آلمان علیرغم تهدید ترکیه برسمیت شناختن نسل کشی ارامنه را به رای می گذارد

آلمان علیرغم تهدید ترکیه برسمیت شناختن نسل کشی ارامنه را به رای می گذارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پارلمان فدرال آلمان روز پنجشنبه، دوم ژوئن قطعنامه ای را به رای می گذارد که به موجب آن قتل عام ارامنه توسط امپراطوری عثمانی در سال ۱۹۱۵«نسل کشی» تلقی خواهد…

آگهی

پارلمان فدرال آلمان روز پنجشنبه، دوم ژوئن قطعنامه ای را به رای می گذارد که به موجب آن قتل عام ارامنه توسط امپراطوری عثمانی در سال ۱۹۱۵«نسل کشی» تلقی خواهد شد.

این امر به تنش میان ترکیه و آلمان تبدیل شده و دولت ترکیه تهدید کرده است در صورت تصویب این طرح، روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی دو کشور تحت الشعاع قرار خواهد گرفت و عواقب آن «نامحدود» خواهد بود.

همزمان با نزدیک شدن تاریخ این جلسۀ رای گیری پارلمان، هزاران نفر از اتباع ترک ساکن برلین در اعتراض به این تصمیم دولت آلمان تظاهرات کردند. شفیق بهادر، استاد اقتصاد دانشگاه نورمبرگ این اقدام نمایندگان آلمان را ناشی از نادانی آنها می دانند. او می گوید: «این نمایندگان هیچ چیز نمی دانند، آنها با یک تصمیم سیاسی نسل های زیادی را متحمل بار سنگینی خواهند کرد. فرزندان و نوه های ما زیر بار عنوان نسل کشی رنج خواهند کشید. در مورد این موضوع باید در یک دادگاه بین المللی تصمیم گرفته شود.»

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان حمایت خود از این قطعنامه را اعلام کرده اما به دلیل برنامۀ کاری متفاوت در این رای گیری حضور نخواهد داشت. سخنگوی دولت آلمان با عنوان این مطلب در دیدار هفتگی با خبرنگاران تاکید کرده است که صدر اعظم آلمان روز سه شنبه و در جریان رای گیری آزمایشی در گروۀ پارلمانی محافظه کاران به این قطعنامه رای مثبت داده است.

الیاس یوآر که برای به رسمیت شناختن نسل کشی یک کارزار به راه انداخته است، آلمان را متحد وقت امپراطوری عثمانی می داند و می گوید: «دو امپراطوری آلمان و عثمانی با یکدیگر متحد بودند و به همین دلیل است که دولت آلمان امروز مسئولیت برخی از اقدامات امپراطوری وقت را در کمک و معاونت در جرم ترکیه در نسل کشی را به عهده می گیرد. اهمیت به رسمیت شناختن نسل کشی از سوی دولت آلمان هم به همین دلیل است.»

در حالیکه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در یک گفت و گوی تلفنی با صدر اعظم آلمان نگرانی خود را از تصویب این قطعنامه اعلام کرده، سرژ ساراکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان با حمایت از این اقدام پارلمان آلمان از نمایندگان این کشور خواسته است تحت تاثیر تهدیدهای دولت ترکیه قرار نگیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فن درلاین، بورل و بلینکن با پاشینیان دیدار کردند؛ حمایت «همه‌جانبه» اتحادیه اروپا از ارمنستان

آرارات میرزویان: ارمنستان در اندیشه پیوستن به اتحادیه اروپاست

الهام علی‌اف: اتحادیه اروپا و فرانسه سعی دارند آذربایجان را بدنام کنند