Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چهار روز مذاکره پشت درهای بسته؛ واشنگتن از پیشرفت مذاکرات صلح میان ارمنستان و آذربایجان خبر داد

پرچم جمهوری آذربایجان و ارمنستان
پرچم جمهوری آذربایجان و ارمنستان Copyright عکس؛ کانوا
Copyright عکس؛ کانوا
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارمنستان و جمهوری آذربایجان قرار است پس از چهار روز مذاکره پشت درهای بسته در واشنگتن درباره منطقه مورد مناقشه ناگورنو-قره‌باغ به این دور از گفتگوهای صلح پایان دهند. کاخ سفید از پیشرفت در این مذاکرات خبر می‌دهد.

آگهی

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده که میزبانی این گفتگوها را بر عهده دارد، قرار بود بعد از ظهر امروز پنجشنبه با آرارات میزویان، وزیر خارجه ارمنستان و جیحون بایراموف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در جلسه پایانی این دور از مذاکرات که از روز دوشنبه آغاز شده‌، شرکت کند. 

اطلاعات کمی که از پیشرفت در این مذاکرات به بیرون درز کرده اما جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه عصر در توئیتی از پیشرفت در این مذاکرات خبر داد و خواهان ادامه این مذاکرات حتی پس از دیدار وزرای خارجه دوطرف در کاخ سفید شد.

این دو کشور همسایه در قفقاز تا کنون یک‌بار در اوایل دهه نود و بار دیگر در سال ۲۰۲۰ بر سر کنترل منطقه نوگورنو-قره‌باغ وارد جنگ شدند. 

منطقه آرتساخ یا قره‌باغ با ساکنان اکثرا ارمنی و به مرکزیت استپاناکرت که آذربایجانی‌ها آن را خان‌کندی می‌نامند، در دوران اتحاد جماهیر شوروی و پیش از آن که بدنبال فروپاشی شوروی تحت حمایت ارمنستان اعلام استقلال کند و خود را جمهوری خودخوانده بخواند، منطقه‌ای خودمختار اما تحت حاکمیت و جزیی از خاک جمهوری آذربایجان بود. 

باکو در ۲۳ آوریل  یک ایست بازرسی در ورودی کریدور لاچین، تنها محور مواصلاتی ارمنستان به مناطق جدایی طلب قره‌باغ، ایجاد کرد. همین موضوع باعث افزایش تنش‌ میان دو کشور شد. مناطق جدایی طلب قره‌باغ پیش‌تر برای چندین ماه در محاصره نیروهای آذربایجان قرار داشت که منجر به کمبود مواد غذایی و قطعی برق در این مناطق شد.  

یک مقام آمریکایی به شرط محفوظ ماندن هویتش روز دوشنبه و همزمان با آغاز مذاکرات گفت: «هدف ما حصول اطمینان از انجام مذاکرات میان وزرای خارجه دو طرف برای چند روز متوالی با هدف دست‌یابی به صلحی پایدار و عادلانه است.»  تمرکز این مذاکرات فارغ از دستیابی به صلح، بر «دستیابی به تفاهمی برای عادی‌سازی روابط» میان دو کشور متمرکز است.

آقای بلینکن در پایان هفته گذشته در گفتگوهای جداگانه با رهبران دو کشور بر حمایت آمریکا از روند صلح میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان تاکید کرد.

از سوی دیگر، روسیه روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ جایگزینی برای نقش خود به عنوان میانجی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان متصور نیست. 

پس از جنگی کوتاه مدت میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در پاییز ۲۰۲۰ میلادی که به بازپس‌گیری اکثر مناطق قره‌باغ توسط باکو انجامید، ارمنستان و جمهوری آذربایجان با میانجی‌گری روسیه تفاهم‌نامه آتش‌بسی را به امضا رساندند. در این جنگ بیش از ۶ هزار و ۸۰۰ سرباز کشته شدند.

 با این حال و بر اساس قرارداد آتش بس دو طرف، بنا شد نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه مسقر شوند و ترانزیت در امتداد کریدور لاچین ادامه داشته باشد. ارمنستان از چند ماه گذشته از ناکارآمدی این نیروهای روس شکایت دارد.

جنگ اول بر سر قره‌باغ که از فوریه ۱۹۸۸ تا مارس ۱۹۹۴ میلادی ادامه داشت، بیش از ۳۵ هزار کشته برجای گذاشته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بسته شدن گذرگاه کلیدی قره‌باغ، ارمنستان خواستار «تلاش‌های بین‌المللی» برای حل مشکل شد

پایان انسداد کریدور لاچین؛ وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان در واشنگتن دیدار می‌کنند

ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه خارج می‌شود