سفر نخست وزیر اسپانیا به اوکراین در نخستین روز ریاست مادرید بر اتحادیه اروپا؛ زلنسکی باز هم گله کرد

دیدار سانچز با زلنسکی
دیدار سانچز با زلنسکی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را هم برعهده گرفته می‌گوید این کشور تسلیحات جدیدی برای اوکراین می‌فرستد.

آگهی

آقای سانچز که در نخستین روز ریاست اسپانیا بر اتحادیه اروپا به کی‌یف سفر کرده با ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری اوکراین دیدار کرد.

 او در کی‌یف تاکید کرد که قصدش از این سفر تاکید بر «تعهد سیاسی روشن و صریح» اروپا و اسپانیا در قبال اوکراین و حمایت از این کشور در جنگ با روسیه است. 

سانچز در یک کنفرانس خبری مشترک به خبرنگاران گفت: «در چند ماه آینده، ما در موضوعاتی که برای آینده اتحادیه اروپا ضروری است پیش خواهیم رفت و اوکراین در مرکز همه این بحث‌ها قرار خواهد داشت.»

 او همچنین در خصوص وضعیت نامزدی اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا گفت: «اخیرا کمیسیون ارزیابی موقتی درباره پیوستن کی‌یف به اتحادیه انجام داده و این گزارش کاملا مثبت است و پیشرفت قابل توجهی را نشان می‌دهد.» 

نخست وزیر اسپانیا همچنین اعلام کرد که این کشور چهار تانک لئوپارد جدید به همراه نفربرهای زرهی و یک بیمارستان صحرایی به اوکراین ارسال می‌کند. 

سانچز و زلنسکی با انتشار بیانیه ای مشترک اعلام کردند که نامزدی اوکراین در اولویت ریاست اسپانیا در اتحادیه اروپا خواهد بود. 

در این بیانیه همچنین آمده است که اسپانیا از تقویت مشارکت ناتو در اوکراین حمایت می‌کند. قرار است نخست‌وزیر اسپانیا در این سفر در پارلمان اوکراین نیز سخنرانی کند.

اوکراین یک سال پیش وضعیت «نامزدی اتحادیه اروپا» را دریافت کرد و امیدوار است که مذاکرات رسمی در این خصوص در سال جاری میلادی آغاز شود. 

با این حال روند پیوستن احتمالی این کشور به اتحادیه اروپا ساده به نظر نمی‌رسد و برخی کشورها از جمله آلمان با طی کردن مسیر سریع برای کی‌یف چندان موافق نیستند. 

زلنسکی هم در حساب توییتری خود ضمن تشکر از حضور سانچز در کی‌یف تاکید کرد که حضور نخست وزیر اسپانیا در کی‌یف در نخستین روز ریاست این کشور در اتحادیه اروپا بسیار نمادین و با ارزش است. 

با این حال زلنسکی همانند ماه‌های اخیر نسبت به روند تحویل تسلیحات غربی ابراز نارضایتی کرد. رئيس جمهوری اوکراین در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص برنامه‌های غرب برای ارسال جت‌های اف ۱۶ گفت: «من هم دقیقا همین سوالی را دارم که شما پرسیدید.» 

او همچنین در ادامه افزود: «هیچ برنامه‌ای برای ماموریت‌های آموزشی وجود ندارد و من معتقدم که برخی از شرکای ما سعی می‌کنند خود را عقب بکشند. اما این که چرا چنین می‌کنند را نمی‌دانم.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نیروهای اوکراینی چندین هفته است که عملیات ضد حمله برای بازپس گیری بخش‌های اشغال شده خاک خود از دست روس‌ها را آغاز کرده‌اند اما تاکنون نتوانسته‌اند به پیشروی‌های قابل توجهی دست یابند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلبرتو نونیز فیخو کیست؟ با نخست وزیر احتمالی آینده اسپانیا آشنا شوید

اوکراین: روسیه در حال تخلیه کارکنان از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا است تا آن را منفجر کند

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم