Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

با تصمیم پارلمان اروپا شهروندان کوزوو بدون ویزا می‌توانند به کشورهای عضو شنگن سفر کنند

اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با تصمیم پارلمان اروپا، شهروندان کشور کوزوو می‌توانند از آغاز سال ۲۰۲۴ میلادی بدون نیاز به ویزا به کشورهای عضو پیمان شنگن سفر کنند.

آگهی

قانونگذاران اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه با تصمیم خود به شهروندان کوزوو برای سفر آزادانه و بدون ویزا به کشوهای عضو شنگن چراغ سبر نشان دادند. 

با تصمیم پارلمان اروپا شهروندان کوزوو از سال آینده می‌توانند به مدت حداکثر ۹۰ روز به ۲۷ کشور عضو شنگن سفر کنند، بدون اینکه نیازی برای گرفتن ویزا داشته باشند. کشورهای شنگن شامل اکثر اعضای اتحادیه اروپا به علاوه ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس است. 

بر اساس این تصمیم همچنین شهروندان کشورهای عضو شنگن نیز می‌توانند بدون ویزا از کوزوو دیدن کنند. این کشور که پیشتر بخشی از صربستان به شمار می‌رفت، آخرین کشور در منطقه بالکان غربی به شمار می‌رود که چنین ترتیبات سفری با اتحادیه اروپا نداشت. 

تیجس روئتن نماینده هلندی پارلمان اروپا که رهبری این روند را در نهاد قانونگذاری اروپا بر عهده داشته در این خصوص می‌گوید: «این اقدام در نهایت به مردم کوزوو امکان می‌دهد تا به راحتی سفر کنند و اقوام و خویشاوندان خود را در کشورهای دیگر اروپایی ملاقات نمایند و همچنین در اتحادیه اروپا به تجارت مشغول شوند.» 

این نماینده سوسیالیست هلندی همچنین در بیانیه‌ای که در این خصوص منتشر کرده، آورده است: «این نقطه عطف و پایه مهمی برای آینده و همکاری نزدیک‌تر بین اتحادیه اروپا و کوزوو به شمار می‌رود.»

این اتفاق خبری خوش برای کوزوو به شمار می‌رود که چندین سال است به دنبال پیوستن به اتحادیه اروپا است. این کشور در سال‌های اخیر تلاش کرده با تا اصلاح قوانین داخلی خود، استانداردهایش را با اتحادیه اروپا منطبق کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فرآیند معافیت ویزا برای شهروندان کوزوو به محض برقراری سیستم سفر الکترونیکی جدید اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۴ اجرایی خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت شهرداران آلبانیایی در همه‌پرسی چهار ناحیه صرب‌نشین شمال کوزوو رقم می‌خورد

نخست وزیر کوزوو: ناتو برای مقابله با تهدیدات روسیه و صربستان نیروی بیشتری به ما بدهد

کوزوو برای توسعه «نیروی نظامی رسمی» از آمریکا تسلیحات مدرن دریافت می‌کند