Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نتایج یک نظرسنجی بین‌المللی: خارجی‌ها در آلمان جزء «ناشادترین و تنهاترین» مهاجران جهان هستند

بنای Dem deutschen Volke در آلمان
بنای Dem deutschen Volke در آلمان Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج یک نظرسنجی بین‌المللی نشان می‌دهد که هر چند شهروندان خارجی در آلمان از وضعیت بازار کار و کیفیت خدمات راضی هستند، با این حال خود را «تنها» و «ناشاد» احساس می‌کنند.

آگهی

در یک نظرسنجی بین‌المللی که راجع به رضایت شهروندان خارجی ساکن کشورها انجام شده است، آلمان در میان ۵۳ کشور رتبه ۴۹ را به دست آورده است.

موسسه اینترنیشنز (InterNations) که بزرگترین انجمن اتباع خارجی جهان به شمار می‌رود، در نظرسنجی سالانه خود تحت عنوان «Expat Insider 2023» نظر بیش از ۱۲ هزار پاسخ‌دهنده از ۱۷۱ ملیت در ۵۳ کشور جهان را در مورد تجربیات زندگی و کار در خارج از زادگاه خود جویا شده است.

این نظرسنجی به پنج بخش اصلی تقسیم می‌شود و تجربیات پاسخ‌دهندگان درباره کیفیت زندگی خود، سهولت در استقرار در مکان تازه، کار در خارج از کشور، امور مالی شخصی، و شاخص ضروریات مهاجر (شامل مسکن، کارهای اداری، زبان و زندگی دیجیتال) پرسیده می‌شود.

یافته‌های این نظرسنجی نشان می‌دهد که مانع زبان یک مشکل ویژه برای خارجی‌های ساکن آلمان است. نیمی از پرسش‌شوندگان گفتند که زندگی در آلمان بدون صحبت کردن به زبان محلی برایشان دشوار است (در مقایسه با میزان متوسط ۳۲ درصد در سطح جهان)، در حالی که ۶۰ درصد گفته‌اند یادگیری زبان آلمانی را دشوار می‌دانند.

آلمان همچنین در شاخص سهولت استقرار، امتیاز ضعیفی را کسب کرده است. این شاخص به درک شهروندان خارجی از پیدا کردن دوستان محلی، آسان بودن دوستیابی و میزان استقبال از آنها به عنوان یک خارجی می‌پردازد.

هرچند از هر سه خارجی یک نفر می‌گوید که دوستی محلی دارد، با این حال بیش از نیمی از خارجی‌ها اظهار داشته‌اند که یافتن دوستان محلی دشوار است. سه نفر از هر ده پاسخ‌دهنده نیز گفته‌اند که مردم آلمان نسبت به خارجی‌های ساکن رفتار دوستانه‌ای ندارند.

از هر سه خارجی یک نفر نیز گفته است که در آلمان احساس راحتی نمی‌کند. این مسئله سبب شده است تا در رتبه‌بندی نهایی آلمانی‌ها با کسب جایگاه پنجاهم، در میان ۵ کشوری قرار گیرند که کمترین میزان صمیمیت با افراد خارجی در آن‌ها رواج دارد.

نتایج ضعیف در این بخش در نظرسنجی سال ۲۰۲۳ تازگی ندارد، چرا که آلمان در دهه گذشته به طور مداوم در بین ۱۰ کشور قعرنشین فهرست برای یافتن دوستان محلی قرار داشته است. 

در نتیجه جای تعجب هم نیست که خارجی‌ها در آلمان جزو ناراضی‌ترین‌ها در سراسر جهان باشند. آلمان در این بخش نیز در جایگاه پنجاهم قرار گرفته است. 

خارجی‌های مقیم آلمان همچنین گفته‌اند که از نبود زیرساخت‌های دیجیتال، بوروکراسی خشک و غیرمنعطف و وضعیت متشنج بازار مسکن ناامید شده‌اند.

بنابر این گزارش بیش از نیمی از خارجی‌ها (معادل ۵۶ درصد) گفته‌اند که سر و کله زدن با بوروکراسی آلمان برایشان دشوار است. همزمان ۵۸ درصد گزارش کرده‌اند که برای یافتن مسکن با مشکل مواجه هستند، ۲۷ درصد بیشتر از رقم میانگین جهانی.

در همین حال اما همه چیز برای اتباع خارجی مقیم آلمان تیره و تار و بد نیست. بازار کار آلمان (در رده چهارم بهترین بازار کار جهان) و امنیت شغلی عالی (در رده پنجم فهرست) در بین ۵ کشور برتر جهان قرار گرفته‌اند.

این کشور همچنین رتبه پانزدهم شاخص کار در خارج از کشور را به خود اختصاص داده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آلمان همچنین در بخش کیفیت زندگی در جایگاه هجدهم قرار گرفته است و اتباع خارجی از زیرساخت‌های مربوط به خودرو و دسترسی آسان به کالاها و خدمات سبز (مقام هفتم برای هر کدام) رضایت داشته‌اند. از نظر حقوق و کیفیت زندگی نیز آلمان در میان ده کشور برتر در جایگاه نهم قرار گرفته است.

بنابر آمارها خارجی‌های مقیم آلمان ۱۳ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. از این میزان حدود ۱ میلیون سوری و نیم میلیون عراقی در این کشور حاضر هستند که عمدتا پس از بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ به این کشور آمده‌اند.

در فهرست منتشره و در میان ۵۰ کشور، مکزیک برای پنجمین سال متوالی بهترین کشور برای خارجی‌ها معرفی شده و بعد از آن، اسپانیا، پاناما، مالزی، تایوان، تایلند، کاستاریکا، فیلیپین، بحرین و پرتغال قرار گرفته‌اند.

در قعر جدول نیز ژاپن، نیوزیلند، مالت، ایتالیا، آفریقای جنوبی، آلمان، کره جنوبی، ترکیه، نروژ و کویت حضور دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش شمار بیکاران در آلمان؛ تقاضای نیروی کار کاهش یافت

تداوم انتقادهای ایلان ماسک از کمک آلمان به پناهجویان: نظرسنجی کرده‌اید؟

چالش مقاومت در برابر نگاه کردن به تلفن، صحبت کردن و خوابیدن؛ کره‌ای‌ها در سئول مسابقه دادند