Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اپلیکیشین دوستیابی برای وطن‌پرستان؛ آیا در فرانسه ایدئولوژی راست‌افراطی به جریان اصلی تبدیل شده است؟

canva
canva Copyright  Photo
Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در فرانسه اپلیکیشنی به نام «Droite au Coeur» عرضه شده که اولین پلتفرم دوستیابی ویژۀ افراد دارای دیدگاههای راست افراطی محسوب می‌شود.

آگهی

شعار این اپلیکیشن این است: «وطن‌پرستی هرگز اینقدر عاشقانه نبوده است.»

به کمک این برنامه، آن دسته از افراد دارای گرایش‌های راست که به دنبال یافتن دوستی آنلاین هستند، می‌توانند راحت‌تر از گذشته همفکرانی «وطن‌پرست» را برای آغاز یک رابطۀ عاشقانه پیدا کنند.

اپلیکیشن «Droite au Coeur» که شاید بتوان نام آن را «مستقیم به سمت قلب» ترجمه کرد و خود را یک پلت فرم دوستیابی ویژه «مجردهای میهن‌پرست» معرفی کرده، توسط یوهان پاور(یکی از اینفلوئنسرهای تأثیرگذار راست‌افراطی در فرانسه) راه اندازی شده و مدعی است با این ابزار «ارزش‌های غربی» را تبلیغ می‌کند. 

او هدف از راه اندازی این پلتفرم را، مرتبط کردن زنان و مردانی اعلام کرده که «به کشور ما افتخار می‌کنند و ارزش‌های یکسانی را به اشتراک می‌گذارند».

منظور او از «ارزش‌های یکسان» نیز دفاع از فرانسه و ریشه‌های مسیحی آن اعلام شده است.

یوهان پاور می‌نویسد: «آموزش، فرهنگ و مذهب[مسیحیت]، ریشه‌های تزلزل ناپذیری هستند که ما را در زندگی آنهم در جامعه‌ای ساختارشکن و ناسالم که دیگر شبیه به یک جامعۀ متعلق به ما نیست، هدایت می‌کنند.»

تولد فرزندانی سفیدپوست

از نظر سیسیل سیمونز، پژوهشگر مؤسسه گفتگوی استراتژیک (ISD) که یک اندیشکده بین‌المللی برای تجزیه و تحلیل تحولات مرتبط با افراط گرایی است، این پلتفرم در واقع به دنبال «حفظ هویت» است.

او به یورونیوز می‌گوید: «در این اپلیکیشن دربارۀ بچه‌دار شدن صحبت شده است و تلویحاً این ایده را طرح می‌کند که مردم از مسیر این برنامه، با یکدیگر آشنا شوند و بچه‌های سفیدپوست به دنیا بیاورند.»

او می‌افزاید که این برنامه نگرانی‌هایی را درباره «جایگزینی نژادی» مطرح می‌کند و اگرچه اشاره‌ای به نظریه توطئه «جایگزین بزرگ» ندارد اما در محتوای آن بطور عمیق به این نوع «نگرانی سرنوشت‌ساز» پرداخته شده است.

این پلتفرم همچنین کاربرانش را «نگهبانان و مدافعان غنای تمدنی ما» و عضو یک «خانواده بزرگ» نامیده است.

ارتباط با احزاب سیاسی راست افراطی؟

اگرچه این اپلیکیشن می‌گوید که به هیچ حزب سیاسی وابسته نیست، اما از سوی سندیکای راست افراطی «برونو آتال» فرانسه همچنین پاتریک لیبرشت، مدیر انستیتوی اجتماعی، اقتصادی و علوم سیاسی (ISSEP) که توسط ماریون مارشال لوپن، از رهبران راست افراطی فرانسه تأسیس شده، تبلیغ شده است.

کاربرانی که علاقمند به عضویت در این اپلیکیشن هستند نیز باید برای استفاده از آن، ابتدا اطلاعاتی دربارۀ قومیت، وضعیت خانوادگی و مذهب خود ارائه دهند. 

آنها همچنین باید علاقه سیاسی خود را به دست‌کم رهبران دو حزب یا گروه راستگرای فرانسه که در اپلیکیشن فهرست شده است (از جمله اریک زمور رهبر حزب «فتح دوباره»، مارین لوپن رهبر حزب «اجتماع ملی»، فلوریان فیلیپو رهبر حزب «میهن‌پرستان»، فرانسوا آسلینو رهبر «اتحادیه خلق جمهوری‌خواه»، نیکلا دوپونیان رهبر حزب «فرانسه بلندشو» و درنهایت اریک سیوتی رهبر حزب «جمهوریخواهان» فرانسه) اعلام کنند.

میزان دینداری، مصرف یا عدم مصرف از سیگار، تمایل به بچه‌دار شدن و علاقمندی به داشتن رابطه‌ای بلندمدت یا کوتاه مدت از دیگر پرسش‌هایی است که کاربران باید برای عضویت در این اپلیکیشن به آنها پاسخ دهند.

توسعۀ نژادپرستی

واکنش‌ها به راه اندازی این اپلیکیشن متفاوت است. در حالی که طرفداران دیدگاههای راست افراطی از این که بالاخره راهی برای یافتن «جفت میهن‌پرست» خود پیدا کرده‌اند ابراز خوشحالی می‌کنند، اما منتقدان این اپلیکیشن آن را ابزاری برای توسعه نژادپرستی در فرانسه می‌دانند.

سیسیل سیمونز، پژوهشگر مؤسسه گفتگوی استراتژیک نیز محتوای پیام‌های منتشر شده از سوی کاربران راستگرای این اپلیکیشن را، بسیار شبیه به دیدگاههای حاکم بر محافل راست افراطی آمریکا می‌داند که بویژه دهه ۱۹۵۰ میلادی به دنبال توسعه ارزش‌هایی مانند «خانه‌دار بودن زن» و «ترویج بازگشت به نقش‌های جنسیتی سنتی» بودند و بطور ویژه روی نقش‌های سنتی و مادری برای زنان تمرکز می‌کردند.

در حال حاضر اپلیکیشن‌های دوست‌یابی که فقط راست‌گرایان را هدف قرار می‌دهند در ایالات متحده رایج هستند و سیسیل سیمونز راه اندازی اپلیکیشن «مستقیم به سمت قلب» را نشانه‌ای نگران کننده از این موضوع می‌داند که چگونه دیدگاههای راست افراطی بطور فزاینده‌ای فراملیتی می‌شوند، از ابزارهای جدید برای گسترش دیدگاه‌های خود و بسیج طرفدارانشان استفاده می‌کنند و چگونه بسیاری از این ایده‌ها از ایالات متحده به اروپا صادر می‌شوند.

او معتقد است که اکنون جریان راست افراطی در فرانسه به جریان اصلی تبدیل شده است و راه اندازی این اپلیکیشن نیز تاییدی بر این ادعا است.

آگهی

او می‌افزاید: «در حالی که فضاهای راست افراطی بطور سنتی کاملا انحصاری و بسته بودند، این اپلیکیشن را می‌توان نوعی تمایل به دموکراتیزه کردن ایده‌های راست افراطی دانست. از نظر فنی، این برنامه برای همه باز است آنهم در حالی که پیش از این و برای مدت طولانی، دسترسی به جمع گروههای راست افراطی کاملاً محدود بود و آنها مخاطبان کمتری داشتند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مارین لوپن ریاست بر اصلی‌ترین حزب راست افراطی فرانسه را به جوانی ۲۷ ساله واگذار کرد

پارلمان فرانسه به دلیل سخنان «نژادپرستانه» یک نماینده جریان راست افراطی به جنجال کشیده شد

راهپیمایی علیه راست افراطی در سراسر فرانسه: «فاشیسم به در خانه‌مان رسیده است»