Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخست وزیر محافظه‌کار سوئد با حمایت راست‌افراطی بر مسند قدرت نشست؛ قوانین مهاجرتی سختگیرانه‌تر می‌شود

اولف کریسترسون در پارلمان سوئد
اولف کریسترسون در پارلمان سوئد Copyright Fredrik Sandberg/AP
Copyright Fredrik Sandberg/AP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان سوئد روز دوشنبه اولف کریسترسون، رهبر محافظه‌کار حزب میانه‌روی سوئد را به عنوان نخست‌وزیر انتخاب کرد. او برای نخستین بار در راس ائتلافی قرار دارد که توسط حزب راست افراطی دموکرات سوئد حمایت می‌شود.

آگهی

پارلمان سوئد روز دوشنبه ۱۷ اکتبر اولف کریسترسون، رهبر محافظه‌کار حزب میانه‌روی سوئد را به عنوان نخست‌وزیر انتخاب کرد. او برای نخستین بار در راس ائتلافی قرار دارد که توسط حزب راست افراطی دموکرات سوئد حمایت می‌شود.  

آقای کریسترسون ۵۹ ساله روز دوشنبه با ۱۷۶ رای موافق و ۱۷۳ رای مخالف انتخاب شد. او پیش‌تر در روز جمعه اعلام کرده بود که به توافقی بین سه حزب محافظه‌کار، دموکرات مسیحی و لیبرال برای تشکیل دولت ائتلافی دست‌ یافته‌ است. وی همچنین از حمایت حزب دموکرات سوئد در پارلمان برخوردار است. البته ائتلاف سه حزبی او دارای اکثریت پارلمانی نیست، اما طبق قانون سوئد نخست وزیر تا زمانی که اکثریتی در پارلمان بر ضد او نباشد، می‌تواند بر کرسی نخست وزیر تکیه زند.

کریسترسون پس از نزدیک به یک ماه مذاکره با حزب دموکرات سوئد، توافق‌نامه‌ای را ارائه کرد که به این حزب موقعیت بی‌سابقه نفوذ سیاسی در سوئد می‌دهد. این حزب در انتخابات ۱۱ سپتامبر ۲۰ درصد آرا را ازآن خود کرد و به بزرگترین حزب راستگرا تبدیل شد حامی سیاست‌های ضد مهاجرتی است.

ائتلاف تحت رهبری آقای کریسترسون قصد دارد مالیات‌ها را کاهش دهد، قوانین مهاجرتی را دشوارتر کند و به پلیس اختیارات بیشتری بدهد. این‌ اقدامات به عنوان بخشی از معامله‌ وی با حزب دموکرات سوئد به حساب می‌آیند.

حزب دموکرات سوئد که در دهه ۱۹۸۰ توسط راست‌های افراطی تاسیس شد تا سال ۲۰۱۸ با احزاب دیگر تعاملی نداشت. اما امروزه با گسترش درگیری‌های مسلحانه و باندهای جنایتکار، دکترین آن‌ها که مبتنی بر تغییر در سیاست‌های مهاجرتی سوئد است توجه رای‌دهندگان را به خود جلب کرد. 

اگرچه دولت‌های سوئد طی دهه گذشته به صورت مداوم سیاست‌های مهاجرتی را سخت‌‌گیرانه‌تر کرده‌اند اما به نظر می‌رسد این ائتلاف جدید قدمی فراتر خواهد نهاد. 

این دولت ائتلافی جدید قصد دارد وضعیت پناهندگی موقت مهاجران را به همین صورتی که هست نگه دارد ودریافت مزایا را برای مهاجران جدید سخت‌تر سازد. 

دولت جدید همچنین مشوق‌های بازگشت داوطلبانه با تمرکز بر مهاجرانی که در جامعه سوئد ادغام نشده‌اند را بازنگری می‌کند. پلیس نیز می‌تواند در موارد بروز جنایت اقدامات سختگیرانه‌تری را علیه باند‌های جنایتکار انجام دهد و مجازات زندان برای جنایات گروهی طولانی‌تر خواهد بود.

آقای کریسترسون جایگزین ماگادلنا اندرسون می‌شود. خانم اندرسون رهبری حزب سوسیال دموکرات، بزرگترین حزب سوئد را برعهده دارد که از این به بعد نقش اپوزیسیون را ایفا خواهد کرد. آقای کریسترسون همچنین حامی تلاش تاریخی سوئد برای پیوستن به ناتو پس از هجوم نظامی روسیه به اوکراین است. 

اپوزیسیون چپ میانه به شدت از دولت ائتلافی جدید انتقاد می‌کند و لنا هالگرن از اعضای حزب سوسیال دموکرات این ائتلاف را «ساختاری عجیب» می‌خواند. 

بسیاری بر قدرت نشستن این ائتلاف راست‌گرا را نشانه یک تغییر پارادایم در سوئد خوانده‌اند و معتقدند این موضوع به وجهه سوئد در جهان به عنوان ملتی برابری‌خواه و بردبار آسیب خواهد زد. 

نوشی دادگستر، رهبر حزب چپ‌گرای کمونیست سوئد می‌گوید که پدر و مادر او که از ایران به سوئد گریختند، هیچ‌گاه فکر نمی‌کردند این کشور در مسیری اقتدارگرایانه قدم بردارد. او در پارلمان گفت: «آنچه اکنون در سوئد در حال وقوع است، وحشتناک است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موج مهاجرت؛ آلمان کنترل مرزها را تشدید و اخراج‌ را تسهیل می‌کند

ایتالیا تنها «برخی» از مهاجران کشتی‌های سرگردان در مدیترانه را می‌پذیرد

موج سرقت با اسید در سوئد؛ روشی که در دیگر نقاط اروپا هم افزایش می‌یابد