسیه به کمک شبه‌نظامیان واگنر بخش زیادی از شهر باهموت را تصرف کرده‌ است. 

کاخ الیزه یکشنبه شب پس از دیدار سه ساعته امانوئل ماکرون با ولودیمیر زلنسکی اعلام کرده بود که پاریس طی هفته‌های آینده ده‌ها تانک سبک و خودروی زرهی به اوکراین تحویل خواهد داد. فرانسه همچنین متعهد به تحویل سامانه‌های دفاع هوایی به کی‌یف شده است. با این حال جزئیات بیشتری از این کمک‌های نظامی منتشر نشده است. 

صدراعظم آلمان نیز روز یکشنبه پس از دیدار با رئیس‌جمهوری اوکراین از اختصاص بسته جدید کمک نظامی به کی‌یف به ارزش دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو سخن گفته بود. بسته کمک نظامی برلین به اوکراین شامل تانک، سامانه‌های دفاع هوایی در برابر جنگنده‌ها و مهمات می‌شود. به گفته اولاف شولتس با بسته جدید کمک نظامی به اوکراین ارزش کمک‌های برلین به این کشور به ۱۷ میلیارد یورو می‌رسد.

به این ترتیب آلمان پس از آمریکا مهمترین حامی اوکراین در برابر تهاجم نظامی روسیه محسوب می‌شود. ولودیمیر زلنسکی پیش از سفر به برلین و پاریس در رم با رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر ایتالیا دیدار کرده بود. 

تاکنون هیچ‌کدام از کشورهای اروپایی با وجود اصرار اوکراین با تحویل هواپیمای جنگنده به این کشور موافقت نکرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لوپن با انتقاد از تحویل موشک‌های «سایه طوفان» به اوکراین: چرا ماکرون«کنفرانس صلح» برگزار نمی‌کند؟

روسیه عقب‌نشینی تا «مواضع دفاعی» در باهموت را تایید کرد؛ اوکراین بخش‌های بیشتری را بازپس گرفت

بحران خروج نمایندگان حزب محافظه‌کار پیش از انتخابات سراسری بریتانیا؛ شکست بزرگ در انتظار سوناک؟