ولودیمیر زلنسکی در برلین: ما قصد حمله به خاک روسیه را نداریم

نشست خبری اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان و ولودیمیر زلنسکی در برلین
نشست خبری اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان و ولودیمیر زلنسکی در برلین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بامداد یکشنبه در اولین مرحله از سفر خود به آلمان، مورد استقبال اولاف شولتز، صدر اعظم و فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهوری این کشور قرار گرفت.

آگهی

آقای زلنسکی که با هدف دریافت تسلیحات بیشتر برای رویارویی با تهاجم روسیه و دریافت بودجه برای بازسازی ویرانی‌های جنگ به برلین سفر کرده، پس از دیدار با آقای اشتاین مایر در محل اقامت رئیس جمهوری، با اولاف شولز صدراعظم آلمان نیز دیدار و گفتگو کرد.

او که پیش از این با همین هدف به ایتالیا سفر کرده و با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان و جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا دیدار کرده بود، با هواپیما از رم به پایتخت آلمان رفت.

زلنسکی در جریان گفتگو با مقامات آلمان، به آنها اطمینان داد که با وجود آماده‌سازی ارتش برای یک ضدحمله «به خاک روسیه حمله نمی‌کند».

او در نشست خبری مشترک با صدراعظم آلمان نیز در پاسخ به سوالی در این باره گفت: «ما نه وقت این کار و نه قدرت انجام آن را داریم و دیگر سلاحی برای انجام آن هم نداریم. ما در حال تدارک یک ضدحمله برای آزادسازی مناطقی هستیم که بطورغیرقانونی اشغال شده‌اند.»

زلنسکی همچنین در حالی که آلمان را «دوست واقعی» و «متحد قابل اعتماد» می‌خواند، از اولاف شولز (که تاکنون از تحویل مستقیم هواپیما به اوکراین خودداری کرده) خواست که از تلاش‌های شماری از متحدان کی‌یف برای تحویل هواپیماهای جنگی به این کشور حمایت کند.

با این وجود آقای شولز پاسخ روشنی به این درخواست نداد و تنها تاکید کرد که «تا زمانی که لازم باشد» از اوکراین حمایت می‌کند و گفت: «من بارها این را گفته‌ام و امروز نیز دوباره تکرار می‌کنم: تا زمانی که لازم باشد از شما حمایت خواهیم کرد.»

زلنسکی در آستانۀ ورود به برلین نیز اعلام کرده بود که «در سخت‌ترین دوره تاریخ معاصر اوکراین، آلمان ثابت کرده است که دوست واقعی و متحد قابل اعتماد ما است و با قاطعیت در کنار مردم اوکراین در مبارزه برای دفاع از آزادی و ارزش های دموکراتیک ایستاده است».

بسته جدید کمک‌های نظامی به اوکراین

برلین همچنین در آستانۀ ورود زلنسکی به این کشور که در میان تدابیر شدید امنیتی انجام شد، از بسته جدید کمک‌های نظامی به اوکراین به ارزش بیش از ۲.۷ میلیارد یورو (۳ میلیارد دلار) رونمایی کرد که شامل تانک، سیستم‌های ضدهوایی و مهمات می‌شود.

آلمان پس از تردیدهای اولیه در ارائه سلاح جنگی هجومی به اوکراین، اکنون به یکی از بزرگترین تامین کنندگان تسلیحات این کشور تبدیل شده است و تا کنون تجهیزاتی همچون تانک‌های لئوپارد ۱ و ۲ و سیستم‌های پیشرفته دفاع هوایی در اختیار این کشور گذاشته است.

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان ضمن اعلام خبر بسته تسلیحاتی جدید، تاکید کرد که برلین «تا زمانی که جنگ طول بکشد» به اوکراین کمک خواهد کرد.

قرار است آقای زلنسکی پس از دیدار با مقامات ارشد آلمان، به شهر آخن در غرب این کشور برود تا «جایزه بین‌المللی شارلمانی» یکی از معتبرترین جوایز آلمان را که برای تقدیر از تعهد او و مردمش به اتحادیه اروپا اعطا می‌شود، دریافت کند.

برگزارکنندگان می‌گویند که با این جایزه، مقاومت مردم اوکراین در برابر تهاجم روسیه را به رسمیت می‌شناسند که «نه تنها برای دفاع از حاکمیت کشور و جان شهروندانشان، بلکه برای دفاع از اروپا و ارزش‌های اروپایی انجام می‌شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا موشک‌های دوربرد «سایه طوفان» را با یک شرط و تعهد در اختیار اوکراین قرار داد

مقاومت ملی اوکراین: ایران در حال ساخت کارگاه پهپادسازی در بلاروس است

زلنسکی خواستار شتاب در روند اجرایی شدن مصوبه کمک نظامی آمریکا به اوکراین شد