Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نماینده پارلمان اروپا: نباید نسبت به ایرانی‌هایی که درخواست پناهندگی می‌دهند بی‌تفاوت باشیم

نشست برخی از چهره‌های اپوزیسیون در پارلمان اروپا
نشست برخی از چهره‌های اپوزیسیون در پارلمان اروپا Copyright پارلمان اروپا
Copyright پارلمان اروپا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا از روز گذشته نشست سه روزه خود را برای حمایت از جامعه مدنی و حقوق بشر در ایران با حضور چهره‌های مختلفی مانند حامد اسماعیلیون، اردشیر امیرارجمند، فرح کریمی و مهدیه گلرو آغاز کرد.

آگهی

کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا از روز گذشته نشست سه روزه خود را برای حمایت از جامعه مدنی و حقوق بشر در ایران با حضور چهره‌های مختلفی مانند حامد اسماعیلیون، اردشیر امیرارجمند، فرح کریمی و مهدیه گلرو آغاز کرد.

ادو بولمان، یکی از اعضای پارلمان اروپا که بیش از دو دهه در این سمت حضور دارد در ابتدای جلسه گفت: «هدف این است که با طیف وسیعی از نمایندگان جامعه مدنی ایران راه‌های حمایت از حقوق بشر، زنان و جامعه مدنی در ایران و تامل درباره چشم انداز جنبش دموکراتیک ایران و چگونگی واکنش اتحادیه اروپا با چالش‌هایی که ایران این روزها با آن مواجه است بررسی شود.»

کرنلیا ارنست، عضو آلمانی پارلمان اروپا که ریاست هیات روابط با ایران را بر عهده دارد در این نشست گفت: «اروپا نباید نسبت به افرادی که به اروپا می‌آیند و درخواست پناهندگی می‌دهند بی‌تفاوت باشد. ما واقعا نباید اجازه دهیم هیچ جنبه‌ای رها شود.»

وی تاکید کرد که اروپا باید روی همه چیز و هر نقطه‌ای تمرکز کند.

شماری از اعضای پارلمان اروپا از چهره‌های حاضر خواستند تا درخواست‌های مشخص خود را در این زمینه مطرح کنند.

اردشیر امیرارجمند، از مشاوران میرحسین موسوی در این نشست گفت: «ما یک برنامه سه مرحله‌ای را پیشنهاد می‌کنیم. اولین موضوع برگزاری همه‌پرسی درباره سرنوشت رژیم فعلی است. اگر مردم رای به تغییر رژیم دادند باید سریع یک شورای قانون اساسی شکل گیرد تا قانون اساسی جدید را طراحی کنند. سومین مرحله نیز بار دیگر همه‌پرسی برای قانون اساسی جدید است.»

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت که حکومت ایران مشروعیت خود را از دست داده و ناتوانی‌اش را ثابت کرده است.

وی تاکید کرد که نظام خودکامه علی خامنه‌ای با سرکوبگری به بقای خود ادامه می‌دهد.

مهدیه گلرو: اروپایی‌های می‌توانند در دسترسی ایرانی‌های به اینترنت آزاد کمک کنند

مهدیه گلرو، کنشگر حوزه زنان گفت که جنبش «زن، زندگی، آزادی» می‌تواند چیزهای زیادی را در خاورمیانه، جهان، درباره اسلام، دیکتاتوری و زنان تغییر دهد.

وی تاکید کرد که یکی از مواردی که کشورهای اروپایی می‌توانند به ایران کمک کنند دسترسی به اینترنت و اینترنت بین‌المللی است. وی تاکید کرد این موضوع برای ایران ضروری است.

این کنشگر اجتماعی ساکن خارج ایران از دیپلمات‌های زن اروپایی خواست در سفر به ایران حجاب سر نکنند.

حامد اسماعیلیون: صندوق اعتصابات برای کمک به کارگران ایجاد شود

حامد اسماعیلیون از خانواده قربانیان پرواز ساقط شده هواپیمای اوکراینی که اخیرا از ائتلاف همبستگی اپوزیسیون خارج شد در این جلسه به مانند مهدیه گلرو به دسترسی به اینترنت آزاد اشاره کرد و گفت که نسل جدید ایران استفاده از استارلینک و وی‌پی‌ان را برای اطلاع رسانی آغاز کرده است. وی پیشنهاد کرد که اروپا در تامین گسترده‌تر اینترنت و وی‌پی‌ان برای ایرانیان می‌تواند فعال باشد.

وی همچنین خواستار اعطای معافیت از تحریم‌ها برای انتقال پول به ایران جهت کمک کردن به خانواده زندانیان، بازداشتی‌ها، قربانیان ماه‌های اخیر و همچنین قربانیان چهار دهه اخیر شد.

آقای اسماعیلیون همچنین خواستار ایجاد صندوق اعتصابات برای کمک به کارگران ایرانی شد.

وی از سوی دیگر از کشورهای اروپایی خواست که به مجروحین گریخته از ایران ویزا دهند و روی رژیم ایران برای آزادی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ زندانی سرشناس فشار وارد کنند.

آگهی

وی بار دیگر خواستار تعطیلی سفارت‌خانه‌های کشورهای اروپایی در ایران شد و گفت: «در حالی که صدها ایرانی شامل کودکان در اعتراضات اخیر ایران کشته شدند، سفارتخانه‌های اروپایی در ایران همچنان برقرار است.»

فاطمه کریمی، فعال حقوق زنان نیز در سخنانی گفت: «زنان و دختران ایران نه تنها در زمینه مخالفت با حجاب تحمیلی بلکه در بسیاری از زمینه‌های دیگر به موفقیت‌های زیادی دست یافته‌اند و مانند بسیاری از مردم ایران کلیت نظام را هدف قرار داده و سرنگونی رژیم را طلب می‌کنند.»

هانا نویمن: چگونه باید همه‌پرسی در شرایط فعلی برگزار کرد؟

هانا نویمن، نماینده آلمانی پارلمان اروپا در این نشست گفت: «آنچه این انقلاب به وضوح به آن دست یافته، این است که همه می‌دانند که این رژیم چقدر بی‌رحم است و چگونه مردم را برای محافظت از خود اعدام می‌کند، به آن‌ها تجاوز می‌کند و …»

وی همچنین در پاسخ به موضوع برگزاری همه‌پرسی در ایران گفت: «شما می‌خواهید در ایران رفراندوم برگزار شود تا مردم ایران بتوانند آزادانه تصمیم بگیرند. اما چگونه می‌توانیم رژیم را وادار به انجام همه‌پرسی کنیم؟ به نظر من این سوال کلیدی است.»

آگهی

کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا قرار است نشست‌های خود را تا روز پنجشنبه ادامه دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش آزادی مطبوعات در جهان؛ ایران در بین ۱۸۰ کشور از آخر چهارم شد

گفتگوی اختصاصی با رضا پهلوی؛ «به محض سقوط جمهوری اسلامی روند اضمحلال کشور متوقف می‌شود»

نگرانی اتحادیه اروپا از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین؛ بورل قطعنامه کنست اسرائیل را محکوم کرد