Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شکایت زنان فیلم‌های پورن از مردان متجاوز در صحنه فیلمبرداری؛ جنبش#Metoo به پورنوگرافی فرانسه رسید

آرشیو/ تظاهرات جنبش metoo  در فرانسه
آرشیو/ تظاهرات جنبش metoo در فرانسه Copyright Francois Mori/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Francois Mori/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از Amirbehnam MASOUMI با استفاده از  FRANCE24
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برای نخستین بار در فرانسه ۳۰ زن هنرپیشه فیلم‌های پورن از مردان به دلیل تجاوز در صحنه فیلمبرداری شکایت کردند.

آگهی

برای نخستین بار در فرانسه چهار هنرپیشه فیلم‌های پورنوگرافی در پی شکایت هنرپیشه‌های زن به اتهام تجاوز در زمان فیلمبرداری، تحت پیگرد قرار گرفته اند. سازمان‌های مبارز فمینیستی خواهان پایان بی‌کیفری مردان متجاوز در این صنعت شده‌اند.

به گزارش شبکه فرانس‌۲۴، تحقیقات پلیس درباره این شکایات چند وجهی بوده و بیش از یک سال به طول انجامیده است. دادگستری فرانسه در این مدت توانسته سخنان ۵۳ قربانی سوءاستفاده در جریان فیلمبرداری صنعت پورنوگرافی را ضبط کند. این زنان برای پلیس تعریف کرده اند که تجاوز، استعمال مواد مخدر و رفتار جنسی به‌عنف و تحقیرآمیز بخشی از فرهنگ عادی این «صنعت فرهنگی» است. از میان این ۵۳ نفر، ۳۰ نفر رسما شکایت کرده اند.

در پی ثبت این شکایات، ۴ هنرپیشه مرد تحت پیگرد کیفری قرار گرفته‌اند؛ ۳ نفر از آن‌ها در بازداشت موقت به سر می‌برند و چهارمی تحت کنترل پلیس قرار دارد اما در بازداشتگاه نیست.

مرژولین وینیولا، وکیل دو تن از این زنان می‌گوید در ابتدای کار نه پلیس و نه حتی گروهی از همکاران مرد،‌ حرف شاکیان را باور نمی‌کردند.

اتاق خواب یا صحنه فیلم پورن؛ قانون، قانون است

تحقیقات پلیس درباره موارد اتهامی مارس سال ۲۰۲ آغاز شد. سایت هرزه‌نگاری «فرنچ بوکاکا» و صاحب آن پاسکال اُپ که به نمایش فیلم‌های خشن، ارزان و بی‌سناریو مشهور است به ظن قوادی (پااندازی) سازمان‌یافته و قاچاق انسان تحت تعقیب قرار گرفتند. پاسکال اُپ به همراه مت هادیکس همکارش در بازداشت موقت به سر می‌برند.

روزنامه پاریزن هفته پیش گزارش کرد هنرپیشه‌های تحت تعقیب در یکی از جلسه‌های بازپرسی و زمانی که یکی از فیلم‌هایشان به نمایش درآمده، از انکار دست برداشته و به حرف آمده اند. 

بنا بر همین گزارش یکی از هنرپیشه‌ها وقتی فیلمی را می‌بینید که دختری را مجبور به خوردن آلت تناسلی‌اش می‌کند، به قاضی می‌گوید: «بله من گناهکارم. هیچ توجیهی هم ندارم. با توجه به آنچه شما به من توضیح دادید، این کار من مصداق تجاوز است. دختر هیچ رضایتی نداشت...» این متهم، که هم‌اکنون و با توجه به این اتهام مجرم است، پس از اعتراف به گریه می‌افتد.

مرژولین وینیولا می‌گوید: «از این‌که علیه این هنرپیشه پرونده باز شده واقعا خوشحالم. اگر زنی جیغ می‌کشد و گریه می‌کند و همچنان به ادامه سکس مقعدی مجبورش می‌کنند، یک قربانی است، فرقی نمی‌کند در اتاق خواب خانه باشد یا روی صحنه فیلم پورنو. رضایت جنسی باید در سراسر زمان رابطه ادامه پیدا کند [وگرنه جرم روی داده است.]»

شبکه گسترده قوادی

موسسه لانه (نی Nid) که علیه روسپیگری مبارزه و به کارگران جنسی کمک می‌کند با انتشار بیانیه ای اعلام کرد این پرونده نشانگر آن است که «این یک سازمان صنعت 'جرم‌پورنو' [به جای پورنوگرافی] است که برهنه شده است؛ یک شبکه گسترده قوادی و قاچاق انسان که زنان را به روسپی‌گری می‌کشاند، به آن‌ها تجاوز می‌کند و به شکنجه می‌کشاندشان.»

ساندرین گلداشمیت، سخنگوی جنبش لانه می‌گوید این پرونده نشان داد که بی‌کیفری و گریز از مجازات همیشگی نیست.

با این حال اثبات اتهام قوادی در دادگاه به سادگی امکان‌پذیر نیست. سروش علوی، حقوقدان و مشاور حقوقی موسسه حمایت از قربانیان در استان اورین-رون-آلپ می‌گوید: «با توجه به رضایت اولیه، اثبات قطع رضایت در زمان ادامه رابطه جنسی و تبدیل آن از توافق به تجاوز آن هم در شمار گسترده بسیار دشوار است.»

پیش از این، یک تحقیق گسترده علیه سایت معروف پورنوگرافی «ژکی و میشل» در تابستان امسال به راه افتاده بود.

پس از این رسوایی‌هایی غول‌های صنعت پورنوگرافی فرانسه و به‌ویژه مارک دورسل، ارباب پورنوگرافی از انتشار یک منشور حرفه‌ای در این کسب و کار خبر دادند. با این حال، نهادهای حامی حقوق زنان قربانی تجاوز و خشونت و سازمان‌های فمینیستی این منشور را ناکافی و محصول تحمیل اراده مردان قدرتمند این صنعت فرهنگی می‌دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خواننده ترانه «معتقدم می‌توانم پرواز کنم» به اتهام آزارجنسی دختران کم‌سن به ۳۰ سال حبس محکوم شد

ماجرای تماشای پورن و «پاهای عریان» در پارلمان بریتانیا؛ نمایندگان زن شکایت کردند

روایت‌های ممنوعه از جنگ جهانی دوم؛ زن فرانسوی از تجاوز جنسی سربازان آمریکایی به مادرش می‌گوید