Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

موج مهاجرت؛ آلمان کنترل مرزها را تشدید و اخراج‌ را تسهیل می‌کند

تابلویی در مرز اتریش و آلمان
تابلویی در مرز اتریش و آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و رهبران دولت‌های محلی در ۱۶ ایالت آلمان در حال رایزنی برای تشدید کنترل‌های مرزی و سخت‌تر کردن قوانین مهاجرتی هستند.

آگهی

این تصمیم که در پی افزایش ورود پناهجویان به آلمان و بالا رفتن شمار درخواست‌های پناهندگی گرفته شده، به نوعی از غالب شدن تدریجی تفکرات جریان راست افراطی در این کشور حکایت دارد.

مقامات آلمانی در این چارچوب که هدف از آن مبارزه با مهاجرت غیرقانونی عنوان شده، در صدد بازنگری در قوانین به منظور تسهیل زمینه اخراج پناهجویان و نیز تشدید کنترل مرزها هستند.

به گزارش فرانس‌پرس، طی چهار ماه نخست سال جاری میلادی نزدیک به ۱۰۲ هزار درخواست پناهندگی در آلمان ثبت شده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۷۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

سال گذشته در مجموع حدود ۲۱۸ هزار درخواست پناهندگی در آلمان ثبت شد که این تعداد بالاترین آمار از سال ۲۰۱۵ به این رو است.

گفتنی است که در میان پناهجویان یاد شده بیشترین تعداد تازه واردان از سوریه و افغانستان جنگ زده و پس از آن ترکیه و عراق بوده، ضمن آنکه در طول این مدت بیش از یک میلیون نفر نیز از اوکراین وارد آلمان شده‌اند.

بر اساس این گزارش، شمار پناهجویان در آلمان در مقایسه با سال ۲۰۱۹ حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است.

اولاف شولتس در یک کنفرانس خبری تاکید کرد که «کنترل و محدود کردن مهاجرت غیرقانونی» یک اولویت برای آلمان است.

رهبران منطقه‌ای مدت‌هاست که برای مدیریت ورود موج تازه‌ای از پناهجویان که بسیاری از آنها مجبور به ساختن سرپناه‌‌های موقت شده‌اند، تقاضای کمک و پول بیشتری از دولت فدرال کرده‌‌اند.

این مسئله همچنین شهرداری‌ها را به واسطه برخوداری از ظرفیت محدود برای پذیرش پناهجویان به چالش کشیده است، به نحوی که دست به دامن دولت شده و خواستار اقدام در این زمینه شده‌اند.

در حالی که میانگین زمان رسیدگی به درخواست پناهندگی در آلمان در حال حاضر ۲۶ ماه است، مقامات می خواهند روند اخراج افرادی را که درخواست آنها رد شده‌ است، سریعتر کنند؛ برای این کار قرار است پردازش رایانه‌ای فایل‌های حاوی درخواست‌های پناهندگی نوسازی و روزآمد شود تا به شتاب در این روند کمک کند.

در همین راستا، تغییرات و بازنگری در قوانین و مقررات مهاجرتی نیز برای تسهیل اجرای اخراج‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

دولت فدرال و دولت‌های ایالتی هنوز در این مرحله از رایزنی‌ها هنوز برای برقراری کنترل‌های مرزی دائمی با کشورهای همسایه تصمیم نگرفته‌‌اند اما در صورت لزوم اجرای چنین تصمیمی را نیز منتفی ندانسته‌اند.

اولاف شولتس با اشاره به کنترل‌هایی که از پیش در مرز اتریش برقرار شده تاکید کرد که کشورش «بسته به شرایط، اقدامات مشابهی را در مرزهای سایر کشورهای همسایه انجام خواهیم داد و یا دست به برقراری کنترل‌های متحرک خواهد زد.»

این در حالیست که به گزارش فرانس‌پرس، برقراری مجدد کنترل‌های مرزی در منطقه تردد آزاد شنگن تنها در شرایط استثنایی مجاز عنوان شده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح پیشنهادی برای تحدید مهاجرت به فرانسه؛ راستگرایان به دنبال اتخاذ تدابیر سختگیرانه هستند

نخست وزیر محافظه‌کار سوئد با حمایت راست‌افراطی بر مسند قدرت نشست؛ قوانین مهاجرتی سختگیرانه‌تر می‌شود

دادستان کل دیوان دادگستری اروپا مجارستان را به نقض قوانین مهاجرتی اتحادیه اروپا متهم کرد