ماجرای باورنکردنی مردی که ۶۸ سال سکسکه کرد

چارلز اوزبورن مبتلا به سکسکه برای ۶۸ سال
چارلز اوزبورن مبتلا به سکسکه برای ۶۸ سال Copyright  Meilan Solly/ Smithsonianmag
Copyright  Meilan Solly/ Smithsonianmag
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سکسکه مشکلی است که برای هر فردی تا کنون پیش آمده است. با این حال چارلز آزبورن با ۴۳۰ میلیون بار سکسکه در عمرش تجربه‌ای منحصر به فرد از آن داشت.

آگهی

برای بسیاری از ما سکسکه چیزی آزاردهنده حساب می‌شود. خوشبختانه اما این سکسه‌ها در اکثر موارد کوتاه‌مدت هستند و در موارد معدودی ممکن است چند روز باقی بمانند که البته آن هم به نظر بسیار زیاد است.

اما این دفعه که با سکسکه‌ای غیرارادی دست و پنجه نرم کردید، بد نیست یاد مردی به نام «چارلز آزبورن» بیفتید که برای ۶۸ سال بی‌وقفه سکسکه کرد.

حدود یک قرن پیش در ۱۳ ژوئن ۱۹۲۲ زمانی که آزبورن جوان در مزرعه خود در روستایی در ایالت نبراسکای آمریکا مشغول کار بود ناگهان شروع به سکسکه کرد. سکسکه‌ای که تا فوریه ۱۹۹۰، یعنی زمانی که به علتی نامعلوم متوقف شد، ادامه داشت.

این طولانی‌ترین زمان به ثبت رسیده برای سکسکه‌ ممتد توسط بنیاد رکوردهای جهانی گینس است.

آقای آزبورن در مصاحبه در سال ۱۹۸۲ به نشریه «پیپل» گفته بود: «داشتم یک خوک ۱۶۰ کیلوگرمی را برای قصابی آویزان می‌کردم که به محض برداشتن آن روی زمین افتادم. من چیزی احساس نکردم، اما دکتر بعداً گفت که در اثر این اتفاق یک رگ خونی به اندازه یک سنجاق در مغزم پاره شده است.»

دکتر، ترنس آنتونی، گفته بود که سقوط آقای آزبورن باعث از بین رفتن ناحیه کوچکی در ساقه مغز شده است که وظیفه واکنش مهار سکسکه را بر عهده دارد.

آقای آزبورن در این ۶۸ سال به طور متوسط ۲۰ تا ۴۰ اسپاسم دیافراگمی غیرارادی در دقیقه را تجربه کرد. امری که باعث شد در مجموع و پیش از مرگش در سن ۹۷ سالگی، ۴۳۰ میلیون بار سکسکه کند.

اگرچه چارلز آزبورن سال‌ها برای ملاقات با پزشکان مختلف رنج سفرهای طولانی را به خود هموار کرد، با این حال هیچ‌کدام از آن‌ها نتوانستند درمانی برای او پیدا کنند.

 در نهایت آقای آزبورن مجبور شد به یادگیری یک تکنیک تنفسی بسنده کند که صدای مشخصه «هیک» را، که به دلیل بسته شدن ناگهانی تارهای صوتی پس از یک انقباض غیرارادی ایجاد می‌‌شود، به حداقل برساند.

در واقع وی برای سرکوب صدا، بین هر دو سکسکه نفس می‌کشید و طوری تنظیم کرده بود که دم و بازدمش روی صدای سکسکه‌ها بیفتد. یکی از همسایگان او می‌گوید: «او در هر دقیقه سه یا چهار بار سینه‌اش را جمع می‌کرد. می‌توان گفت که او سکسکه می‌کند، اما سر و صدایی درنمی‌آمد.»

وی از آقای آزبورن به عنوان مردی شوخ طبع یاد می‌کند که در مورد وضعیت خود چندان صحبت نمی‌کرد و از شوخی با مردم لذت می‌برد.

هرچند سال‌ها از مورد آقای آزبورن می‌گذرد، با این وجود هنوز علت دقیقی برای این رخ دادن سکسکه در انسان معلوم نشده است. دانشمندان می‌گویند چیزهایی که باعث ایجاد انقباض در مجاری تنفسی می‌شوند مانند نوشیدن الکل زیاد، بلع بیش از حد هوا هنگام جویدن، برخی داروها یا حتی هیجان و خندیدن زیاد می‌توانند سکسکه را ایجاد کنند.

در این فرایند، که در واقع انقباض غیرارادی ماهیچه‌های تنفسی است، منفذ بین تارهای صوتی به طور ناگهانی بسته شده و صدای «هیک» مشخصی را ایجاد می‌کند.

عکس: کانوا
نوشیدن الکل زیاد می‌تواند سکسکه ایجاد کندعکس: کانوا

نوشیدن یا غرغره آب سرد، نفس کشیدن در کیسه کاغذی، حبس کردن نفس و حتی هیپنوتیزم یا طب سوزنی برخی از درمان‌های رایج سکسکه به شمار می‌روند. با این وجود هیچ مدرکی مبنی بر موثر بودن یا بی‌خطر بودن هر یک از این روش‌ها وجود ندارد.  وادار کردن کسی به ترساندن یا قلقلک دادن شما نیز ممکن است حواس‌تان را پرت کند، اما احتمالاً سکسکه را متوقف نخواهد کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تنها درمان موثر برای سکسکه تا کنون یک نی مخصوص به نام «HiccAway» بوده که توسط یک متخصص مغز و اعصاب در سال‌های اخیر ساخته شده است. در ارزیابی‌های اولیه، ۹۰ درصد از استفاده کنندگان آن را موثرتر از هر درمان خانگی تشخیص دادند با این حال مطالعات بیشتر و قوی‌تری برای اثبات کارایی آن مورد نیاز است.

کارشناسان می‌گویند موارد ساده و معمولی سکسکه معمولا بدون مداخله پزشکی و فقط با صبر و حوصله برطرف می‌شود، اما سکسکه‌های طولانی‌تر باید جدی‌تر گرفته شوند. این سکسکه‌های طولانی می‌تواند نشانه اختلالات سیستم عصبی مرکزی، دیابت، سکته مغزی یا سرطان باشند.

نتایج یک مطالعه کوچک نشان داده است که ۸۰ درصد بیماران سکسکه مزمن دارای ناهنجاری‌های مری یا معده بوده‌اند که دو سوم از این موارد قابل درمان تشخیص داده شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هوش مصنوعی درمان پزشکی را متحول می‌کند اما در استفاده از آن باید احتیاط کرد

حقیقت‌هایی از پشت صحنه بزرگ‌ترین باورها درباره سلامتی

مردی که نیم قرن حمام نرفت؛ «عمو حاجی» در ۹۴ سالگی درگذشت