زلنسکی در نشست اتحادیه عرب صحنه نمایش را از اسد ربود

زلنسکی در جده عربستان
زلنسکی در جده عربستان Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز جمعه برای شرکت در نشست سران اتحادیه عرب وارد عربستان سعودی شد و صحنه نمایش را از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و متحد مسکو که پس از ۱۱ سال در حال بازگشت به صحنه دیپلماسی عربی است، ربود.

آگهی

این اولین سفر زلنسکی به خاورمیانه از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در فوریه سال گذشته میلادی است.

سفر زلنسکی به شهر ساحلی جده، محل برگزاری این نشست، فرصتی را در اختیار رئیس جمهوری اوکراین گذاشته تا برای رهبران منطقه‌ای که در حمایت از اوکراین بسیار کمتر از شرکای اروپایی و آمریکایی‌اش متحد هستند، سخنرانی کند.

بشار اسد، متحد مسکو، یکی از پنج کشوری است که تاکنون به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر درخواست از روسیه برای توقف حملات در اوکراین رای منفی داده است.

اسد که ماندنش در قدرت بطور قابل توجهی مرهون مداخله روسیه در جنگ داخلی کشورش در سال ۲۰۱۵ است نیز عصر پنج‌شنبه وارد جده شد و از بامداد جمعه در مجموعه‌ای از دیدارهای دوجانبه که در حاشیه این نشست برگزار شده بود، شرکت کرد.

اتحادیه عرب پیش از این در سال ۲۰۱۱ میلادی اسد را به دلیل سرکوب خیزش مردم سوریه که به یک جنگ ویرانگر داخلی تبدیل شد، اخراج کرده بود. 

علاوه بر تلاش‌های امارات عربی متحده (که روابطش را با دمشق در سال ۲۰۱۸ احیا کرد)، موج همبستگی ایجاد شده پس از زلزله مرگبار ۶ فوریه که شمار قابل توجهی کشته در سوریه و ترکیه برجای گذاشت نیز در پذیرش دوباره دمشق در جمع اعضای اتحادیه عرب بی‌تاثیر نبود.

نشست سران اتحادیه عرب همچنین در شرایط «تنش‌زدایی منطقه‌ای» برگزار می‌شود که در چهارچوب آن عربستان نه تنها روابط دیپلماتیک خود را با ایران از سر گرفت بلکه خدمات کنسولی خود را در دمشق احیا کرد.

عربستان سعودی، بزرگترین اقتصاد جهان عرب و بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان همچنین اخیراً روابط خود را با چین تقویت و سیاست نفتی خود را با روسیه هماهنگ کرده است؛ آنهم در حالی که روابط نزدیک خود را با ایالات متحده، شریک امنیتی قدیمی خود همچنان حفظ کرده است.

سوریه امیدوار است از مسیر عادی سازی روابطش با کشورهای عربی بویژه پادشاهی‌های ثروتمند خلیج فارس، هزینه بازسازی‌های خود را تامین کند؛ با این حال کشورهایی مانند قطر که از آغاز جنگ در سوریه به شدت با رئیس جمهور اسد مخالفت کرده بودند، تمایل زیادی به نزدیک شدن به دمشق ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین در نشستی که روسیه دعوت نیست؛ توان و انگیزه عربستان از میزبانی مذاکرات صلح در اوکراین چیست؟

زلنسکی: آماده‌ایم عملیات آزادسازی سرزمین‌های تحت اشغال روسیه را آغاز کنیم

بايدن با آموزش خلبانان اوکراینی با جت‌‌های جنگنده اف-۱۶ موافقت کرد