Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترکیه حریم هوایی خود را به روی شرکت هواپیمایی ارمنستان بست

فرودگاه استانبول ترکیه
فرودگاه استانبول ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک شرکت هواپیمایی در ارمنستان می‌گوید آنکارا بدون اعلام قبلی، حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای این شرکت بسته است.

آگهی

خبرگزاری رویترز گزارش داد ترکیه روز شنبه بدون اعلام قبلی حریم هوایی خود را به روی یکی از شرکت‌های هواپیمایی ارمنستان بسته است. 

آرام عنانیان، رئيس شرکت هواپیمایی FlyOne با اعلام این مطلب می‌گوید پیش از این پروازهای این شرکت بدون هیچ مشکلی در حریم هوایی ترکیه صورت می‌گرفته و مشخص نیست به چه دلیل آنکارا دست به چنین اقدامی زده است. 

شرکت هواپیمایی فلای وان ارمنستان که برای پروازهای ارزان‌قیمت مشهور و پرطرفدار است در دسامبر ۲۰۲۱ فعالیت خود را آغاز کرد. بر اساس اعلام مدیران این شرکت، فلان وان ۵ هواپیمای ایرباس دارد که به ۱۴ مقصد در هشت کشور اروپایی و همچنین منطقه خاورمیانه پرواز می‌کند. این شرکت در واقع یکی از مجموعه‌های تابعه شرکت هواپیمایی فلان وان مولداوی است که کمتر از ۲ سال قبل فعالیت خود را در ارمنستان آغاز کرده است. 

عنابیان در گفتگو با خبرگزاری آرمن پرس ارمنستان در خصوص اقدام ترکیه می‌گوید: «به دلایلی که برای ما قابل درک نیست و هیچ دلیل مشخصی هم برای آن مشاهده نمی‌شود، مقامات هواپیمایی ترکیه مجوزی را که قبلا به شرکت هواپیمایی ما یعنی FlyOne ارمنستان برای انجام پروازهای اروپا از طریق حریم هوایی ترکیه داده شده بود، لغو کردند.» 

او همچنین با اشاره به اینکه این لغو بدون اطلاع قبلی صورت گرفته، افزود: «این اقدام ترکیه شرکت ما و همچنین مسافران را در وضعیت نامطلوب و ناخوشایندی قرار داده است.» 

آنکارا از دهه ۱۹۹۰ با ارمنستان روابط دیپلماتیک و تجاری نداشته و ترکیه عموما به دلیل حمایت‌هایش از آذربایجان در تنش‌های میان ایروان و باکو، مواضع سخت و تندی در قبال ارمنستان اتخاذ کرده است. 

از سوی دیگر ماجرای کشتار و نسل‌کشی ارامنه در سال ۱۹۱۵ در امپراطوری عثمانی وقت یکی دیگر از مسائل مورد مناقشه میان دو کشور است. ترکیه اتهام نسل‌کشی توسط امپراطوری عثمانی را رد می‌کند و آن‌را ساخته و پرداخته ارمنی‌ها می‌داند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود تنش‌های میان دو کشور، وقوع زلزله مرگبار در اواخر ماه فوریه در ترکیه باعث شد تا این دو کشور برای نخستین بار در طول ۳۵ سال اخیر، دروازه‌ای را در مرز خود برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به زلزله‌زدگان باز کنند و عملیات امداد و نجات به بازماندگان آن حادثه مرگبار تسریع یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلینکن: توافق ارمنستان و آذربایجان در دسترس است؛ علی‌اف: گفتگوی مستقیم بهترین راه رسیدن به صلح است

روسیه با انتقاد از قرارداد تسلیحاتی ارمنستان و فرانسه: پاریس به دنبال جنگ‌افروزی در قفقاز است

ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه خارج می‌شود