معترضان در چین بر سر تخریب نمادهای دینی از بنای یک مسجد با پلیس درگیر شدند

یک مسلمان هوئی در سال ۲۰۱۵ در حال قدم زدن در محوطه یک مسجد
یک مسلمان هوئی در سال ۲۰۱۵ در حال قدم زدن در محوطه یک مسجد Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی اعلام برنامه تخریب بخشی از بنای یک مسجد متعلق به قرن چهاردهم میلادی در یکی از شهرهای عمدتا مسلمان‌نشین جنوب غربی چین، صدها پلیس با معترضان درگیر شدند.

آگهی

ناآرامی‌ها از روز شنبه آغاز شده و ظاهرا در واکنش به تلاش‌های مقامات برای برچیدن بخش‌هایی از مسجد «ناجیایینگ» بوده است.

ویدئوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی غربی نشان می‌دهد که در بیرون این مسجد، پلیس با سپرهای ضد شورش و تجهیزات محافظ در حال درگیری با صدها معترض است. برخی از معترضان صندلی، سنگ و بطری‌های آب به سمت پلیس پرتاب می‌کردند.

ویدئوهایی که این اعتراضات را پوشش می‌دهند به طور گسترده از شبکه‌های اجتماعی چین حذف شده‌اند.

تحمل بی تحمل

گزارش شده است که چندین نفر دستگیر شده‌اند. در عین حال روز یکشنبه پلیس از افرادی که در اعتراضات شنبه حضور داشتند خواسته است تا خود را حداکثر تا تاریخ ششم ژوئن تحویل مقامات قضایی دهند تا بلکه مجازات سبک‌تری شامل حالشان گردد.

در بیانیه پلیس آمده است که هیچگونه مماشات نسبت به «فعالیت های مجرمانه ای که مدیریت اجتماعی را مختل می‌کند» نخواهد داشت و «تحملش» نسبت به این موضوع «صفر» است.

تخریب مولفه‌های اسلامی از نمای مساجد

در سال ۲۰۲۰، دادگاهی حکم داد که الحاقات جدید این مسجد، از جمله گنبد و مناره‌ها، غیرقانونی بوده و باید تخریب شوند.

بر اساس ویدئوها، افراد معترض از مردمان هوئی (خُوِزُو) هستند که اجدادشان از گروه قومی «هان» چین بودند و اسلام را به عنوان دین خود برگزیدند.

مردمان هوئی سومین اقلیت قومی بزرگ چین هستند. برخلاف دیگر گروه مسلمان چین یعنی اویغورها، مردم هوئی به زبان ماندارین صحبت می کنند و به نظر می رسد که بیشتر با اکثریت قومی «هان» در هم آمیخته هستند.

در مکان‌های مختلف دیگر نیز دولت شی جی‌پینگ مساجد را تخریب کرده یا گنبدها، مناره‌ها و دیگر ویژگی‌های متمایز مسلمانان را از آن حذف کرده است تا آن‌ها را به ساختمان‌هایی به سبک و شمایل چینی تبدیل کند.

به گفته محققان خارجی، در شمال غرب چین، حدود یک میلیون نفر از جامعه اقلیت مسلمان اویغور در بازداشتگاه‌ها محبوس هستند. هرچند دولت چین عنوان می‌کند که این افراد به جهت آموزش‌های شغلی و مبارزه با افراطی‌گرایی در این مکان‌ها نگهداری می‌شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲ کشته و شش زخمی به جا گذاشت

دست‌کم ۵ مامور انتظامی ایران در کمین مسلحانه در سیستان و بلوچستان کشته شدند

نزاع خونین مأموران نظامی با اعضای جیش‌العدل در سیستان و بلوچستان؛ مقامات از پایان درگیری خبر دادند