Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کشف تندیس خدای عشق در یونان باستان سوار بر دلفین متعلق به ۲۵۰۰ سال پیش در ایتالیا

مجسمه اروس سوار بر دلفین
مجسمه اروس سوار بر دلفین Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات وزارت فرهنگ ایتالیا می‌گویند در حفاری‌ها در جنوب این کشور گنجینه‌ای از آثار باستانی را یافته‌اند که بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد.

آگهی

مقامات وزارت فرهنگ ایتالیا می‌گویند در حفاری‌ها در جنوب این کشور گنجینه‌ای از آثار باستانی را یافته‌اند که بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد.

در میان این اشیاء تعدادی سر گاو سفالی و مجمسه‌ای از «اروس»، ایزد عشق و نیروی جنسی در یونان باستان، سوار بر دلفین دیده می‌شود. این نخستین گنجینه از آثار باستانی یافت‌شده در ویرانه‌های معبدی در شهر «پِستوم» یونان باستان در قرن ۵ پیش از میلاد به شمار می‌رود.

پستوم که در نزدیکی ویرانه‌های شهر پمپئی قرار دارد به دلیل سه معبد عظیمش که‌ با ستون‌های دوریک (نماد معماری کلاسیک یونانی) بنا شده‌اند، معروف است. این سه معبد که به گونه‌ای بی‌نظیر حفظ شده‌اند از کامل‌ترین بقایای معابد یونانی در دنیا به شمار می‌روند و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

معبد کوچک محل یافت اقلام تاریخی برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ در کنار دیوارهای شهر باستانی شناسایی شد، اما محققان کاوش‌ در آن را به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹متوقف کرده بودند. با از سر گیری حفاری‌ها مجسمه‌های کوچک سفالی به دست آمده است.

باستان‌شناسان هفت سر گاو را در اطراف یک محراب معبد پیدا کردند که به نظر می‌رسید در آنجا به حالت عبادت بر روی زمین قرار گرفته بودند. محققان می‌گویند کشفیات جدید نور تازه‌ای بر زندگی مذهبی و آیین‌های این شهر باستانی می‌تاباند.

بنابر اعلام مقامات وزارت فرهنگ ایتالیا، تندیس دلفینی که در این مجموعه آثار باستانی یافت شده به نظر می‌رسد محصول خانواده سفال‌ساز «آویلی» باشد که حضورشان پیش از این هرگز در شهر باستانی پستوم مشاهده نشده بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آسوشیتد پرس
ویرانه‌های محل کشف آثار در شهر باستانی پستومآسوشیتد پرس

حفاری‌های محدود در ویرانه‌های معابد باستانی در دهه ۵۰ میلادی در ایتالیا آغاز شد. وزارت فرهنگ این کشور معتقد است گنجینه‌های بیشتری را می‌توان همچنان در این منطقه یافت.

این شهر در ابتدا «مگنا گراسیا» (Magna Graecia) نام داشت ولی رومیان باستان در حدود سال ۲۷۵ قبل از میلاد نام آن را به «پستوم» (از ریشه یونانی پوزئیدون ایزد دریاها در اساطیر یونان) تغییر دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج تحقیق تازه؛ چرا انسان‌ها نمی‌توانند در یک زمان واحد عاشق دو نفر بشوند؟

دلفین‌های صورتی نادر در رودخانه‌ای در آمریکا مشاهده شدند

تحقیقات نشان می‌دهد که انسان‌ها در اروپا ۵۰ هزار سال زودتر از آنچه تصور می‌شد آتش روشن می‌کردند