افزایش جرائم جنسی پسران و دختران زیر سن قانونی در اسپانیا؛ «پورنوگرافی مثل کلاس آموزشی آنلاین است»

جرائم جنسی کودکان
جرائم جنسی کودکان Copyright canva
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افزایش ارتکاب تعرض و جرایم جنسی توسط پسران و دختران زیر سن قانونی در اسپانیا از جمله چندیدن تجاوز جنسی گروهی، باعث نگرانی مقامات این کشور شده است. برخی از کارشناسان دسترسی آسان کودکان به محتوی جنسی از طریق اینترنت را عامل این اتفاق می‌دانند.

آگهی

ادواردو استبان،  دادستان مسئول جرایم افراد زیر سن قانونی می‌گوید: «در سال‌های گذشته، دست‌کم از سال ۲۰۱۵ روند افزایش جرایم جنسی در اسپانیا ثابت بوده است. اگرچه شاهد تغییرات در تعداد این جرایم آن‌چنان زیاد نبوده است اما تعداد این جرایم در یک‌سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.»

از میان موارد قابل توجه، دختر ۱۱ ساله‌ای بود که در ماه نوامبر ۲۰۲۲ در یکی از سرویس‌های بهداشتی مرکز خریدی در نزدیکی بارسلون توسط گروهی از افراد زیر سن قانونی مورد تجاوز قرار گرفت. حداقل سن مسئولیت کیفری در اسپانیا ۱۴ سال است و در این مورد همه مهاجمین به استثنای دونفر از آن‌ها زیر ۱۴ سال سن داشتند و تنها یکی از آن‌ها که از دیگران بزرگ‌تر بود در حال حاضر در یک مرکز ویژه مجرمین زیر سن قانونی به سر می‌برد. 

مورد مشابه دیگری هم در ماه ژوئن سال جاری اتفاق افتاد.

براساس آمار منطقه‌ای، تعداد افراد زیر ۱۴ سالی که در کاتالونیا مرتکب جرایم جنسی شده‌اند از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۲ تقریبا دو برابر شده و از ۵۳ به ۱۰۳ نفر رسیده است.  

بنابر آمار پلیس اسپانیا، بین ما‌ه‌های ژانویه و آوریل سال جاری، ۱۲.۳ درصد از موارد ارتکاب به جرایم جنسی توسط افراد زیر سن قانونی صورت گرفته است. 

در ماه ژوئن سال جاری شکایتی از طرف دختری ۱۳ ساله توسط دو نفر از همکلاسیانش در مدرسه مورد تجاوز قرار گرفته بود مطرح شد. 

چنین مواردی خشم عمومی را در اسپانیا برانگیخته است. این کشور مدعی است که در مبارزه با جرایم جنسی پیشرو است. 

محتوای پورنوگرافی مثل کلاس‌های آنلاین عمل می‌کنند

در آستانه برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه جاری، راست‌گرایان افراطی خواستار کاهش سن مسئولیت کیفری شدند. اما کارشناسان معتقدند که افزایش مجازات راه مناسبی برای مواجهه با چنین مساله پیچیده‌ای نیست. 

کارملا دل‌مورال از صندوق نجات کودکان تصریح می‌کند: «هیچ راه حل ساده‌ای برای این مشکل وجود ندارد. پایین آوردن سن مسئولیت کیفری و به زندان انداختن همه مساله‌ای را حل نمی‌کند.»

متخصصان مشکل اصلی را دسترسی آسان افراد زیر سن قانونی به بی‌شمار محتوای پورنوگرافی می‌دانند. 

آقای استبان می‌گوید: «کودکان و نوجوانان بدون آموزش جنسی مناسب بسیار زودتر به محتوای پورنوگرافی روی می‌آورند. این محتوا برای آن‌ها همچون یک‌کلاس آنلاین است. درست مثل این‌که از روی یوتیوب یادبگیرند چگونه لاستیک اتومبیل را تعویض کنند.»

همچنین به دلیل سهولت در دسترسی به محتواهای جنسی متنوع، سن قرار گرفتن در معرض آن‌ها کاهش یافته است. 

لوئیس بایستر، استاد دانشگاه جزایر بالئاریک می‌گوید: «بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از کودکان ۸ تا ۹ ساله می‌گویند که قبلا پورنوگرافی دیده‌اند.»

او همچنین با اشاره به این که موتورهای جستجو به راحتی محتوای جنسی خشونت آمیز را در معرض دید مخاطب قرار می‌دهند، گفت: «در محتوای پورنوگرافی خشونت‌آمیز زنان کاملا مطیع خواسته‌های مردان هستند و هیچ‌وقت آن‌ها را ناکام نمی‌گذارند اصلا مهم نیست که این خواسته‌ها چقدر عجیب است.»

خانم دل‌مورال از صندوق نجات کودکان می‌گوید که همین موضوع باعث عادی‌سازی ارتکاب به تعرض جنسی گروهی برای کودکان می‌شود. 

فراگیری رابطه جنسی از طریق محتوای پورنوگرافی

کارملا دل‌مورال می‌گوید: «کودکان و نوجوانان در حال حاضر رابطه جنسی را از طریق پورنوگرافی می‌آموزند و این درست مثل این است که کسی با دیدن فیلم سریع و خشن (Fast and Furios) بخواهد رانندگی یاد بگیرد.» 

بنابر تحقیقی از صندوق نجات کودک در سال ۲۰۲۰ تقریبا ۷۰ درصد نوجوانان به طور منظم محتوای پورنوگرافی تماشا می‌کنند و بیش از نیمی از آن‌ها می‌گویند که ‌این محتواها تجربه‌های جنسی‌شان را تحت‌الشعاع قرار داده است. 

خانم دل‌مورال می‌گوید: «هرچقدر بیشتر محتوای پورنو گرافی تماشا کنند، رضایت جنسی‌شان کاهش می‌یابد.»

آگهی

اگرچه دسترسی به محتوای جنسی در تئوری برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است اما در عمل چنین کنترلی وجود ندارد. 

آقای استبان خواهان «گونه‌ای از کنترل والدین با همکاری شبکه‌های اجتماعی» است. 

بسیاری از کشورهای دیگر هم برروی جلوگیری از دسترسی نامحدود کودکان به چنین محتوا‌هایی کار می‌کنند. برای مثال فرانسه در ماه مه اعلام‌ کرد قصد ارائه یک سیستم جدید تایید سن دیجیتال برای دسترسی به سایت‌های پورنوگرافی را دارد.

کارشناسان همچنین بهبود آموزش‌های جنسی را به افراد زیر سن قانونی الزامی می‌دانند.

آقای استبان با تاکید بر نیاز به اقدامات بیشتر می‌گوید: «رویه‌های قضایی اسپانیا برای نوجوانان کارایی دارد. اقداماتی که برای افراد زیر سن قانون اتخاذ شده است نیز تاثیر‌گذار بوده و ارتکاب مجدد این افراد به جرائم مشابه بسیار کم است. با آموزش بهتر جنسی، جرائم جنسی کمتری اتفاق خواهد افتاد.»

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت به روش‌ سنتی‌؛ معلمان سوئدی با کاهش استفاده از تبلت، مشق و روخوانی کتاب را رواج می‌دهند

فیلم پورنو فیلمبرداری شده حین یک مسابقه فوتبال؛ باشگاه فرانسوی شکایت کرد

شکایت ۱۳۰ هزار دلاری کودک روی عکس جلد موفق‌ترین آلبوم نیروانا؛ ادعا: نقض قوانین پورنوگرافی