کسب یک پیروزی دیگر برای حزب راستگرای افراطی در انتخابات محلی آلمان

پیروزی حزب راست افراطی آلمان در انتخابات محلی آلمان. عکس: آرشیو
پیروزی حزب راست افراطی آلمان در انتخابات محلی آلمان. عکس: آرشیو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نامزد حزب راستگرای افراطی «آلترناتیو برای آلمان» روز یکشنبه ۲ ژوئیه (۱۱ تیر) توانست برای اولین بار در یک انتخابات محلی به مقام شهردار تمام‌وقت برسد.

آگهی

بر اساس نتایج اعلام شده، «هانس لوث» از حزب آلترناتیو برای آلمان توانست در دور دوم انتخابات شهرداری‌ها در برابر نامزد مستقل «نیلز نوئمن» پیروز شود و مقام شهردار تمام‌وقت را در شهر کوچک راگون-یسنیتس در ایالت شرقی زاکسن-آنهالت به دست آورد.

طبق گزارش‌ها آقای لوث ۴۲ ساله که پیشتر عضو مجلس محلی ناحیه محسوب می‌شد توانست با کسب ۵۱.۱ درصد آرا در مقابل ۴۸.۹ درصد، رقیبش آقای نوئمن را در شهر ۹ هزار نفری شکست دهد. 

آقای لوث از هوادارانش به خاطر «نتیجه شگفت‌انگیز» تشکر کرده و گفته‌ است خود را اکنون «شهرداری برای همگان» می‌داند.

این نخستین باری است که آلترناتیو برای آلمان در رقابت انتخاباتی برای تصدی پست شهردار تمام‌وقت پیروز می‌شود. تعداد کمی از روستاهای آلمان قبلاً متصدیانی از این حزب داشتند، با این حال انجام وظیفه در این پست‌ها اغلب داوطلبانه بود و مقامات منتخب همزمان به کار دیگری مشغول بودند. 

این بار اما شهردار تمام‌وقت متعلق به این حزب انتخاب شده است، امری که به گفته رسانه‌های بزرگ آلمانی از منظر انتخاباتی بی‌سابقه به حساب می‌آید.

در واقع تنها نمونه از این دست در تاریخچه این حزب مربوط به فردی است که از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ به عنوان شهردار تمام‌وقت شهری در جنوب غربی آلمان کار می‌کرد، با این حال او از طرف حزب برای این سمت نامزد و انتخاب نشده بود و بعدتر در دوران شهردار بودن خود به این حزب پیوسته بود.

حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD) در نظرسنجی‌ها به بالاترین محبوبیت خود در طی سال‌های اخیر رسیده است. این حزب که ۱۰ سال از زمان تاسیس آن می‌گذرد هفته قبل به موفقیتی چشمگیر در یک انتخابات محلی دیگر دست یافت و ریاست یک ناحیه را در دست گرفت.

در آن انتخابات رابرت زیسلمن نامزد حزب آلترناتیو برای آلمان برابر رقیبش یورگن کوپر از حزب راست میانه «دموکرات مسیحی» در انتخابات محلی ناحیه «زونه‌برگ» پیروز شده بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نامزد حزب آلترناتیو برای آلمان در حالی در انتخابات محلی ناحیه «زونه‌برگ» به برتری دست یافت که نمایندگان حزب سوسیال دموکرات، سبزها، حزب دموکرات آزاد و دیگر احزاب آلمانی خواستار حمایت رای‌دهندگان از رقیب وی بودند.

نتایج نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که این حزب راست افراطی با کسب ۱۸ تا ۲۰ درصد آرا از آرای حزب سوسیال دموکرات حاکم (با ۱۹ درصد) پیشی گرفته و بالاتر از بلوک محافظه‌کار دموکرات مسیحی به دومین حزب قدرتمند آلمان بدل شده است.

ناظران می‌گویند آلترناتیو برای آلمان که در سال ۲۰۱۳ و با شعارهای ضد اتحادیه اروپا و ضد مهاجرت ایجاد شد از نارضایتی فزاینده از ائتلاف سه‌حزبی حاکم و همچنین نگرانی‌های عمومی درباره تورم و مقرون به صرفه بودن برنامه‌های اقلیمی دولت سود برده است.

مهاجرت بالا نیز همچنان یکی از نگرانی‌های اصلی رای‌دهندگان در آلمان محسوب می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان»، رهبر خود در کارزار انتخاباتی پارلمان اروپا را انتخاب کرد

راست افراطی آلمان برای نخستین بار نامزد صدراعظمی معرفی می‌کند

حزب «آلترناتیو برای آلمان» بدلیل گرایش های راست افراطی تحت مراقبت های امنیتی قرار گرفت