حمله مردان نقاب‌دار در چچن به خبرنگار زن منتقد قدیروف

یلنا میلاشینا، روزنامه‌نگار روس
یلنا میلاشینا، روزنامه‌نگار روس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

النا میلاشینا، روزنامه‌نگار تحقیقی برجسته اهل روسیه، لحظاتی پس از پرواز به جمهوری چچن روسیه، توسط مردان نقاب‌دار مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

آگهی

خانم میلاشینا که پیش‌تر از سوی رمضان قدیروف، رهبر چچن و متحد ولادمیر پوتین تهدید به مرگ شده بود، می‌گوید این افراد ناشناس او را به زور از ماشین پیاده کردند و با لوله‌های پلاستیکی مورد ضرب و شتم قرار دادند. 

مردان نقاب‌دار همچنین موهای سر این زن را تراشیده و آن‌را به رنگ سبز در آوردند. 

این روزنامه‌نگار تحقیقی همراه با الکاسندر نموف که یک وکیل است، به گروژنی سفر کرده بود تا در جلسه اعلام حکم دادگاه زارما موسایوا، یکی از منتقدین قدیروف شرکت کنند. 

خانم موسایوا که مادر سه فرزند است در این دادگاه با اتهامات سیاسی به ۵ سال و نیم زندان محکوم شد. 

چچن از سال ۲۰۰۷ میلادی توسط رمضان قدیروف اداره می‌شود. او یکی از متحدان سرسخت ولادیمیر پوتین و یکی از حامیان او در طول جنگ اوکراین بوده است. 

این روزنامه‌نگاردر خصوص شرایطی که پیش آمده می‌گوید: «گروهی از مردان که فکر می‌کنم ۱۰ نفر بودند، با نقاب در فاصله کمی از فرودگاه کمین کرده بودند. این واقعا یک آدم‌ربایی کلاسیک بود. آنها راننده ما را از ماشین بیرون کردند و خودشان سوار شدند. سر ما را خم کردند و دست‌هایمان را بستند. سپس اسلحه‌ای روی سرم گذاشتند و من‌را تهدید کردند.» 

آقای نموف که او هم در این حمله زخمی شده، به کانون وکلای روسیه گفت: «آنها ما را در کنار جاده انداختند و شروع کردند به لگد زدن به سر و صورت و تمام بدن ما.» 

خانم میلاشینا همچنین توضیح داد این افراد با لوله‌های پلاستیکی پلی پروپیلن آنها را کتک زده و تلاش کردند به گوشی تلفن همراه او دسترسی پیدا کنند. 

خانم میلاشینا در اثر این حملات دچار آسیب مغزی شده است. الکساندر نموف نیز به شدت مجروح شد و تصاویری از رد چاقو روی پای او منتشر شده است.

در ادامه، این افراد ناشناس موهای سر این زن را تراشیده و به رنگ سبز آغشته کردند. در حملات قبلی به مخالفات روسیه از جمله به الکسی ناوالنی هم از این رنگ سبز استفاده شده بود. 

AP/Novaya Gazeta Europe Novayagazeta.eu
مردان نقاب‌دار پس از حمله و ضرب و شتم خانم میلاشینا، موهای او را تراشیده و رنگ سبز بر سر و صورتش پاشیدندAP/Novaya Gazeta Europe Novayagazeta.eu

کرملین نسبت به این حمله واکنش نشان داد و آن‌را یک «حمله بسیار جدی» خواند. با این حال مخالفان دولت می‌گویند تردیدی وجود ندارد که مقام‌های مسکو و گروژنی در انجام این اقدامات با یکدیگر متحد هستند.

خانم میلاشینا که برای روزنامه «نوایا گازتا» چاپ مسکو می‌نویسد، پیش از این در فوریه ۲۰۲۲ میلادی نیز با قدیروف تنش و درگیری لفظی داشته است. 

در آن زمان قدیروف او را یک تروریست خوانده و تهدید کرده بود که آنها همیشه تروریست را از بین برده‌اند. این روزنامه‌نگار پیش‌تر در سال ۲۰۲۰ هم در کنار یک وکیل دیگر به نام مارینا دوبرووینا مورد حمله قرار گرفت.

میلاشینا در یک گزارش تحقیقی از جزئيات نقض حقوق بشر در چچن پرده بر داشت که انعکاس فراوانی داشت. او در گفتگو با رسانه‌ها گفته بود که به تهدیدهای مرگ از سوی قدیروف و نیروهایش عادت کرده است. 

او همچنین می‌گوید: «قدیروف طوری رفتار می‌کند که گویی مالک منطقه چچن است. او پیش از این هم از این اقدامات انجام داده و روزنامه‌نگاران را تهدید کرده و به آنها آسیب رسانده است.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

عفو بین‌الملل این حمله را بزدلانه خواند و آن‌را محکوم کرد. این نهاد بین‌المللی همچنین از مقامات روسیه خواست که «به سرعت عاملان این حمله را به دست عدالت بسپارند و از امنیت کسانی که به دنبال حقیقت و عدالت هستند دفاع کند».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رمضان قدیروف، «عامل نفوذ روسیه» در میان مسلمان؛ پوتین چگونه رهبر چچنی‌ها را به جان غرب انداخت؟

پارلمان و شورای اتحادیه اروپا بر سر «قانون آزادی رسانه‌ها» به توافق رسیدند

رهبر چچن پسر ۱۵ ساله خود را به عنوان یک «مقام برجسته» در نیروهای امنیتی منصوب کرد