تیراندازی‌های مرگبار صربستان؛ ده‌ها‌هزار نفر خواستار ممنوعیت پخش تصاویر خشن و استعفای چند وزیر شدند

تظاهرات در بلگراد، پایتخت صربستان
تظاهرات در بلگراد، پایتخت صربستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ده‌ها هزار صرب، چند روز پس از دو تیراندازی به سوی جمع که به کشته شدن دست‌کم ۱۷ نفر انجامید، در تظاهراتی خواهان استعفای چندین وزیر کابینه و ممنوعیت پخش تصاویر خشن از تلویزیون شدند.

آگهی

این جمعیت انبوه که برای نخستین بار طی سالها در بلگراد، پایتخت صربستان، گردهم آمده بودند خشم و اعتراض خود را نسبت به گسترش خشونت و همچنین فساد دولتی در این کشور ابراز داشتند. 

در این تجمع گسترده که با شعار «صربستان علیه خشونت» سازماندهی شده بود از رهبران این کشور خواسته شد که با ترویج نگران کننده خشونت در سطح جامعه برخورد کنند. 

این راهپیمایی پس از آن انجام می‌شود که در روزهای اخیر دو حادثه خشونت آمیز در این کشور به کشته شدن ۱۷ نفر انجامید. روز چهارشنبه گذشته یک دانش آموز مدرسه‌ای با اسلحه‌ پدرش، هشت دانش‌آموز و یک نگهبان را کشت. در این تیراندازی همچنین ۶ دانش‌آموز و یک معلم نیز زخمی شدند. 

یک روز پس از آن مرد جوان ۲۱ ساله‌ای با تفنگ و تپانچه هشت نفر را در نزدیکی پایتخت صربستان کشت و ۱۴ نفر را زخمی کرد. 

بوریوجه پلسوویچ که در تظاهرات بلگراد حاضر شده بود در این خصوص به خبرگزاری رویترز گفت: «ما اینجا جمع شده‌ایم که ضمن ادای احترام به کشته شدگان تمام تلاش خود را انجام دهیم تا دیگر چنین اتفاقاتی در کشور تکرار نشود.»

معترضان و رهبران اپوزیسیون خواهان تعطیلی ایستگاه‌های تلویزیونی و روزنامه‌هایی شده‌اند که می‌گویند به ترویج محتوای خشونت‌آمیز و مبتذل مشغول هستند. 

احزاب اپوزیسیون و برخی از گروه‌های حقوق بشری، الکساندر ووچیچ، رهبر حزب حاکم پوپولیست «مترقی صربستان» را به خودکامگی، سرکوب آزادی بیان و رسانه‌ها، خشونت علیه مخالفان سیاسی، فساد و همچنین ارتباط با گروه‌هایی که در جنایات سازمان یافته نقش دارند، متهم می‌کنند. ووچیچ همواره این اتهامات را رد می‌کند. 

او پس از تظاهرات روز دوشنبه معترضان را متهم کرد که قصد دارند با مجبور کردن او به استعفا، کشور را بی‌ثبات کنند. با این حال ووچیچ تاکید کرد که آمادگی دارد محبوبیت حزبش را در یک رای‌گیری زودهنگام در معرض آرای عمومی قرار دهد هرچند او تاریخ مشخصی برای این انتخابات اعلام نکرد. 

رئيس جمهوری صربستان که در یک برنامه زنده تلویزیونی این صحبت‌ها را مطرح می‌کرد همچنین در ادامه افزود: «من به کار خود ادامه می‌دهم و هرگز در مقابل اوباش عقب نخواهم نشست.» 

او همچنین در توضیح اینکه تغییراتی در آینده صورت خواهد گرفت گفت: «اینکه این تغییر در دولت خواهد بود یا انتخابات زودهنگام، در آینده مشخص می‌شود.» 

طبق روال، انتخابات پارلمانی صربستان باید در سال ۲۰۲۶ و رقابت ریاست جمهوری هم در سال ۲۰۲۷ میلادی برگزار شود. 

معترضان در تظاهرات خود خواستار برکناری براتیسلاو گاسیچ، وزیر کشور و همچنین الکساندر وولین، مدیر آژانس امنیت ملی و انحلال کمیته تنظیم مقررارت برای رسانه‌های الکترونیکی شدند. 

برانکو روزیچ، وزیر آموزش و پرورش این کشور به دنبال تیراندازی مرگبار در مدرسه‌ای در بلگراد، از سمت خود استعفا داده بود. 

تظاهرکنندگان همچنین خواستار تشکیل جلسه اضطراری پارلمان و بحث در مورد وضعیت کلی امنیتی در کشور شدند. در شهرهای دیگر صربستان هم تجمعات مشابهی برگزار شد. 

در واکنش به تیراندازی‌های اخیر، پلیس صربستان مدت زمانی یک ماهه را برای تسلیم سلاح‌های غیرقانونی از سوی مردم تعیین کرد. مقام‌های دولتی می‌گویند در روز نخست ۱۵۰۰ قبضه سلاح تحویل پلیس شده است. افرادی که در این یک ماه نسبت به تحویل اسلحه خود اقدام نمایند شامل عفو خواهند شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فرهنگ در اختیار داشتن سلاح در صربستان فرهنگی عمیقا جا افتاده است. این کشور به همراه دیگر سرزمین‌های بالکان غربی مملو از سلاح‌ها و مهمات جنگی است که در دوران جنگ‌های ۱۹۹۰ که به فروپاشی یوگسلاوی سابق منجر شد، میان مردم دست به شده شده و هنوز هم خیلی‌ها سلاح در اختیار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری صربستان «برای به تعویض انداختن عادی‌سازی روابط با کوزوو» پارلمان را منحل کرد

تظاهرات ملی‌گرایان افراطی صربستان در مخالفت با طرح غرب برای شناسایی استقلال کوزوو

میلیاردر اماراتی برای همکاری با داماد ترامپ در پروژه‌ای در صربستان، املاک خود در بلاروس را می‌فروشد