رسانه آمریکایی: رهبر گروه واگنر پیشنهاد افشای موقعیت نظامیان روسیه را به اوکراین داده بود

یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر
یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه «واشنگتن پست» گزارش داد که یوگنی پریگوژین، رهبر گروه شبه نظامی واگنر پیشنهاد کرده بود تا موقعیت نظامیان روسیه را به دولت اوکراین اطلاع دهد.

آگهی

این رسانه آمریکایی در گزارش خود به اسناد افشاشده اطلاعاتی این کشور استناد کرده است. این در حالی است که طی ماه‌های گذشته گزارش‌هایی از اختلاف بین مقام‌های نظامی روسیه و یوگنی پریگوژین منتشر شده بود. 

در گزارش «واشنگتن پست» آمده است که رهبر گروه واگنر ماه ژانویه گذشته به کی‌یف پیشنهاد کرده بود که در ازای عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی از شهر باهموت موقعیت نظامیان روسی را به آنها اطلاع دهد. بنا به همین گزارش دولت اوکراین پیشنهاد یوگنی پریگوژین را رد کرده بود. 

گزارش «واشنگتن پست» در حالی منتشر می‌شود که یوگنی پریگوژین اخیرا تهدید کرده بود شبه‌نظامیان واگنر در صورت عدم دریافت مهمات درخواستی جبهه نبرد در باهموت را ترک خواهند کرد. رهبر گروه واگنر پس از آن گفت که پیامی دریافت کرده است که براساس آن در صورت ترک باهموت «خائن» محسوب خواهد شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نیروهای اوکراینی طی روزهای اخیر مدعی شده‌اند که شبه‌نظامیان واگنر در شهر باهموت و حومه آن را وادار به عقب‌نشینی کرده‌اند. 

نبرد بر سر کنترل باهموت در شرق اوکراین طی ماه‌های گذشته به کانون اصلی درگیری‌ها بین نیروهای دو طرف تبدیل شده بود. بسیاری از تحلیلگران نظامی اهمیت راهبردی کنترل این شهر را زیر سوال می‌برند و بر این باور هستند که تصرف باهموت به دلیل تمرکز درگیری‌ها در این منطقه تنها اهمیت نمادین پیدا کرده است. 

این در حالی است که نبرد باهموت که در منطقه دنباس واقع شده است، خونین‌ترین و طولانی‌ترین مناقشه از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین محسوب می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: شبه‌نظامیان واگنر که در شورش مسلحانه شرکت داشتند مجازات خواهند شد

رئیس شبه‌نظامیان واگنر خواستار بررسی «جنایات» احتمالی مقامات ارشد دفاعی روسیه شد

حملات هوایی «استثنائی» روسیه به کی‌یف با استفاده همزمان از پهپادها و موشک‌های کروز و بالستیک