Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بسته شدن گذرگاه کلیدی قره‌باغ، ارمنستان خواستار «تلاش‌های بین‌المللی» برای حل مشکل شد

Karabakh
Karabakh Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه اعلام کرد که مانع از تردد در کریدور لاچین، تنها جاده‌ای که ارمنستان را به قره‌باغ کوهستانی متصل می‌کند شده است؛ این کشور شاخه صلیب سرخ در ارمنستان را به «قاچاق» متهم کرد.

آگهی

در مقابل، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ این اتهامات را رد کرد و اطمینان داد که هیچ کالای غیرمجازی در خودروهای این سازمان یافت نشده است.

ارمنستان از ماه دسامبر به جامعه بین‌المللی درباره احتمال وقوع یک بحران انسانی جدی در منطقه ارمنی‌نشین قره‌باغ هشدار داده و اعلام کرده است که محدودیت‌های رفت و آمد وضع شده از سوی باکو برای استفاده از کریدور لاچین، منجر به کمبود شدید دارو و غذا در این منطقه شده است.

این اولین بار نیست که آذربایجان کریدور لاچین را می‌بندد و مرزبانی آذربایجان اعلام کرد که این کار با هدف ممانعت از «تلاش‌های متعدد قاچاق» توسط خودروهای متعلق به شاخه ارمنستان صلیب سرخ انجام شده است.

مرزبانان می‌گویند که طی روزهای اول تا پنجم ژوئیه در بازرسی از این خودروها، ده‌ها گوشی تلفن همراه و صدها پاکت سیگار کشف و ضبط کرده‌اند.

در واکنش به این اتهامات، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اطمینان داد که «هیچ کالای غیرمجازی» در خودروی متعلق به آنها وجود نداشته است؛ با این وجود تایید کرد که چهار راننده «بدون اطلاع ما تلاش کردند تا کالاهای تجاری را با وسایل نقلیه متعلق به خودشان حمل کنند که این خودروها به طور موقت نشان صلیب سرخ را داشته‌اند».

در بیانیه این کمیته آمده است که قرارداد این رانندگان که از اعضای صلیب سرخ نبودند نیز «فوراً فسخ شده است».

در پایان ماه ژوئن نیز شاخه صلیب سرخ در ارمنستان گزارش داده بود که تحویل تجهیزات و امکانات پزشکی به بیمارستان‌های قره‌باغ کوهستانی همچنین حمل و نقل بیماران شدیداً بیمار، از طریق این گذرگاه به حالت تعلیق درآمده است.

این نگرانی وجود دارد که توقف تردد در این گذرگاه، مذاکرات آتی ارمنستان و آذربایجان را که قرار است ماه ژوئیه با میانجیگری اتحادیه اروپا برگزار شود، تحت تاثیر قرار دهد.

ارمنستان همچنین روز سه‌شنبه با یادآوری ترس خود از احتمال وقوع «پاکسازی قومی» در این منطقه، خواستار «اقدامات و تلاش‌های بین‌المللی» مضاعف برای پایان دادن به محاصره قره باغ کوهستانی شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بروکسل میزبان دور تازه گفتگوهای سران ارمنستان و آذربایجان؛ روسیه خشمگین شد

چهار روز مذاکره پشت درهای بسته؛ واشنگتن از پیشرفت مذاکرات صلح میان ارمنستان و آذربایجان خبر داد

افشاگری رئیس دفتر حسن روحانی درباره هواپیمای ساقط‌شده اوکراینی؛ واعظی: ما فایل صوتی داریم